Dünya alarmda! Virüsün sıfır noktasından korkutan görüntüler gelmeye devam ediyor - Son Dakika

Dünya alarmda! Virüsün sıfır noktasından korkutan görüntüler gelmeye devam ediyor

27.01.2020 16:06

Tüm dünyayı alarma geçiren koronavirüs nedeniyle can kaybı 81'e çıktı. Salgından etkilenenlerin sayısı da 3 bine yaklaşırken, Çinli yetkililer virüsün belirti göstermeden bulaştığını ve bulaşıcılığının arttığını açıkladı. Virüsün sıfır noktası olan Wuhan'da bir hastanede çekilmiş görüntüler ise korku filminden bir sahne gibi. Hastane çalışanlarının tuvalete gitmeye zamanları olmadığı için yetişkin bezleri kullandığını bildiriyor.

1
Dünyanın diken üstünde olduğu koronovirüsün etkisi korkunç boyutlara ulaşıyor. Bölgeden gelen görüntüler korku filmlerinden daha ürkütücü. Çinli yetkililerden korkutucu bir açıklama geldi ve uzmanlar ülkede 3 bine yakın kişiye bulaşan yeni koronavirüsün kuluçka döneminde, yani hastalarda hiçbir belirti ortaya çıkmadığı dönemde de insandan insana bulaştığını açıkladı.
2
Korku içindeki insanlar evlerinden çıkmıyor, Wuhan hayalet kente dönüştü. Sosyal medyada paylaşılan ve korku filmlerini aratmayan görüntüler ise hastalığın ne kadar hızlı yayıldığını kanıtlar nitelikle.
3
Çin Sağlık Bakanı Ma Xiaowei virüsün bulaşıcılık özelliğinin artmakta olduğunu duyurdu. Pazartesi sabahı itibarıyla 81 kişinin virüs nedeniyle öldüğü belirtiliyor. Virüs nedeniyle bazı kentlerde seyahat kısıtlamaları var.
4
Salgının ortaya çıktığı Wuhan kenti ise karantina koşullarında. Pazar günü bir açıklama yapan Çinli yetkililer, her türlü yaban hayvanı ticaretinin yasaklandığını duyurdu.
5
Virüsün hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülüyor fakat bunun nasıl olduğu henüz tespit edilmiş değil. İnsanlarda virüsün kuluçka döneminin, yani hiçbir belirti göstermediği dönemin 1-14 gün arası sürdüğü tahmin ediliyor.
6
7
Sosyal medyada hastanelerin içindeki son durumu gösteren çarpıcı görüntüler paylaşılıyor. Hemşireler durumun vahimliğini gösteren videolar çekerek, sosyal paylaşım sitelerine yükleyerek dünyayı bilgilendiriyor.
8
Aslında salgına yakalanan kişi sayısının, yetkililerin açıkladığı resmi sayıodan katbekat fazla olduğu söyleniyor. Paylaşılan görüntüler ve bu haberleri destekler nitelikte. Son olarak ölümcül virüsle ilgili Twitter'da paylaşılan bir video, salgının sıfır noktası olan Wuhan'da bir hastanede çekildi.

9
İnsanlar evlerinden çıkmak zorunda kalmamak için marketleri adeta yağmalıyor. Uluslararası haber ajansları, marketlerdeki boş rafların fotoğraflarını servis ediyor.
10
Bu süreçte insanlar hasta olduklarını bilmeden etrafındakilere virüsü bulaştırabiliyor. Bu açıklama virüsü daha yakından tanımamız ve Çin'in salgını önlemek için yapması gerekenler konusunda bize önemli bilgiler sundu.
11
Çin'in Vuhan, bir hayalet kent görünümünde. Sokaklarda taksi de olmadığı için hastaları hastanelere gönüllü sürücüler taşıyor. Uluslararası haber ajansına konuşan sürücü Yin Yu, "İnsanları hastaneye biz götürüp getiriyoruz, sonra da dezenfekte oluyoruz" dedi.

12
Bir diğer sürücü Zhang Lin ise "Biz iyiyiz. Birinin bu insanlara yardımcı olması gerekiyordu. Biz Wuhanlıyız ve siz gazeteciler bile bize yardım ederken bizim de kendi hemşerilerimize sahip çıkmamız lazım. Bu bizim görevimiz" dedi.
13
Öte yandan yetkililerden yapılan bir başka açıklamaya göre, virüs, cansız bedenlerden de bulaşabiliyor. Bu sebepler uzmanlar, hayatını kaybedenleri yataklarda yatırmamaları konusunda hastaneleri uyarıyor.
14
Çin'i etkileyen son ölümcül koronavirüsü olan SARS'a ve Ebola'ya yakalanan insanlar, hastalığı yalnızca belirtiler ortaya çıktıktan sonra bulaştırıyordu.
15
Yapılan açıklamaya doktorlar ve sağlık personelleri, virüs nedeniyle hayatını kaybetmiş olanları mutlaka ceset torbasına koymalı ve bunu yaparken koruyucu ekipman kullanmalı.
16
BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri James Gallagher'ın analizine göre, grip ise hasta olduğunuzu bilmeden insanlara bulaştırabileceğiniz türden bir virüs.
17
Yetkililer bu koronavirüsün domuz gribinde olduğu gibi küresel bir salgına dönüşme seviyesinden henüz uzakta olduğumuzu söylüyor. Fakat bu "belirti göstermeyen bulaştırıcılar" Çinli yetkililerin işini çok daha zorlaştıracak.
18
Hâlâ yanıt bulmamış önemli sorular var: Kuluçka evresindeki virüsü taşıyan insanlar ne oranda bulaştırıcı ve Çin dışına çıkmış hastalar bu virüsü gittikleri ülkelerde de bulaştırdılar mı? Ve ayrıca Çin Sağlık Bakanı, bu virüsün bulaşıcılık özelliğinin nasıl artmakta olduğunu düşünüyor.
19
20
Amerikan Washington Post gazetesi, salgının boyutunun sanılandan çok daha büyük olduğunu ve Çinli sağlık çalışanlarının tuvalete gitmeye zamanları olmadığı için yetişkin bezleri kullandığını bildiriyor.
21
Karantina altındaki hayalet şehirde çekilen görüntüler, korku filmlerini aratymayan cinsten. Görüntülerde bir görevlinin telefon kamerasına sokakta yere yığılmış bir kişinin görüntüsü yansıyor.

Son Dakika Dünya alarmda! Virüsün sıfır noktasından korkutan görüntüler gelmeye devam ediyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (20)
  • muro: abd li bilim adamlarıyapmışdırlar. abd emperyalizm için insanın degeri yoktur. acıma insanlık yoktur. abd ab ve batılı ürünlerden uzak durun zorunlu olmadıkça. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • 5959: sayın cumhurbaşkanım çineden gelen giden bütünuçak seferlerini durdurun lütfen hiçbir çinliyi kabul etmeyelim.devletimizin milletimizin sağlığı huzuru için bu kararı almalıyız. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Hadise ve Reza Zarrab'ın ilişkisini Ebru Gündeş'e söylediği iddia edilen falcının kim olduğu ortaya çıktı Deren Talu'nun bikinili pozu sosyal medyayı karıştırdı! Takipçileri tek bir şeyi hatırlattı Dubai, balkonda çırılçıplak poz veren modellerin gözünün yaşına bakmadı Süt annesini görenler şaşırıyor! Bu kuzu acıkınca annesinin yanına koşmuyor Gıdı ve göz kapağı estetiği olan Yeliz Yeşilmen hastane yatağından paylaştı! Bir detay dikkat çekti