Dünya Basını Kobani için Ne Diyor? - Son Dakika

Dünya Basını Kobani için Ne Diyor?

07.10.2014 15:07

1
Suriye'deki Kobani şehri 23 gündür IŞİD tarafından kuşatma altındaydı. Dünden beri bölgedeki Kürt savaşçılar, ABD koalisyonu ile birlikte saldırıya geçen IŞİD militanlarının Kobani'yi düşürmesine engel oldu. Türkiye askeri birlikleri savaşa müdahale etmezken, Kürt savaşçıların hava saldırıları IŞİD mevzilerini vurdu. Dünya basınında da Kobani'deki savaş geniş çapta yer aldı. İşte ayrıntıları...

2
BBC News: Hava saldırıları Kobani'deki IŞİD'i zapt etmede yardımcı oldu. IŞİD savaşçıları Türkiye-Suriye sınırındaki Kobani'ye saldırdıkça, ABD'nin yürüttüğü koalisyon da aralıksız olarak hava saldırıları gerçekleştirdi. BBC'den Jim Muir'e göre, bir çok insan Kobani'nin ele geçirilmesinin an meselesi olduğuna inanıyor.

3
The Independent: Türkiye'nin IŞİD'in saldırdığı Kobani'yi terk etme tavrı, bölge çapındaki Kürtler arasında 'geri alınamaz ihlal' olarak gösterilebilir. Kobani'nin IŞİD militanları tarafından düşürülmesi, Türkiye için büyük anlamlar çıkarılmaya sebep oldu; Türkiye'de yaşayan Kürtlerin, Suriye'deki Kürtlere yardım etmesini görmezden geliyor.

4
The Guardian: Kobani'de IŞİD ile Suriyeli Kürtler arasındaki savaş, Türkiye'de huzursuzluğa neden oluyor. Türkiye'deki hükümetin eylemsizliği protesto edilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bölgedeki IŞİD militanlarını bozguna uğratmak için kara harekatına yönelik çağrıda bulundu.

5
The Telegrapgh: ABD'nin hava saldırılarına rağmen, IŞİD Kobani'nin merkezine ilerlemeye devam etti. Türkiye'de IŞİD'in saldırılarını protesto eden gruplar arasında 12 kişi hayatını kaybetti. Türkiye'deki Kürt protestocular, Ankara'daki hükümetten Suriye'deki saldırılar için bir şeyler yapması için talepte bulundu.

6
Financial Times: Türkiye IŞİD konusunda kaçamak oynamaya son vermesi gerekiyor. Kobani'nin düşmesi, ABD öncülüğündeki koalisyonun acizliğini ortaya çıkaracak. IŞİD'in önümüzdeki günlerde kenti ele geçirme olasılığı yüksek. Bu durumda IŞİD militanları başarılı olursa, Ortadoğu'da kendi kendilerine ilan ettikleri halifelikte yeni bir aşama kaydetmiş olacaklar.

7
New York Times: Türkiye'nin IŞİD'e karşı eylemsizliği, ABD'yi dehşete düşürdü. Türkiye askeri birlikleri, Kobani'deki savaşı sınırdaki tel örgülerden izlerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şehrin neredeyse düşmekte olduğunu söyledi. Kürt savaşçılar ise, Türkiye savaş için takviyede bulunmazsa ortalığın kan gölüne dönebileceği konusunda uyarıda bulundu.

8
The Wall Street Journal: Türkiye ve ABD, Suriye sınırındaki şehrin yaklaşmakta olan tehlikeyle karşı karşıya olacağı ve IŞİD'in her an şehri düşüreceği konusunda uyardı. Her iki ülke, IŞİD'i durdurmak için yükümlülüklerini ortaya koyuyorlar.

9
USA Today: Türkiye'deki Kürt vatandaşlar ile beraber Türk askeri güçleri de kentin dışındaki tepe başlarında, Kobani'deki hava saldırılarını izledi. IŞİD militanları ise Kobani'nin doğu bölgesindeki tepeye kendi bayraklarını yerleştirdi.

10
Der Spiegel: Kobani krizine yönelik, Türkiye'deki IŞİD protestolarında çok sayıda ölü var. Kobani'de günlerdir çatışmalar sürüyor ve kent düşmek üzere. Türk Hükümeti IŞİD'e karşı mücadelede harekete geçmediği için Kürtler ülke genelinde sokağa döküldü. Türkiye'deki protestolarda en az 14 ölü var.

11
Frankfurter Allgemeine Zeitung: Türkiye, Suriye'deki Kürt bölgelerinde tehlikeli bir oyun oynuyor. NATO'daki müttefiklerine karşı dururken, iç barışını da tehlikeye atıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve başbakanı Davutoğlu, Türkiye'nin IŞİD'e karşı savaşa katılmadan önce, sınırın iki yanındaki Kürt bölgelerinde kontrolün sağlanması önceliğinden kesinlikle ödün vermiyor. Türkiye somut olarak bir tampon bölge için bastırıyor.

12
Deutsche Welle: Türkiye üzerindeki baskı artıyor. Türkiye sınırındaki Kobani'de Kürtlerle IŞİD militanları arasındaki çatışmalar sokak aralarına yayılırken Kobani'nin düşmesi korkusu büyüyor. ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun hava saldırılarının IŞİD'in ilerleyişini durduramaması kara harekatı baskısını artırdı.

13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Son Dakika Dünya Basını Kobani için Ne Diyor? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bayram paylaşımları art arda geldi! Tarkan ve Cem Yılmaz'ın pozlarına beğeni yağıyor Takipçilerinin bayramını bornozlu pozuyla kutlayan Fahriye Evcen eleştirilerin hedefi oldu Dünya sustu o susmadı! Çocukların öldüğü savaşa Rihanna'dan tepki İsrail'in hain saldırılarına direnen Mescid-i Aksa'da tekbirler göğü inletti! 100 binler bayram sabahı kıyama durdu 16 karısı, 151 çocuğu var! Ailesini genişletmek isteyen yaşlı adam her gece dört eşiyle ilişkiye giriyor
Advertisement