Dünya Basını Sonucu Böyle Verdi - Son Dakika

Dünya Basını Sonucu Böyle Verdi

12.06.2011 21:53

1
Dünyaca ünlü yayın organları, Türkiye'nin seçim sonuçlarını ilk haber olarak geçti. AK Parti'nin üçüncü defa iktidara geldiği genel seçimlerde elde edilen sonuçların ardından, dünya basını birçok yorumda bulundu.

2
İNGİLİZ BASINI

GUARDIAN: Ak Parti'yi zorlu bir üçüncü dönem bekliyor.

3
Analistler, ekonominin fazlasıyla ısındığına dikkat çekerken, dış politikadaki “sıfır sorun” stratejisinin Suriye'deki gibi ayaklanmalarla tehdit altında olduğuna değiniyor. Ayrıca, Türkiye'deki büyük Kürt azınlığın idare edilmesi önemli bir husus oluşturacak.
4
FINANCIAL TIMES: Ak Parti üçüncü kez iktidar

Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'de bugün yapılan genel seçimlerde oyların büyük bir çoğunluğunu elde ederek üçüncü kez iktidarı elde etti.

5
Erdoğan'ın 2007'deki yüzde 47'lik sonuçlarının da önüne geçen bu kesin zafer, Başbakan'ın Türk siyasetindeki ağırlığının bir teyidi oldu.
6
Ak Parti, dün yapılan seçimlerde oyları süpürerek seçmenlerin yarısının desteğini almayı başardı. Tahmin edilenden daha büyük gelen zafere rağmen, Ak Parti yeni anayasayı çıkarmak için gereken sandalye sayısını elde edemedi.
7
ABD BASINI

NEW YORK TIMES: Erdoğan muhafazakar tavrından endişe duyan seçmeni CHP'ye kaptırdı

8
LOS ANGELES TIMES: İslamcı Ak Parti parlamentoda üstünlüğünü korumayı başardı
9
FRANSIZ BASINI

LE MONDE: AKP üçüncü kez Türkiye'yi yönetmeyi garantiledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisi Adalet ve Kalkınma Partisi yüzde 50 üzerinde bir oy yüzdesi ile üçüncü kez Türkiye'yi yönetme yetkisini aldı.

10
Dindar yoksulların ve Müslüman orta sınıfın desteğini almayı başaran Başbakan Tayyip Erdoğan ve lideri olduğu Ak Parti, dün yapılan genel seçimlerden zaferle çıktı.
11
LE FİGARO: İslamcı Ak Parti seçimleri kazandı

İslami hareketten gelen AKP Türkiye'de yapılan milletvekili seçimlerini ezici bir çoğunlukla kazandı.

12
BELÇİKA BASINI

LE SOİR: AKP ezici bir skorla Türkiye milletvekili seçimlerini kazandı.

13
ALMANYA:

Alman 1. televizyon kanalı ARD: Sürpriz bir sonuç olmadı

14
ORTADOĞU BASINI

EL CEZİRE: Erdoğan 1982 anayasasını değiştirmek için kolları sıvıyor

15
Ak Parti, dün yapılan genel seçimlerde oyların neredeyse yüzde 50'sini alarak üçüncü dönemde de iktidara gelmeyi başardı.
16
DAILY STAR: Genel seçimin ardından Ak Parti politikalarının önü açıldı

17
HABER AJANSLARI

REUTERS: Erdoğan anayasa değişikliği için muhalefete başvurmak zorunda

18
ASSOCIATED PRESS: Erdoğan oy kaybetme korkusu olmadan hareket edebilir
19
AGENCE FRANCE PRESS: Ak Parti'den rekor farkla seçim zaferi

20
HOLLANDA BASINI

DE TELEGRAAF: AKP Türkiye'deki oyların yarısını aldı

21
ALGEMEEN DAGBLAD: Erdoğan'ın güçlü olmaya devam etmesi endişe veriyor
22
Alman Haber Ajansı (DPA), Türkiye'de ilk tahminlere göre AK Parti'nin yüzde 50,3 oranında oy alarak, diğer partilere büyük fark attığını ancak 550 koltuklu TBMM'de üçte ikilik çoğunluğu sağlayamadığını ifade etti.
23
Alman 2. televizyon kanalı ZDF, Erdoğan'ın kendinden emin ve keyifli bir şekilde İstanbul'da oy kullandığına işaret ederek, başkanlık sistemini getirmek amacıyla Anayasa'yı değiştirmek için Mecliste gerekli olan üçte ikilik çoğunluğu ise sağlayamayacağı görüşüne yer verdi.

24
"Der Spiegel" dergisinin internet sayfasında da "Erdoğan üçte ikilik çoğunluğu kaçırdı" başlığıyla verilen haberde, AK Parti'nin seçimleri açık farkla kazandığı ifade edildi.
25
Almanya'nın önde gelen gazeteleri "Die Welt", "Frankfurter Rundschau", "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ve "Süddeutsche Zeitung" gazetelerinin internet sayfalarında yer alan haberlerin tümünde de Erdoğan'ın Anayasa'yı değiştirebilmek için Mecliste sağlaması gereken üçte ikilik çoğunluğu kaçırmasına vurgu yaptı.
26
Bild gazetesinin internet sayfasında da "Erdoğan üçüncü tura giriyor" başlığıyla verilen haberde, AK Parti'nin seçimleri farkla kazandığına işaret edildi.

27
CORRIERE DELLA SERA: Birinci sayfadan 'Türkiye'de Erdoğan'ın zaferi (acı)' başlığıyla seçimlere yer veren gazete, 13. sayfasının tamamını bu habere ayırdı. Türkiye'deki oyların yarısını aldığını belirttiği Erdoğan'ın liderliğine övgüler düzen gazete, dünyada ülkeyi böyle sağlıklı şekilde yöneten bir lider olmadığını belirtti.
28
Il GIORNALE: Başbakan Berlusconi'nin ailesine ait olan Il Giornale gazetesi, Seçim haberi için tamamen ayırdığı 11. sayfasında, "Erdoğan kazandı ama imparator olmadı" başlığını kullanrak, eleştirel yorumlar yaptı.
29
L'UNITA: Sol eğilimli gazete L'Unita ise, birinci sayfadan anons ettiği haber için "Tayyip'in rüyası: Tarihe 'İslami Atatürk' olarak geçmeyi istiyor" ve "Erdoğan üçledi ama Anayasayı yalnız değiştiremeyecek" başlıklarını kullanarak, habere 2 sayfa ayırdı.
30
RAI NEWS: İtalyan ulusal kanalı RAI'nin haber kanalı Rai News ise "Erdoğan'ın ılımlı İslamı kazandı. Türkiye, cumhuriyetin kurucusu Atatürk'ün izinde laik bir Anayasaya sahip ancak Erdoğan'ın bunu tek başına değiştirme çoğunluğuna sahip olamadığını belirten kanal, ülkede iyi giden ekonomiye de değindi.

YORUMLAR
500

Son Dakika Dünya Basını Sonucu Böyle Verdi - Son Dakika


Advertisement