Son Dakika Haberleri: Dünya'da Çekilen Bu Kareler Sizi Çok Şaşırtacak

Dünya'da Çekilen Bu Kareler Sizi Çok Şaşırtacak

11 yıl önce

1
Aurora, yeryüzündeki en 'etkileyici' doğa olayı olarak gösteriliyor. Peki oluşumundaki sır ne? İşte cevabı...
2
Kısaca 'Kuzey' yada 'Kutup Işıkları' olarak bilinen 'Aurora Borealis', kutba yakın bölgelerde ortaya çıkan gece ışımasına verilen genel bir isim...

3
Gökyüzündeki doğal görüntüler olan Auroralar, kutuptaki gece zamanlarında çıplak gözle izlenebilir. Auroralar, güneşin dünya atmosferi üzerindeki etkilerini gösteren en belirgin
4
NASIL OLUŞUYOR?


Kutup gecelerinde gözlenen muhteşem ışık gösterilerinin neden kaynaklandığı uzun süredir merak ediliyordu. NASA uzmanları, kutup yakınlarında gözlenen, gökyüzünü parlak kırmızı, yeşil ve mor renklere boyayan 'kuzey ve güney ışıkları'nın (aurora borealis ve aurora australis) sırrını kısmen çözdüklerini açıkladılar.

5
NASA'nın geçen yıl fırlattığı 5 THEMIS uydusu ile Kanada ve Alaska'daki pek çok gözlemevinden gelen bilgiler, güneş fırtınalarının Dünya'nın manyetik alanına yaptığı etkilerin kuzey ışıklarını meydana getirdiğini ortaya koydu.
6
Bulgulara göre, Dünya'nın manyetik alanı, güneş fırtınalarının uzaya fırlattığı yüklü parçacıklardan beslenerek büyüyor. Bu büyüme kritik bir orana ulaştığındaysa, aşırı yüklenmiş manyetik alan aniden üstündeki fazla yükü atıp eski şekline dönüyor. Bu işlem sırasında atılan fazla yük de 'kuzey ışıkları'na dönüşüyor.
7
Bu doğa olayının Dünya'dan ne kadar uzakta olduğu hálá bir tartışma konusu...
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32Haber Yayın Tarihi: 25.12.2008 04:39 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Karadayı dizisinin Çitlembik Bahar'ıydı, son haliyle şaşkına çevirdi! Okan Bayülgen'in eski eşinin kim olduğunu duyan şaşıp kalıyor! En çok fidan sahiplenen 20 şehir açıklandı! Bakın ilk sırada hangi il var Trump hakkında skandal iddia! Dedesi genelev patronu çıktı 8 aylık hamile Müge Boz, 'Daha çekici hissediyorum' diyerek iç çamaşırlı poz verdi!