Dünya Gelecekte Nasıl Olacak? - Son Dakika

Dünya Gelecekte Nasıl Olacak?

13.03.2014 09:56

1
ABD'de yayımlanan New Scientist dergisi geleceğe yönelik felaket tahminlerini bir kenara bırakarak hem iyi hem de kötü açılardan 100 bin yıl sonrasına kadar Dünya'nın nasıl bir yer olacağını araştırdı.

2
Felaket uzmanlarına göre insanlığın 2100 yılına kadar yaşama şansı sadece yüzde 19 . Ancak birçok araştırma bu riskin çok daha az olduğunu hesapladı.

3
Princeton Üniversitesi'nden astrofizikçi J. Richard Gott'a göre, insanlık 5100 ila 7.8 milyon yıl daha yaşayacak. Bugüne dek bulunan fosiller incelendiğinde ise her memeli türünün ortalama 1 milyon yıl yaşadığı ortaya çıktı.

4
California Üniversitesi'nden felaket uzmanı coğrafyacı Jared Diamond, toplumların artık izole olmadığını ve örneğin bir salgın durumunda yaşama şansının, bilgiye ulaşım kolaylaştığı için daha fazla olduğunu düşünüyor.

5
Her 300 yılda bir Dünya yakınında, yıldızın ölüm anı olan süpernova patlaması yaşanma riski bulunuyor. Kansas'taki Washburn Üniversitesi'nden Brian Thomas bu felaketin ozon tabakasının büyük kısmını yok edeceğini söylüyor.

6
100 bin yıl içinde 400 metre çapında bir göktaşı Dünya'ya çarpabilir. Ancak bu felaket tüm Dünya'yı değil, sadece Fransa büyüklüğünde küçük bir ülkeyi yok edecek.

7
Gelecekte İngilizce dili daha da yaygınlaşacak. İnternet kullanımının artışıyla her dile giren İngilizce kelimeler gelecekte daha da fazla göze çarpacak.

8
Geleceğe yönelik yapılan felaket tahminleri Dünya'nın büyük kısmının su altında kalacağını gösteriyor. New Orleans, Şangay, Miami gibi kıyı kentleri su altında kalacaklar arasında görülüyor.

9
İklim Değişim Paneli'ne göre sera gazı salınımı 2100 yılına kadar artarak devam edecek. Ancak daha sonra hızla azalmaya başlayacak.

10
2100 yılına kadar Dünya üzerinde hava sıcaklığının ortalama 4 derece artacağı düşünülüyor. Bundan sonra yeryüzünün sadece 1 derece soğuması tam 3 bin yıl alacak.

11
Grönland ve Batı Antarktika buz tabakaları gelecek 1000 yıl içinde eriyecek. Böylece deniz seviyesi 10 metre artacak. Tüm bunlar göz önüne alındığında insanların yeni yaşam alanları bulması gerekiyor.

12
Tokyo, Londra, New York gibi büyük kentlerin de su altında kalmasıyla ve dünyanın ısınmasıyla yeni yaşam alanları açılacak.

13
Kuzeyde eriyen buz tabakalarının altındaki kara parçalarında ekim yapılabilecek. Antarktika ormanlarla dolacak.

14
Küresel ısınma nedeniyle Hawaii'de gelecek 100 bin yıl içerisinde yeni bir ada doğacak.

15
Bazı gelecek uzmanları insanların, beyinlerinde protezler bulunan yarı insan yarı makine şeklinde yaratıklara dönüşeceğini düşünüyor.

16
Buna göre insanların kan dolaşımında da nano robotlar dolaşacak. Ancak insanlar yarı insan yarı robot olup olmamaya kendileri karar verecek.

17
Nickolay Lamm, insan yüzünün 100 bin yıl sonra nasıl olacağını tahmin etti. Lamm, bu tahminini kağıda aktardı.

18
Buna göre; 100 bin yıl sonraki insan yüzünde en belirgin özellik, gözlerde olacak. Gözler şimdikine oranla daha büyürken, göz kapakları da daha kalın olacak.

19
Burun daha düz, gözler daha büyük ve belirgin olacak. Gözün görüş sahası genişleyecek. Göz kapakları daha kalın, yüzün tüm hatları daha belirgin olacak.

20
Yüzün derisi ise morötesi ışınlardan korunmak için daha fazla pigment içerecek. Burun delikleri daha çok oksijen almak için daha büyük olacak.

21
Stefan Morell, gelecekte dünyanın nasıl görüneceği konusunda fikir yürütüp illustrasyonlara işte böyle yansıttı...

22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32

YORUMLAR
500

Son Dakika Dünya Gelecekte Nasıl Olacak? - Son Dakika


Advertisement