Dünya'nın En Ölümcül Hayvanları - Son Dakika

Dünya'nın En Ölümcül Hayvanları

15.10.2012 07:41

1
Gezegenimizi paylaştığımız hayvanların çoğu insanlar için büyük tehlike oluşturabilirler. Her ne kadar bu ölümcül karşılaşmalar genelde insanın suçu olsa da her sene bir sürü insan bu hayvanların yüzünden ölmektedir. Bu karşılaşmaların sebebi genellikle hayvanların bölgesine giren ve onların yaşam alanına müdahale sebebi ile meydana gelmektedir.

İşte Dünya'daki en tehlikeli 10 hayvan:

2
Denizanası pek de tehlikeli bir hayvan olarak gözükmeyebilir ama bu türün bazı üyeleri Dünya üzerindeki en zehirli deniz hayvanlarının başında geliyorlar. Kutu denizanası bu türün en zehirlileri arasındadır. Uzun dokunaçlarında bir sürü zehirli iğne vardır. Genelde bunları bir savunma mekanizması olarak kullanırlar.
3
Bu uzuvları kurbanına saplar ve zehri aktarırlar. Kutu denizanası saldırısına uğrayan bir insan dakikalar içinde ölebilir. Ölüm genellikle kalbin durması şeklinde meydana gelir. Denizanalarının var olduğu bilinen yerlerde özel giysiler ile denize girilmesi zorunludur. Bir denizanası tarafından sokulursanız hemen sudan çıkın. Sokulan yere sirke uygulayın ve bir sopa veya benzeri bir şeyi deriye bastırıp ovarak kalan iğneleri çıkarın.
4
Dünyada 2000 kadar çeşit yılan vardır ve bunlardan sadece 450 tanesi zehirlidir. Bunlardan ise sadece 250 tanesi insanlar için zehirlidir. Ama özellikle bazı yılanlar, mesela kral kobra, kara mamba ve mercan yılanı gibi türler gezegendeki en zehirli hayvanlar arasındadırlar. Bu hayvanlardan biri tarafından ısırılanlar genellikle dakiklar içinde ölmektedir. Bunlardan en zehirli olanı ise acımasız olarak adlandırılan Taipan yılanıdır. Bir ısırığındaki zehir aynı anda 100 insanı öldürebilir.
5
Koni Salyangoz: Su altında yaşayan bu salyangoz türü yırtıcı deniz salyangozları ailesinden. Ailesinin en zehirli türü olarak bilinir. Çıplak elle dokunulmaması gerekir. Sokulmalar genellikle ölümle ve felçle sonuçlanır. Su altındaki en tehlikeli canlıdan biridir.
6
Mavi halkalı ahtapot. Dünyanın en zehirli ikinci yaratığıdır. Zehiri iki dakikada öldürür. Japonyada yaşar. Siyanürden 10 bin kat daha güçlüdür.
7
Doğu Kahverengi Yılan: Cinsin bireyleri 2.2 m uzunluğa kadar büyüyebilirler. Bu alandaki rekor 2.4 m'dir.İnce yapılıdırlar ve kafaları göreli olarak küçüktür. Sadece güçlü bireylerde kafa boyundan geniştir. Kahverengi yılan cinsi Avustralya ve Yeni Gine'de bulunur. Çok çabuk tahrik olan kahverengi yılan, fazla yaklaşıldığında ya da tehdit hissettiğinde saldırabilir. (Bir sağmada elde edilen zehir miktarı 4 mg'dır.)
8
Ölümcül Sarı Akrep: Ortadoğu'da yaşar. Halk arasında sarı akrep diye bilinir. 1 mg zehiri 15.000 fareyi öldürebilir. Zehiri insanı bir saatte öldürebilecek kadar güçlüdür.
9
Taş balığı olarak bilinir ve çok tehlikelidir. Dipte yatar oldukça tembel olup 30 cm boyunda taşlar arasına kendini taşa benzetmeyi çok iyi çok başaran bir kamuflaj ustasıdır. Sırtındaki dikenler çok zehirlidir. Bu sırt dikenleri neurotoxic zehir içerir.
10
Braziyla Gezgin Örümceği: Dünya rekorları kitabına göre bu örümcek oldukça iddialı. Dünyanın en zehirli örümceklerinden biri. Ölüm konusunda bu kadar başarılı olmasının sebebi ise zehirli olması değil, isminin ta kendisi. Bu örümcek oldukça meraklı ve bir o kadarda gezgin. Buda bu örümceğin nerde karşınıza çıkacağını bilemeyeceğiniz manasına geliyor. Ağ yapmakla uğraşmayıp gezinir, bir bakarsınız dolabınızın altında bir bakarsınız arabanızın koltuğunda...
11
Gündüz gece pek fark etmeden karşılaşabilir, yolculuk esnasında kurbanı olabilirsiniz. Önlem olarak temiz ve titiz olup, olan biteni fark etmekniz gerekiyor.
12
Zehirli Ok Kurbağası: Kolombiya'da yaşar. Dünyanın en zehirli canlısıdır. 2 cm boyundadır. Zehiri 150 insanı aynı anda öldürebilir. Zehiri 30.000 fareyi öldürebilecek güçtedir. Vücudu sürekli zehir kaplıdır.
13
Kirpi Balığı: Vücudu dikenle kaplı, sıcak denizlerde yaşayan 30-70 cm boyunda olan bir balıktır. Top balığı veya kirpi balığı diye de adlandırılır. Düşmanlarını görünce çok esnek olan midesine su alarak şişer. Ürkütücü ve dikenli, yuvarlak bir top haline gelerek düşmanlarından kendini korur ve hasımları için tehlikeli bir av halini alır.

Son Dakika Dünya'nın En Ölümcül Hayvanları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement