Dünya Ülkelerinin Meşhur Olduğu Kaynaklar - Son Dakika

Dünya Ülkelerinin Meşhur Olduğu Kaynaklar

07.10.2013 15:54

Dünya ülkelerinin meşhur oldukları yeraltı ve yerüstü kaynakları.

1
AFGANİSTAN-

Hayber Geçidi, Kaşmir Dokuması, Afgan Tazısı, Kabil Şehri, Hindikuş Dağları, Budda (Bamian) Kaya Heykelleri ve Tapınakları, (Taliban tarafından tahrip edildi). Halı Kilim Dokumacılığı, Mezar-ı Şerif, Kandahar'daki Hırka-i Şerif Camii.

2
ALMANYA-

Otomotiv (Mercedes, BMW, Opel, Wolkswagen), Dayanıklı Tüketim Malları (Bosch, Sıemens, Braun, Fakir, Mıele, Grundıg, Telefunken). Marx, Nietzche, Leibniz gibi Düşünürleri, Einstein, İmmanuel Kant, Martin Luther gibi Bilim Adamları.

3
VİETNAM-

Along Koyu, Angkor Vat Tapınağı.

4
YUNANİSTAN-

Antik Yunan Mitolojisi (Helen Kültürü), Atina'daki Akropol Tepesi, Aynaroz Kayalıkları, Rodos ve Girit Adaları, Deniz Ticaret Filosu, Sirtaki, Olimpos, Delphi, Athos Dağı ve Rahipleri,12 Adalar, Başkent Atina, Hipokrat Yemini (Doktorlar için).

5
VATİKAN-Katolik Kilisesi, Papa, Hırıstıyanlığın Merkezi.
6
TÜRKİYE-

Yoğurt, İstanbul Şehri, Kız Kulesi, Peribacaları, Pamukkale, Türk Döneri, Türk Mutfağı,Nemrut Dağı,Truva Atı, Efes Antik Kenti, Ağrı Dağı,Türk Rakısı,Topkapı Sarayı, Truva, Efes, Bergama Harabeleri, Ayasofya Camii, İstanbul ve Çanakkale Boğazları.

7
SUUDİ ARABİSTAN-

Kabe'deki Hac ve Umre Ziyaretleri, Arap Atları, Petrol Zenginliği, Hurma Üretimi, Nüfud, Rubulhali ve Deha Çölleri, Mekke ve Medine Şehirleri, Cidde Havaalanı, Suud Ailesi ve Kraliyet Yönetimi, Deve Kervanları.

8
SURİYE-

Şam (Damascus) ve Halep Şehirleri, Golan Tepeleri, Caber Kalesi, Zengin Mutfak Kültürü.

9
RUSYA

Kızılmeydan, Kremlin Sarayı, Moskova Metrosu, Bolşoy Opera ve Balesi, Moskova Sirki, Tayga Ormanları, Sibirya Ovaları, San Petersburgun (Leningradın ) Beyaz Geceleri , Lenin, Stalin Gibi Politikacıları , Tolstoy, Çehov, Turgenyev, Mayakowski Dostoyevski, Gogol gibi Yazarları.

10
POLONYA-

Polka Dansı, Varşova'daki Bilim ve Kültür Sarayı,Varşova ve Krakov Şehirleri, Solidarnos Sendikası, Lech Walesa, Auschwitz (Oswiecim) Nazi Toplama Kampı.

11
PANAMA-

Panama Kanalı, bakır rezervleri.

12
MOĞOLİSTAN-

Yurt Adı Verilen Moğol Çadırları, Taşlık Gobi Çölü, Kımız İçkisi, Kubilay Han, Cengiz Han, Timurlenk, Başkent Ulan Bator, Göçebe yaşam.

13
MISIR-Keops, Kefren, Mikerinos ve Gize Piramitleri, Nil Nehri ve deltası, Süveyş Kanalı, Pamuk ve hurma Üretimi, Kahire, İskenderiye Şehirleri, El-Ehzer Üniversitesi, Papirus, Çöl Arazisi, Lve Harebeleri. İskenderiye feneri.
14
MEKSİKA-

Maya ve Aztek Uygarlıkları, Mısır Cipsi, Acapulco Sahilleri, Hasır Meksika Şapkası, Meksika Yemekleri, Barracana Del Cobre Kanyonu (1200 metre derin).

15
MALTA-

Malta Şövalyeleri, Malta Eriği, Turizm, Başkent Valetta.

16
MALDİVLER-

Mercankaya adaları, turizm.

17
MADAGASKAR-

Boabab Ağaçları (Maymun Ekmeği Ağaçları), Madagaskar Maymunu (Katta), Mahafaly Mezarlıkları (Doğa Dinine ait), "Zebu" adı verilen hörgüçlü sığırlar, 800'ü bulan kelebek türü.

18
KÜBA-Havana Purosu, Havana, Dansları Efsanevi Lider Fidel Castro, Şekerkamışı ve tütün Üretimi, Başkent Havana.
19
KOLOMBİYA-

Zümrüt Madeni, Medelin, Gabriel Garcia Marguez, Başkent Bogota, Altın Zenginliği ve Başkent Bogota'daki Altın Müzesi (dünyada birinci), Nevada del Ruiz ve Nevada del Tulima Volkanik Dağları, Kok Ağacı, Kahve Bitkisi ve ihracatı, Olmek Büstleri, Dünyanın en zengin kuş çeşidi.

20
KAZAKİSTAN-

Baykal ve Aral gölleri, Kızılkum Çölü, Seyhun Nehri (Sir-i Derya), Baykonur uzay üssü.

21
KANADA-

Ülkenin Simgesi Akçaağaç, Kutup Ayıları, Eskimolar, (İnuit-insan), Balık Avcılığı, Kağıt Sanayi, Calgary Kış Olimpiyatları, Kış Mevsimi,Toronto Televizyon Kulesi,Tundralar ve Buzullar, Ulusal Parklar, Ottawa, Toronto, Montreal ,Calgary, Quebec, Vancouver Şehirleri, Niagara Şelalesi.

22
JAPONYA-

Fuji Yanardağı, Çiçek Süsleme Sanatı (İkebana), Bonzai (Küçük Ağaçlar), Kimono (Geleneksel Giysi), Otomotiv Endüstrisi, ( Honda, Mazda, Toyota, Mitsibusi, Isuzu ) Elektronik Eşya (Sony, Sharp, Canon, JVC, Yashica) ve Bilgisayar, Optik Aletler, Balık Avcılığı, Depremlere Dayanıklı Yapıları, Hızlı Trenler, Budizm, Zen Budizm ve Şintoizm Dinleri.

23
İZLANDA-

Balık Avcılığı, Volkanik Arazi ve Gayzerler (Ateş ve Buzlar Ülkesi), Geleneksel Koyun Yetiştiriciliği, Başkent Reyjkavik, Gullfoss Şelalesi, Edda Destanı, Sky tatlısı, Saga halk öyküleri, Reyjkavik turfandalıkları.

24
İTALYA

Pisa Kulesi, (Roma), Kanalları ve Gondolları ile Ünlü Venedik Şehri, Sardunya ve Sicilya Adaları, Etna ve Vezüv Yanardağları, Modanın Merkezi Milano Şehri, Deri, Gözlük, Giyim (Benotton, Dıesel), Otomotiv, (Fiat,alfa romeo, ferrari, veco).

25
İSRAİL-

Ağlama duvarı, Yafa portakalı, Lut ve Teberiye gölleri, Necef Çölü, Şeria Irmağı.

26
İRAN-

El Dokuması İpek, Tebriz, Isfehan, Şiraz Halıları, Cam ve Gümüş İşçiliği, Petrol Yatakları, Havyar, Tahran, İsfehan, Tebriz, Şiraz, Kum ve Meşhed şehirleri, Elbruz Dağı, Zerdüştlük, Bahailik Dinleri, Pehlevi Hanedanı, Humeyni, Minyatür resimleri, Seramik işlemeciliği, Hafız Eşref, Hayyam ve Nizamilmülk gibi yazarları.

27
HOLLANDA-

Haarlem Lale Bahçeleri, Yel Değirmenleri, Montofon ve Holstein Cinsi İnekleri, Peynir Üretimi, Denizin Doldurulması İle Oluşturulan Topraklar (Polderler), Çiçek Bahçeleri, Rotterdam Limanı, Amsterdam, Den Haag (insan hakları mahkemesi), Lahey (uluslararası adalet divanı) ve Maastricht Şehirleri, Van Gogh, Rembredant gibi Ressamları.

28
HİNDİSTAN-

Tac Mahal (Agra), Amristar Altın Tapınağı (Sih Tapınağı), İndus ve Ganj Nehirleri, Bilgisayar Yazılımı, Çay, Pirinç ve Hint Keneviri Üretimi, Mahatma Gandhi, Tagore, Salman Rüştü, Bombay, Kalküta, Yeni Delhi Şehirleri, Himalaya Dağları, Hindistan Cevizi, Mango Meyvesi, Budizm Dini, Ayur Veda, Sankrist Dili ve Alfabesi, Vittala ve Dilwara Tapınakları, Kobra Yılanları ile Ünlü Hint Fakirleri.

29
GÜNEY KORE-

Hyundaı Otomotıv ve Elektronik Endüstrisi, KIA, Samsung.

30
GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ-

Ümit Burnu, Altın, Zümrüt, Elmas gibi yeraltı zenginlikleri, Nobel barış ödülü efsanevi lideri Nelson Mandela.

31
FRANSA

Kozmetik (Vıchy, Loreal, Nıvea, Roc) ve Otomotiv Endüstrisi (Renault, Cıtroen,Peugot), Cannes Film Festivali, Eyfel Kulesi, Versailles Sarayı, Şarap ve Şampanya Üretimi, Moda'nın Merkezi Paris Şehri, Fransa Bisiklet Turu, Fransız Mutfağı, 1789 Fransız Devrimi.

32
BREZİLYA-

Rio Karnavalı, Amazon Nehri, Tropikal Yağmur Ormanları, Kahve ve Muz Üretimi, Futbol, Iguazu Şelalesi, Şekerkamışı Üretimi ve İhracatı, Rio de Janerio Şehri ve Ünlü Copa Cabana Plajı, Sao Paulo, Brassilia ve Salvador Şehirleri, Mimar Oscar Niemeyer (Başkent Brassilia'yı tasarladı), Kahve satış limanı Santos şehri.

33
BELÇİKA-

Demir-Çelik Endüstrisi, Anvers Limanı, Brüksel'deki AET Binaları, Atomium Heykeli, Brüksel Ulusal Tiyatro Binası, Brüksel ve Brügge Şehirleri, Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, Brüksel Lahanası.

34
AZERBAYCAN

Azeri dansları, Hazar petrolleri.

35
ARNAVUTLUK-

Krom üretimi, İşkodra Gölü, Anavut ciğeri ve Arnavut böreği.

36
ARJANTİN-

Tango Dansı, Eva Peron, Patagonya, Iguazu Şelalesi, And Dağları ve Aconcagua zirvesi (Güney Amerikanın en yüksek zirvesi) Büyükbaş Hayvan Besiciliği ve Arjantin Bifteği, Et, yün ve şarap üretimi, Başkent Buenos Aires, Colon Tiyatrosu, Jorge luis Borges.

37
YENİ ZELANDA-

Maori Yerlileri, Koyun Yetiştiriciliğ i ve yün üretimi, Başkent Wellington, Waitomo mağaraları.

38
AMERİKA-

Hawai Adaları, Kolarado Kanyonu (Büyük Kanyon), OSCAR Ödülleri (Hollywood), Dısneyland, Florida'daki Cap Canavarel Uzay Üssü (NASA), New York Şehri, Beyaz Saray, Pentagon, Yellowstone Milli Parkı, Kızılderililer, ABD'nin Simgesi Deniz Kartalı, Niagara şelaleleri, San Fransisko Las Wegas, New Orleans (Caz müziğinin merkezi) Los Angelos (Hollywood) şehirleri, HWall Street (New York Borsası), Coca Cola, Pepsi, Mac Donalds, Ford, Microsoft firmaları.

YORUMLAR
500

Son Dakika Dünya Ülkelerinin Meşhur Olduğu Kaynaklar - Son Dakika


Advertisement