Dünyaca ünlü haber ajansı, siyahi aktivisti fotoğraftan kırptı! Savunması ise pes dedirtti - Son Dakika

Dünyaca ünlü haber ajansı, siyahi aktivisti fotoğraftan kırptı! Savunması ise pes dedirtti

31.01.2020 12:22

ABD merkezli haber ajansı Associated Press, Ugandalı siyahi iklim aktivisti Vanessa Nakate'yi Davos'ta çekilen bir fotoğraf karesinden kırpınca yer yerinden oyandı.

1
Olay sonrasında kendisini iyi hissetmediğini vurgulayan Nakate, "Bu, beni çok yaraladı. Bu, hayatım boyunca gördüğüm en kötü şey. Dünya, çok acımasız." değerlendirmesinde bulundu.
2
Ugandalı siyahi iklim aktivisti Nakate, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, İsviçre'nin Davos kasabasında küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla yapılan bir gösteriye katıldığını söyledi.
3
AP'nin, iklim aktivistleri ile çektirdiği fotoğraf karesinden kendisini çıkardığını belirten Nakate, hayatında ilk defa "ırkçılık kelimesinin tanımını anladığını" ifade etti.
4
Twitter'da eleştirince yer yerinden oynadı!
Twitterda eleştirince yer yerinden oynadı!
Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayan Nakate, AP'nin haberini retweetleyerek "Beni neden fotoğraftan çıkardınız? Grubun parçasıydım!" dedi. Nakate, AP'yi ırkçılıkla suçlayarak, "Bunu hak etmiyoruz. Afrika en az karbon yayıcı ama iklim krizi nedeniyle en çok etkilenen biziz. Sesimizi kesmeniz hiçbir şeyi değiştirmeyecek." ifadesini kullandı.
5
'Arkadaki bina dikkat dağıtıyordu'
Arkadaki bina dikkat dağıtıyordu
AP'den yapılan açıklamada ise söz konusu fotoğrafın yayından kaldırıldığı belirtilerek "art niyet olmadığı" ileri sürüldü. AP'nin görüntü direktörü David Ake, Buzzfeed'e yaptığı açıklamada, "tamamen kompozisyona göre kırpıldı" dedi. Ake, fotoğrafçı için, "Arka plandaki binanın dikkat dağıtıcı olduğunu düşünmüş ve kesmiş" diyerek savundu.
6
Söz konusu olay sosyal medyada tepkiyle karşılanırken, iklim aktivistleri Nakate'ye desteklerini bildirdi.

7
Greta, Nakate'ye destek çıktı!
Greta, Nakateye destek çıktı!
İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg de yaşananlardan dolayı üzgün olduğunu aktararak, "Sana bunu yaptıkları için çok üzgünüm. Sen bunu hak edecek en son kişisin. Yaptıklarından dolayı sana çok minnettarız. Sevgi ve desteklerimizi gönderiyoruz." şeklinde konuştu.

Son Dakika Dünyaca ünlü haber ajansı, siyahi aktivisti fotoğraftan kırptı! Savunması ise pes dedirtti - Son Dakika


YORUMLAR (1)
  • GÖKTÜRK: Bukelamun suratlı emperyalizmin vitrin oyuncağı sahtekar cadıyı görünce kan beynime çıkıyor. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Diğer Galeriler

Yeri şimdilik gizli tutuluyor! Bu izlerin 5 bin yıllık olduğu tespit edildi Mucize Doktor'un Açelyası isyan etti! "Bedenimi istediğim gibi kullanırım" deyip yatak pozunu paylaştı İki kez tecavüze uğrayan kadın orduya katıldı! Verdiği silahlı pozlarla kadınlara çağrıda bulundu Çocuğu yaşındaki zihinsel engelli kızla evlenen 55 yaşındaki adama tepki yağdı Elektrikçiler, kabloların yerini değiştirmek için yaptıkları kazıda yanlışlıkla orta çağdan kalma gizli bir tünel keşfetti