Dünyaca ünlü haber ajansı, siyahi aktivisti fotoğraftan kırptı! Savunması ise pes dedirtti - Son Dakika

Dünyaca ünlü haber ajansı, siyahi aktivisti fotoğraftan kırptı! Savunması ise pes dedirtti

28 gün önce

ABD merkezli haber ajansı Associated Press, Ugandalı siyahi iklim aktivisti Vanessa Nakate'yi Davos'ta çekilen bir fotoğraf karesinden kırpınca yer yerinden oyandı.

1
Ugandalı siyahi iklim aktivisti Nakate, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, İsviçre'nin Davos kasabasında küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla yapılan bir gösteriye katıldığını söyledi.
2
AP'nin, iklim aktivistleri ile çektirdiği fotoğraf karesinden kendisini çıkardığını belirten Nakate, hayatında ilk defa "ırkçılık kelimesinin tanımını anladığını" ifade etti.
3
Twitter'da eleştirince yer yerinden oynadı!
Twitterda eleştirince yer yerinden oynadı!
Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayan Nakate, AP'nin haberini retweetleyerek "Beni neden fotoğraftan çıkardınız? Grubun parçasıydım!" dedi. Nakate, AP'yi ırkçılıkla suçlayarak, "Bunu hak etmiyoruz. Afrika en az karbon yayıcı ama iklim krizi nedeniyle en çok etkilenen biziz. Sesimizi kesmeniz hiçbir şeyi değiştirmeyecek." ifadesini kullandı.
4
Olay sonrasında kendisini iyi hissetmediğini vurgulayan Nakate, "Bu, beni çok yaraladı. Bu, hayatım boyunca gördüğüm en kötü şey. Dünya, çok acımasız." değerlendirmesinde bulundu.
5
'Arkadaki bina dikkat dağıtıyordu'
Arkadaki bina dikkat dağıtıyordu
AP'den yapılan açıklamada ise söz konusu fotoğrafın yayından kaldırıldığı belirtilerek "art niyet olmadığı" ileri sürüldü. AP'nin görüntü direktörü David Ake, Buzzfeed'e yaptığı açıklamada, "tamamen kompozisyona göre kırpıldı" dedi. Ake, fotoğrafçı için, "Arka plandaki binanın dikkat dağıtıcı olduğunu düşünmüş ve kesmiş" diyerek savundu.
6
Söz konusu olay sosyal medyada tepkiyle karşılanırken, iklim aktivistleri Nakate'ye desteklerini bildirdi.

7
Greta, Nakate'ye destek çıktı!
Greta, Nakateye destek çıktı!
İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg de yaşananlardan dolayı üzgün olduğunu aktararak, "Sana bunu yaptıkları için çok üzgünüm. Sen bunu hak edecek en son kişisin. Yaptıklarından dolayı sana çok minnettarız. Sevgi ve desteklerimizi gönderiyoruz." şeklinde konuştu.

Haber Yayın Tarihi: 31.01.2020 12:22 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dikkat günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bu nesneler ölümcül koronavirüse yol açabilir! İdlib'de şehit düşen Kayserili Ali Taşöz'ün 'canım anam' paylaşımı yürekleri dağladı Göçmenler gece yarısı yollara düştü! İşte sınırdan manzaralar Şehit haberleri ciğerimizi yaktı! İşte ünlülerin İdlib şehitleri için attığı tweetler New York ile New Jersey'deki camilerde eller, İdlib şehitleri ve Mehmetçiğe dua için kalktı!