Dünyaca Ünlü Kürt Ozanı Şivan Perwer Kimdir? - Son Dakika

Dünyaca Ünlü Kürt Ozanı Şivan Perwer Kimdir?

12.11.2013 14:22

Asıl adı İsmail Aygün olan Kürt müzisyen, Dengbêj, tarihçi, şair ve yazar Şivan Perwer'in hayatı.

1
Kürt müziğinin tartışmasız en büyük ismi Şivan Perwer. Yalnızca coğrafyamızda değil dünyanın birçok ülkesinden onu dinleyen konserlerine katılan hayran kitlesi bulunmaktadır. 37 yıl aradan sonra Türkiye'ye gelip İbrahim Tatlıses ile konser verecek olan Kürt müzisyen, Dengbêj, tarihçi, şair ve yazar Şivan Perwer'in bilinmeyen hayatı.
2
Kimlikteki ismi İsmail Aygün olan Şivan Perwer, 23 Aralık 1955 yılında Urfa/Viranşehir'de doğdu. Aslen Mardin'in Midyat ilçesine bağlı ''Keferzé'' köyünde ikamet eden Aygün ailesi, aileler arası husumetten ötürü Urfa'nın Siverek ilçesine göç etti. Şivan Perwer'in çocukluğu burada geçti.
3
Küçük yaştan beri halka şarkılar söyleyen Şivan Perwer'in babası ses sanatçısıdır.
4
Şivan Perwer matematik okudu. İlk sanatsal başarıları da 1970 yılı başında yaptı.
5
1976 yılında, hakkında yürütülen soruşturma sebebiyle yurtdışına çıkarak Almanya'nın Köln şehrine yerleşti ve kendisi gibi snatçı olan Gülistan Perwer ile evlendi. Serxwebûn adında bir oğlu oldu.
6
1983 yılında yeniden İsveç'e sığınma talebinde bulundu. Almanya vatandaşlığına geçti. Türkiye'ye giriş çıkışı artık serbesttir ve hakkında açılan dava düştü. 2009 yılı itibariyle Frankfurt'ta yaşıyor.
7
Şivan Perwer, Kürtlerin politik gerçeklerini, ekonomik zorluklarını dile getirdiğinden yıllar yılı bütün şarkıları, hatta sadece aşktan söz eden şarkıları bile, Türkiye, İran, Irak ve Suriye'de yasaklandı. Ancak tüm yasaklara, yıllarca hapis yatma ve öldürülme riskine rağmen kasetleri elden ele dolaşmaya devam etti.
8
Şair, usta bir bağlama virtüözü ve şarkıcı olan Şivan Perwer, günümüzde Kürt sanatçılarının başında geliyor ve aynı zamanda Ortadoğu'nun en çok tanınan şarkıcılarından biri.
9
Şivan Perwer, dinleyicilerini sadece karizmatik ve çok yönlü kişiliği ile değil aynı zamanda ve her şeyden öte son derece güçlü ve hayli duygusal olan sesi ile büyülemekte ve müziğinin hipnotize edici ritmi ile dinleyenleri cezbediyor.
10
Bu gün ülkesinden uzakta sürgünde yaşayan Şivan Perwer, zamanının çoğunluğunu dünyanın dört bir yanında sahne almak üzere gittiği yolculuklarda geçiriyor, Kürt müziğini dört bir diyara taşıyor.
11
1991 yılında “ Simple Truth” canlı yayın konserinde Peter Gabriel, Sting, Paul Simon, Tom Jones, Gipsy Kings gibi dünyaca ünlü seslerle beraber sahne aldı.
12
Bölge için düzenlenmiş en büyük dayanışma konseri olarak kabul edilen bu etkinliğin bütün geliri, Körfez savaşı sonrasında Saddam Rejimi'nin baskılarından kaçan Kürtler'e bağışlandı.
13
Şivan Perwer, otuz yılı aşan müzik kariyeri ve üstün yetenekleri ile dünyanın pek çok yerinde önemli müzik ödülleri aldı. Dünyaca tanınan üniversitelerin fahri doktora dereceleri ile onurlandırıldı.
14
Bütün dünyada Kürt Kültürünün temsilcisi olarak kabul edilen Şivan Perwer, 2004 yılında, toplumda sanat ve kültürün gelişimine ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak üzere, uluslararası hayır sever girişimler eşliğinde, Almanya'nın Frankfurt kentinde Şivan Perwer Uluslararası Kültür Vakfını Kuruldu.
15
Daha fazla sayıda insana ulaşmak, kültür ve sanat misyonunun layıkıyla yerine getirmek üzere vakıf, 2007 yılından itibaren Almanya'nın Bonn kentine taşınmış sanat, kültür ve eğitim faaliyetlerini kendine ait genişçe bir binada icra ediyor.
16
Kürtçe şarkı söylediği için arka kapıdan çıkarılan ama Whitney Houston ve Prenses Diana ile aynı karede görünen bir ozan Şivan Perwer. Yani, yaşayan büyük bir efsane.
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36

Son Dakika Dünyaca Ünlü Kürt Ozanı Şivan Perwer Kimdir? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement