Son Dakika Haberleri: Dünyaca Ünlü Rock Grubu Açıkladı: Orhan Gencebay'ı Örnek Alıyoruz!

Dünyaca Ünlü Rock Grubu Açıkladı: Orhan Gencebay'ı Örnek Alıyoruz!

2 ay önce

İngiltere'nin ünlü Rock gruplarından Led Zeppelin, Orhan Gencebay hayranı olduğunu ve kendi müziklerini yaratırken Orhan Gencebay şarkılarındaki altyapıdan yararlandığını açıkladı.

1
Led Zeppelin isimli İngiliz Rock grubu, Rolling Stone dergisi tarafından, tartışmasız rock tarihinin en uzun soluklu dergisi ilan edildi.
2
Aynı zamanda Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülüne de layık görülen Led Zeppelin, Türk müziğine dair yaptığı itirafla çok konuşuldu.
3
Grup üyelerinden Jimmy Page, bir dergiye verdiği röportajda, Türk müziğinin altyapı ve ritmlerini incelediklerini ve edindikleri sonuçları kendi müziklerinde uyguladıklarını açıkladı.
4
Jimmy Page, ''"Biz yıllarca bir Türk müzik adamının ritm, riff ve altyapılarını inceleyerek, bunları kendi müziğimizde kullandık, bunu da ilk defa buradan söylüyoruz. O Türk'ün adı da Orhan Gencebay'dır!'' itirafında bulundu.
5
Orhan Gencebay'ın haberi var
Orhan Gencebayın haberi var
Arabesk müziğin öncülerinden kabul edilen Orhan Gencebay ise bu durumdan haberdar olduğuna dair bir açıklama yaparak, bir dönem jüri üyeliği yaptığı Popstar Alaturka'da ve Okan Bayülgen'in sunduğu Kral Çıplak'ta doğruladı.
6
7
Grup tarafından ilah ilan edildi
Grup tarafından ilah ilan edildi
Orhan Gencebay ayrıca, grubun kendisini ''ilah'' olarak ilan ettiğinden de bahsetti.
8
9
10
Kashmir'in altyapısı Gencebay'dan
Kashmirin altyapısı Gencebaydan
Tüm bu olanlar, Jimmy Page'in 'Kashmir' isimli bestesinde kullandığı riff'lerin ve pena tekniğinin, Gencebay'ın kendine has tarzıyla benzerlik taşıdığı gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.
11
Adele, Ahmet Kaya'nın müziğini çalmakla suçlanmıştı
Adele, Ahmet Kayanın müziğini çalmakla suçlanmıştı
Adele'in 'Million Years Ago' isimli şarkısının Ahmet Kaya'dan çalıntı olduğu iddiası da, bir dönem gündeme bomba gibi düşmüştü.
12
Birebir aktarılmış
Birebir aktarılmış
Çalıntı iddiaları üzerine, Ahmet Kaya'nın 'Acılara Tutunmak' isimli şarkısının aranjörü olan Osman İşmen, konuyla ilgili açıklama yaptı ve Adele'in Ahmet Kaya'ya ait olan 'Acılara Tutunmak' şarkısının nakarat kısmını Milllion Years Ago şarkısına birebir aktardığını söyledi.

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Asla Normal Bir Hayatı Olmayacağını Söylediler, Güzeller Güzeli Bir Manken Oldu! Yeşilçam'ın Yetenek Abidesiydi, Kıymeti Hiç Bilinmedi! İslam Dünyasının Gönlünü Fetheden Başbakan: Müslüman Toplumun Üzerine Korku Salarak Ün Kazanmak İstiyor Bufalo, Yavrusunu Isıran Aslanı Perişan Etti! Gülümsemekten Çekinmeyin! Bu Besinlerle İnci Gibi Dişlere Kavuşmak Çok Kolay