Dünyada Görülen Birbirinden İlginç 21 Hayvan! - Son Dakika

Dünyada Görülen Birbirinden İlginç 21 Hayvan!

1
Tersiyer
Tersiyer

Bu küçük primatların göz bebekleri beyinlerinden daha büyüktür. Bu hayvanlar sıçrama ve tırmanma konusunda çok beceriklidirler. Bir ağaç dalına tutunduklarında onları daldan ayırmak gerçekten çok güçtür.

2
Çamur Zıpzıpı
Çamur Zıpzıpı

Çamur zıpzıpları yüzgeçlerini kullanarak suyun dışında hareket edebilirler.

3
Proboscis Maymunu

Proboscis Maymunu</p><p>

Asya'nın yerli bir türü olan bu maymunlar genellikle Borneo'da yaşar. Sarkık burunlarını dişileri ve diğer maymunları etkilemek için kullanırlar.

4
Geoduck
Geoduck

Panopea generosa olarak bilinen bu istiridyemsi canlının şekli biraz manidar. Uzun yaşaması ( 140 yıl ) ve bir seferde 5000 dişiyi dölleyebilmesi sebebiyle iktidarsızlığa çare olabileceği düşünülerek tüketilen bir canlıdır. Tek doğal düşmanı insanlardır.

5
Fil kulaklı ahtapot
Fil kulaklı ahtapot

"Dumbo" lakaplı, bu ahtapotun sarkık kulakları okyanus tabanında yiyecek bulmasına olanak tanıyor.

6
Kel Uakari
Kel Uakari

Kel Uakari maymunları için parlak kırmızı yüz sağlıklı olmanın işaretidir ve bu hayvanlar eşlerini seçerken buna dikkat ederler. Genellikle Brezilya ve Peru'da suya yakın yerlerde yaşarlar.

7
Deniz Gergedanı
Deniz Gergedanı

Denizin tek boynuzlu atları olarak bilinirler. Boynuzlarının içinde muhtemelen çevreyi daha iyi algılamalarına yarayan sinirler bulunmaktadır.

8
Cape Yağmur Kurbağası
Cape Yağmur Kurbağası

Bu hayvan elleri olan bir kayaya benziyor. Bu hayvanın yaşam alanı Güney Afrika'dır. Sokakta ya da kamusal alanlarda karşınıza çıkabilirler.

9
Zürafa biti
Zürafa biti

Bu hayvanların erkekleri dişilerinden 2-3 kat uzundur. Bu uzun boyunlarını diğer erkeklerle kavga etmek amacıyla kullanırlar.

10
Aksolotl
Aksolotl

Aksolotllar (Ambystoma mexicanum) kaplan semenderi grubuna ait Meksika semenderlerinin en tanınmış üyelerindendir.

11
Sepet Yıldızı
Sepet Yıldızı

Bu deniz yıldızı türü kollarında bulunan mikroskobik kancalarla minik avlarını yakalayıp ağzına doğru yavaşça götürür. Genellikle geceleri avlanır fakat beslenmek için gündüzü bekler.

12
Mantis Karidesi
Mantis Karidesi

Mantis karidesinin gözünde 12 renk reseptörü vardır. Yeri geldiğinde kıskaçlarıyla 80 kph'lik bir hızla rakiplerine vurabilirler.

13
Yılbaşı ağacı solucan
Yılbaşı ağacı solucan

Bu hayvanlar dünya üzerindeki tropikal resiflerde yaşarlar. Bu solucanlar yaklaşık 3-4 cm uzunluğundadır.

14
Derin deniz denizanası
Derin deniz denizanası

2013 yılında NOAA Okeanos Explorer tarafından keşfedilen ilginç bir denizanası türü

15
Balonlu fok
Balonlu fok

Erkek balonlu foklar dişileri etkilemek için burun deliklerinin birisinden çıkarttıkları balon benzeri yapıyı şişirebilirler.

16
Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı
Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Galapagos adalarında denizin 30 metre veya daha altında bulunan bu garip görünümlü balığın boyu 40 cm' ye kadar ulaşabilir. İyi bir yüzücü olmadığı için deniz yüzeyinde yürümek için göğüs yüzgeçlerini kullanır. Yüzmekten çok yürümeyi tercih ettiği söylenilen balığımızın deniz tabanına oturduğu da söylenenler arasında.

17
Semer sırtı tırtıl
Semer sırtı tırtıl

Bu şirin yaratık kelebek oluncaya kadar yırtıcılardan korunmak için rahatsız edici bir zehir salgılar.

18
Bitki piresi
Bitki piresi

Bu hayvanların kuyruklarından salgılanan kimyasal yırtıcıları uzak tutar. Kuyruklarının bir diğer faydası yere düştüklerinde düşüşü yavaşlatması.

19
Pigbutt solucanı
Pigbutt solucanı

Bu havyanın domuz poposunu andıran şekli sebebiyle ismi 'Pigbutt' konulmuştur. Okyanus yüzeyinin 3000 feet altında yaşarlar.

20
Kocaman dişleri olan derin deniz kalamarı
Kocaman dişleri olan derin deniz kalamarı

Atlantik Okyanusu'nda bir Alman araştırma gemisi tarafından keşfedilen bu ilginç türün insan dişi gibi dişleri var. Her ne kadar korkutucu görünüyor olsa da okyanus yüzeyinin 6000 feet altında yaşadığından karşılaşma ihtimaliniz çok düşük.

21
“Eophyllium Messelensis”
“Eophyllium Messelensis”
Bu böcekler yaprağa müthiş benzerlikleriyle görenleri hayrete düşürüyor. Yaklaşık 6 cm boyuta ulaşabilen yaprak şekilli böceğin bir başka özelliği daha var. Yaprak şekilli böcekler, kamufle olmak için birçok ağacın yaprağını taklit etme yeteneğine sahiptir.

Sığındığı yaprak üzerinde hareketsiz biçimde kilitlenen yaprak şekilli böcekler, rüzgara yağışa karşı gerçek yaprağın verdiği tepkileri de bire bir uygular. Bu böcek türü ilk defa Almanya'da 47 milyon yıl öncesine dayanan fosilinin bulunmasıyla keşfedildi.

Haber Yayın Tarihi: 18.02.2017 12:09

Son Dakika Dünyada Görülen Birbirinden İlginç 21 Hayvan! - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Eşcinsel çift, 'Kucak dansı yapacağız' diyerek kandırdığı otel görevlisini parçalayarak öldürdü Gelen geri dönmüyor! Salgından kaçanların ikinci adresi Kuşadası, nüfus bakımında 35 ili geçti Sporu bırakıp cinsel içerikli siteye üye olan sörfçüden çarpıcı itiraf: Tacize uğradım, kimseye anlatamadım Bazı kısımları sapasağlam! 800 bin yıllık Van Gölü'nden bir batık gemi daha gün yüzüne çıkartıldı Kalça yarışmasına katılan doktor aç kaldı! Hiçbir hastane iş başvurusunu kabul etmiyor