Dünyadan Soma'ya Taziye Mesajı Yağdı - Son Dakika

Dünyadan Soma'ya Taziye Mesajı Yağdı

15.05.2014 14:32

1
Yapılan son açıklamalara göre 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma maden faciası, tüm dünyanın da gündeminde. Liderler de acı haberi alır almaz taziye mesajlarını yayınladı ve Türkiye'nin yanında olduğunu belirtti. İşte dünyadan taziye mesajları...

2
ABD: Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, yaptığı yazılı açıklamada, "Soma'daki kömür madeni patlamasının sonrasında bugün dualarımız ve düşüncelerimiz Türkiye halkıyla." ifadesini kullandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf ise, "ABD bu ulusal yas döneminde Türkiye'nin yanında yer almaktadır." dedi. Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de Twitter üzerinden taziye mesajı yayımladı.

3
RUSYA: Taziye mesajı yayımlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaşanan hadise nedeniyle üzüntü duyduğunu, bildirdi.

4
AVRUPA BİRLİĞİ: AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, yaptığı açıklamada, "Düşüncelerim, kurbanlar ve aileleri ile hayat kurtarmak için mücadele veren görevlilerle." dedi.

5
AVRUPA BİRLİĞİ: Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Türkçe ve İngilizce olarak yazdığı tweet'te "Türkiye'deki Soma faciasından derin üzüntü duyuyorum." diyerek başsağlığı diledi.

6
FRANSA: Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande yayımladığı mesajda, üzüntülerini dile getirerek desteğe hazır olduklarını söyledi.

7
JAPONYA: Japonya Başbakanı Shinzo Abe, başsağlığı mesajında, kurtarma çalışmalarının hızla tamamlanmasını temenni etti.

8
İSPANYA: Dışişleri Bakanlığı, "İspanyol hükümeti, İspanyol halkı adına, Türkiye'deki yetkililere ve Türk halkına taziyelerini iletmek ister." denildi.

9
İSVEÇ: Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Twitter'dan "En derin taziyelerimi iletiyorum." dedi.

10
KIRGIZİSTAN: Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

11
İRAN: Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, bakanlığın internet sitesinde yayımladığı açıklamada, faciadan duyduğu üzüntüyü belirtti ve başsağlığı diledi.

12
KKTC: Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, taziye mesajında "Türkiye'deki kardeşlerimizin acısı, bizim de acımızdır. Dileğimiz, bu tür acıların bir daha yaşanmamasıdır." dedi.

13
AZERBAYCAN: Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Gül ve Erdoğan'a gönderdiği mesajında "Üzüntünüzü paylaşıyor, size, hayatını kaybeden insanların aile ve yakınlarına, Türk halkına, başsağlığı diliyorum." dedi.

14
YUNANİSTAN: Başbakan yardımcısı ve Dişişleri Bakanı Evangelos Venizelos, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu telefonla arayarak Yunan halkı ve hükümetinin üzüntüsünü dile getirdi. Venizelos, ayrıca arama kurtarma için yardım teklif etti.

15
GÜNEY KIBRIS: Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis, yayımladığı yazılı taziye mesajında, "Türk halkının başı sağ olsun. Acınıza ortağız." dedi.

16
ALMANYA: Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Soma'daki deprem faciası nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Angela Merkel ise Başbakan Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi. Gauck, Cumhurbaşkanı Gül'e gönderdiği taziye mesajında, "Vatandaşlarımız adına sizlere derin taziyelerimi ifade etmek istiyorum" sözlerine yer verdi.

17
PAKİSTAN: Başbakan Muhammed Navaz Şerif de yazılı açıklamasında, "Bu acılı günde Türk kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ifade ediyoruz." dedi.

18
ARAP DÜNYASI: Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ve Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife de Gül ve Erdoğan'a taziyelerini iletti.

19
İSRAİL: İsrail, dün akşam Ankara'da yapılacak 66. Kuruluş Günü resepsiyonunu iptal etti. İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ise taziye mektubunda "İsrail halkı olarak en içten duygularımız Türk insanları ile birliktedir" dedi.

20
VATİKAN: Papa Francis, hayatını kaybedenler için dua edilmesini isteyerek, "Tanrı ölenleri evine kabul etsin, ailelerine teselli versin." dedi.

21
KUZEY IRAK: Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesut Barzani, Erdoğan'a bir başsağlığı mesajı gönderdi.

22
ERMENİSTAN: Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına teselli, yaralılara acil şifalar dileyerek, Cumhurbaşkanı Gül ve Türkiye halkına samimi başsağlığı dileklerini iletti.

23
İNGİLTERE: İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakan Erdoğan'a Soma'daki maden faciası dolayısıyla taziye mesajı gönderdi. Dışişleri Bakanı William Hague da resmi Twitter hesabından, "Türk halkına başsağlığı diliyorum. Düşüncelerim bu korkunç faciadan etkilenenlerle birlikte." diye yazdı.

24
AVUSTRALYA: Avustralya Federal Senatosu'nun Türk kökenli senatörü Mehmet Tillem, Federal Senato'da başsağlığı dileklerini içeren bir konuşma yaptı. Senatör Tillem, "Dualarımız ve düşüncelerimiz madenden kurtarılmayı bekleyenler ve yakınları ile birlikte." ifadelerini kullandı.

25
UKRAYNA: Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk da Başbakan Erdoğan'a gönderdiği taziye mesajında, Ukrayna'nın, Soma'daki maden ocağında yaşanan kazadan derin üzüntü duyduğunu belirtti. Türk milletiyle beraber kazada hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarının acısı paylaştıklarını ifade eden Yatsenyuk, hem kendi hem de hükümeti adına, kazada ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

26
ÇİN: Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Soma'daki maden faciası nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e taziye mesajı gönderdi. Şinhua ajansının haberine göre, Şi mesajında, faciada hayatını kaybedenlerin yakınları başta olmak üzere Türkiye hükümeti ve halkına içten taziyelerini bildirdi. Şi, ihtiyaç olması halinde Çin tarafının gereken yardım ve desteği sağlamaya her zaman hazır olduğunu belirterek, Çin'in Türkiye ile ilişkilerin gelişimine önem verdiğini vurguladı.

YORUMLAR
500

Son Dakika Dünyadan Soma'ya Taziye Mesajı Yağdı - Son Dakika


Advertisement
Haberi Paylaş