Dünyanın En Büyük Gemisi: Prelude - Son Dakika

Dünyanın En Büyük Gemisi: Prelude

26.12.2017 09:07

488 metre uzunluğunda, 4 futbol sahası, 175 olimpik havuzu doldurabilecek kapasitede... Yapımına 2012 yılında başlanılan dev sıvı doğalgaz arama ve depolama platformu Prelude gelecek yıl çalışmalarına başlıyor.

1
Batı Avustralya'nın 125 kilometre açığına kurulan platform, gelecek yıl denizde doğalgaz çıkartmaya ve işlemeye başlayacak.

2
Doğalgaz, 488 metre uzunluğundaki yüzer platforma pompalanacak, sıvı doğalgaz -162 dereceye soğutulacak ve daha sonra Asya ülkelerine çalışan doğalgaz tankerlerine konulup yerlerine gönderilecek.

3
BBC Türkçe'de yer alan habere göre Shell'in dev yüzer doğalgaz platformunun inşası 2012'de başladı ve Güney Kore'de Samsung ağır sanayii tarafından tamamlandıktan sonra Avustralya açıklarına götürüldü.

4
Yüzer platform bir gemiye benzese de, çalışacağı bölgeye çekilmesi gerekiyor. Platformun doğalgaz işleme ve depolama kabiliyeti sayesinde, karadaki işleme tesislerinde olduğu gibi tankerlere aktarılması için uzun boru hatları inşa edilmesine gerek kalmıyor.

5
Shell platformun yılda 5,3 milyon don sıvı doğalgaz işleyebileceğini belirtiyor. Bunun Hong Kong'un yıllık ihtiyacından daha büyük bir miktar olduğu vurgulanıyor.

6
Platformun güvertesi 4 futbol sahası uzunluğunda, depoları ise 175 olimpik havuzu doldurabilecek kapasitede.

Son Dakika Dünyanın En Büyük Gemisi: Prelude - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement