Dünyanın En Büyük Hayvanları - Son Dakika

Dünyanın En Büyük Hayvanları

5 yıl önce

1
Bu hayvanların boyutları o kadar büyük ki adeta farklı bir türe dönüşmüşler. İşte Dünyanın en büyük hayvanları. En büyük yılan : Anakonda, yeşil anakonda, Iguaçu anakondası, nehir anakondası vb. türlerden oluşup, Venezuella, Brezilya, Bolivya gibi yerlerde yaşayan yılan.

2
Boyu 6.5 metre olabilir. Dünyanın en büyük ve 2. en uzun yılanıdır. Kalınlığı 1 metreyi aşar. Genellikle timsah, geyik, insan, jaguar veya başka anakondalar ile beslenir.

3
En büyük kedi/ Kedi familyasının en dev yaratığı kaplan genelde farklı alttürlere ait kaplanların farklı boyutlarda olmasına rağmen erişkin bir erkek kaplan ortalama 200 ile 350 kliogram dişilerse 120-180 kilogram ağırlığındadır. Erkek ortalama 2,6 metre 3,3 metre arası dişiler ise 2,3-2,75 metre boyundadırlar. Esaret altında yaşayan en büyük kedi ise bir kaplan-aslan kırması olan Liger'dır. Yaklaşık 4 metre uzunluğundali Liger 450 kilo ağırlığında.

4
Tüm zamanların en büyük yaratığı/ Gök balina en büyükleri 30 metreyi bulan boyu ve 200 tonu geçebilen ağırlığıyla, gelmiş geçmiş en büyük hayvan olduğuna inanılan bir deniz memelisidir.

5
Daha çok bireysel ya da anne ve yavrusunu içeren çiftler halinde yaşayan, 2-3 yılda bir ve yaklaşık bir yıllık gebelik süresi sonunda tek yavru doğurarak üreyen gök balina, dünyanın ispermeçet balinasından sonraki en yüksek sesli ikinci hayvan türüdür.

6
En yırtıcı su canlısı/ Tabi ki de piranalar. Bu balıklar tetralar gibi, saldırgan olmayan çok renkli bir çok akvaryum balığının akrabasıdır. Piranalar çok geniş bir alanı kaplayan Amazon havzasındaki akarsularda ve Orinoko gibi yakınındaki ırmaklarda yaşarlar. İçlerinden 4-5 tür özellikle tehlikelidir.

7
Piranaların en belirgin özelliği iri ve sivri dişleridir. Güçlü kaslara bağlı alt ve üst çenesinde sıralanmış olan ustura gibi dişler ağız kapandığında birbirlerine sıkıca kenetlenir. Böylece pirana kendinden çok daha iri olan avından büyük parçalar koparabilir.

8
En hızlı yaratık/ Gökdoğan adıyla bilinen bu kartal türü geniş omuzlu ve güçlü bir yapıya sahip bir doğandır. Kuyruk sokumu geniş ve açık renk, kanatları uçlara doğru sivri ve çapa biçimindedir.

9
Uçuşu sırasında çarpıcı ve etkileyici bir kuştur, ancak zamanının büyük bir kısmını tüneyerek geçirir. Gökdoğan gökyüzünde dalış sırasında 360 km/ saat hıza ulaşabilir.

10
Düşünebilme yeteneğine de sahip olduğu için etrafına en büyük zararı veren canlı insandır.

11


Dev etçil kara canlısı/ Kutup ayısı soğuk kuzey kutup bölgesinin karlı sahillerinde ve buzullar üzerinde yaşayan ayı türüdür. Yaşamakta olan en büyük kara etoburudur. Kalın kürkü onu soğuktan korur, beyaz görünümü avlarından saklar.

12
Kutup ayısı hem karada, hem denizde, hem buzda, hem de su içinde rahatlıkla avlanır.

13
En büyük omurgasız/ Bir zamanlar efsanevi yaratıklar olduğu sanılan dev mürekkep balıkları, derin okyanuslarda yaşayıp, çok büyük boyutlara ulaşabilen "Architeuthidae" familyasına ait deniz yumuşakçalarıdır.

14
Erkek mürekkep balıklarının boyu 19 metreye kadar ulaşabilirken, dişiler için bu oran 10 metreye kadar çıkmaktadır.

15
En büyük balık

Büyük beyaz köpekbalığı gözleri en keskin köpek balığıdır. Hatta suyun yüzeyine kafasını kaldırıp etrafı kestiği söylenir. İnsan eti sevmemesine rağmen meraktan saldırır.Türkçe'de gerçek adı Harharyastır. Diğer köpekbalıkları gibi çiğneme yeteneği yoktur avını parça parça kopartarak yada tüm olarak yutar.Büyükbeyazın yediği büyük bir av onu 1-2 ay idare edebilir.

16
En zehirli yaratık/ Denizanası. Tabi ki zehirli olan türler. 'Jelly-fishus stigalotus' türüne ait bu denizanasından tek bir kerede çıkan zehir aynı anda 60 yetişkini öldürebilir.

17
'Jelly-fishus stigalotus' türüne ait bu denizanasından tek bir kerede çıkan zehir aynı anda 60 yetişkini öldürebilir.

18
En ölümcül yaratık: İnsan/ Evet istediğinde doğaya en büyük zararı veren canlı insan.

19
4 METRE UZUNLUĞUNDA BİR KÖPEK BALIĞI YAKALADI/ Avustralya'da usta balıkçı Max Muggeridge'nin oltasına tahmin ettiğinden çok daha büyük bir balık takıldı.

20
Max, 4 metre uzunluğundaki dev köpek balığını sahile getirebilmek için 3 saat mücadele verdi.

21
Tweed Heads'de yaşadıklarını Daily Mail Australia'ya anlatan Max, köpek balığını yakalamak için verdiği mücadelenin hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendisini çok yorduğunu söyledi.

22
Max, bu mücadelede el ve vücudunda bazı önemli yaralar aldı. Sabah 7'de oltasına takılan balığı ancak 10.30'da sahile getirebildiğini anlatan Max, daha sonra hayvanı serbest bıraktı.

23
Avının muhtemelen dünyada oltayla yakalanmış en büyük balık olduğunu ifade eden Max, köpek balığının uzunluğunu tam olarak ölçemediği için bunun kayıtlara geçmeyeceğini dile getirdi.

24
25
26
Delaware Üniversitesi Okyanus Araştırmaları Bölümü'ndeki araştırmacılar ‘kum kaplanı köpekbalığı' yakalamaya çalışırken oltaya sıradan bir köpekbalığı geldi.

27
Daha sonra ise, asıl yakalanmak istenen kum kaplanı köpekbalığı, oltaya takılan köpekbalığını yuttu.

28
Böylece hedefe zor yoldan da olsa ulaşıldı.

29
Fotoğraf, Amerika'daki Delaware Üniversitesi'nin Okyanus Keşfi, Uzaktan Algılama, Bio-coğrafya (Ocean Exploration, Remote Sensing, Biogeography, ORB) laboratuvarında çalışan araştırmacılar tarafından çekildi. Araştırmacılar, laboratuvarın Facebook sayfasına “bu şanssız köpekbalığı, yem olarak kullandığımız ringa balığına karşı koyamadı ve ne yazık ki, körfezdeki en azılı yırtıcı hayvanın kurbanı oldu. Ufak köpekbalığı yaklaşık 1 metre boyundaydı ve kum kaplanı cinsi köpekbalığı tarafından tamamen yutuldu.” Fotoğraftaki vahşi görüntüsüne rağmen, kum kaplanı köpekbalıkları insanlara karşı saldırgan değiller ve dünyanın pek çok büyük akvaryumunda bulunabiliyorlar.

30
Yeni Zelandalı balıkçılar, denizde yakaladıkları avı teknelerine çektikleri sırada dev bir köpekbalığının aniden ortaya çıkmasıyla büyük heyecan yaşadı. Yaşananlar an be an kameralara yansıdı.

31
Olay, geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda'nın kuzeyindeki Northland sahili açıklarında meydana geldi.

32
Ava çıkan Matt Watson ve beraberindekiler, önce büyük bir kılıçbalığı yakaladı.

33
Balık tekneye çekildiği sırada aniden 4 buçuk metre uzunluğunda 'Mako' cinsi dev bir köpekbalığı belirdi.

34
Köpekbalığı, kılıçbalığını kuyruğundan ısırıp kendisine doğru çekmeye çalıştı.

35
Ortalık bir anda kan gölüne döndü.

36
Paniğe kapılan balıkçılar ile köpekbalığı arasında nefes kesen bir mücadele yaşandı.

37
Matt Watson, elindeki cihazla elektrik verdiği köpekbalığını güçlükle uzaklaştırdı.

38
Ne olursa olsun kılıçbalığından bir parça almaya çalışan köpekbalığının tekneye hızla çarpması dikkat çekti.

39
Yakaladıkları kılıçbalığını tekneye çıkarmayı başaran balıkçılar, avlarındaki diş izlerini hayretle inceledi.

40
'Isurus' da denilen Mako köpekbalıkları, saatte 60 kilometre hızla yüzüp 7 metre havaya sıçrayabiliyor.

41
42
43
44
AFRİKA'NIN EVCİL HAYVANLARI/ Afrika'da "evcil hayvan" kelimeleri başka bir anlama bürünüyor. Afrika yerlilerinin "evcil dostları" görenleri korkutuyor.

45
Genel olarak banka soyguncuları, uyuşturucu dağıtıcıları ve mafya tahsildarları gibi gangaster çeteleri tarafından tercih edilen sırtlanlar bu gibi kişilerden korunma amacıyla da kullanılıyor.

46
Sırtlanlar güçlü çeneleri ve yırtıcılıklarıyla tanınıyor. İşte o görüntüler...

47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
ABORJİN YERLİLERİ VAHŞİ HAYVANLARI AVLARKEN GÖRÜNTÜLENDİ/ Avustralya'nın Arnhem Land Bölgesi'nde yaşayan Aborjin yerlileri vahşi hayvanları avlarken ilk kez böyle görüntülendiler.

77
Ülkenin kuzeyinde Arnhem Land denen bozulmamış, gerçek yerleşim yerleri var.

78
Belli bir sayıyı aşmayacak kadar ve özel izinle turist alınıyor ve geleneksel Aborjin bölgelerinde gezdiriliyor.

79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89

Haber Yayın Tarihi: 13.04.2015 11:17 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Model Kinsey Wolonski NBA efsanesi Kobe Bryant için yarı çıplak sahaya atladı Danimarka'nın Beckham'ları, televizyon yıldızı oluyor! İlişkilerini herkes görecek Dünyanın en çok tanınan kadın mumyası Takabuti'nin ölüm nedeni ortaya çıktı Mucize Doktor'un Başhemşire Selvi'si bakın kiminle evli! Gören şaşıp kalıyor Kadın yolcu 'Sütyeniniz görünüyor' bahanesiyle uçağa alınmadı

Son Dakika Haberleri