Dünyanın en eski kehanet kitabı! Bir şey vadetmiyor, sadece sorulan soruları cevaplıyor - Son Dakika

Dünyanın en eski kehanet kitabı! Bir şey vadetmiyor, sadece sorulan soruları cevaplıyor

20.10.2021 15:59

I Ching, Tao felsefesinin doğuş metni olarak kabul edilen ve bir kehanet yöntemi olarak kullanılan kitaptır. Kitap kısa ve kinayeli metinlerden oluşmaktadır. 64 tane çubukla ya da bozuk paralarla oynanır. Falda olduğu gibi kişiye hiçbir şey vadetmez. İşte sadece sorulan soruları cevaplayan kitabın genel felsefesi.

1
Değişimler kitabı olarak bilinen I Ching, kişinin ve evrenin, Ying ve Yang enerjisine göre kişiye bir kehanet öngörür. Sıradan fallardan farklı olarak kişinin başına gelebilecek kötülüğü nereden engelleyeceğini de anlatır.
2
Bu ünlü kehanet kitabı, Çinliler tarafından, bundan yaklaşık 5000 yıl önce yazılmıştır.

3
I Ching, bir kehanet falı olmakla birlikte olabilecek olasılıkları tahmin etmeye dayalı olarak sezgi gücünüzü kullanmanızı sağlar. Bu şekilde geleceği tahmin edebilirsiniz yalnız bir husus var ki I Ching'in büyülü dilini anlamlandırması gereken sizsiniz.
4
Kişilerin öncelikle içten I Ching'e soru sorup sonrasında paraları ya da çubukları atması gerekiyor.
5
Ardından ise çıkan sonuçlara göre hexagranın okunması gerekiyor.
6
İçerisinde tam 64 tane hexegram bulunan I Ching kitabının her bir satırı, atılan 3 madeni paranın ikisinin yazı mı yoksa tura mı geldiği ya da atılan çubukların çizgi mi yoksa düz mü geldiğine göre yorumlanır.

7
Bu hexegram sorduğunuz sorunun cevabını net olarak verir. Büyülü kitabın nasıl çalıştığı ise batılı bilim adamları ve düşünürlerce bir sır olarak kalmıştır.
8
Milattan önce 1000 yılında hekxegramların yorumunu yapan Kral Wen, sonrasında bu kitaba kendince açıklamalarını aktaran asrın filozofu Konfiçyus, I Ching'e sosyolojik ve felsefik yorumlar eklemişlerdir.
9
Hexagramlardaki olaylar üçe ayrılır
 Hexagramlardaki olaylar üçe ayrılır
Birincisi yan koşullardan bahseder, ikinci olarak kişinin özel durumu üçüncü olarak kişinin kendisiyle ve başkalarıyla olan ilişkilerinden bahseder.

10
Bozuk paralarla da bakılan bu fal türünde ying ve yang değerleri vardır.
11
Cevabınız bunların olumlu ya da olumsuz olmasıyla ilgilidir çünkü I ching Ying ve Yang'ın gücü ile çalışır. Sizin özel sorularınıza tam anlamıyla doğru ve bilgece cevaplar veren I ching'i geleceği tahmin etmek için de kullanabilirsiniz. Japonya ve Çin'de hala popüler olan bu kehanet sistemiyle insanlar o gün giymeleri gereken kravatın hangisi olduğunu bile soruyorlar.
12
Tüm bunların yanında I Ching evrendeki tüm şeylerin değişimini ve onların değişim sürecini inceleyen edebi bir kaynak olma özelliği de taşımaktadır. ListeList

Son Dakika Dünyanın en eski kehanet kitabı! Bir şey vadetmiyor, sadece sorulan soruları cevaplıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement