Dünyanın En Etkileyici 24 Arkeolojik Çalışması - Son Dakika

Dünyanın En Etkileyici 24 Arkeolojik Çalışması

17.03.2017 09:47

Arkeolojik keşifler geçmişe ışık tutmamıza yardım eder. Günümüzü ve geleceğimizi daha iyi anlamamızı sağlayan arkeolojik çalışmalar her zaman başarılı olmul olmasa da bazıları var ki adeta dünyaya damgasını vurmuştur. İşte o kazı çalışmalarından bazıları

1
Olmecs'in taş kafası, 1947
Olmecsin taş kafası, 1947

Çocukluk yıllarında, herkes hazine bulmak isterdi. Bazı insanlar bu rüyayı daha da ileriye taşıdı ve arkeolog oldu. Ancak sizi ne kadar mutlu eder bilemeyiz ama en azından National Geographic arşivlerinden büyüleyici fotoğraflara bakma ve geçmişin sırlarını keşfetme şansına sahipsiniz. Olmecler Orta Amerika'da M.Ö. 1500-100 yılları arasında yaşamış bir toplumdu. 6 ila 50 ton arasında değişen büyük taş başlıklar yapan bu medeniyetti. Bilim adamları hala Olmec'in böyle şeyler inşa etmeyi nasıl başardıklarını açıklayamıyor.

2
İskoçya'daki eski yerleşimlerin kalıntıları
İskoçyadaki eski yerleşimlerin kalıntıları

Bu yerleşim M.Ö. 15. yüzyıldan MS 17. yüzyıla kadar varolmuştur. Ev kalıntıları, çeşitli eserler bugüne kadar varlığını sürdürdü.

3
Meksika'da bir düdene inen dalgıç

Meksikada bir düdene inen dalgıç</p><p>

Kenotların incelenmesi, arkeologların Maya uygarlığı hakkında çok şey keşfetmesine izin verdi.

4
Kuzey Nepal'deki eski Mustang Krallığı'ndan bir adam bir mezarda bulunan insan kalıntıları taşıyor
Kuzey Nepaldeki eski Mustang Krallığından bir adam bir mezarda bulunan insan kalıntıları taşıyor
27 erkek, kadın ve çocuk kalıntısı, Nepal'deki yapay bir dağ mağarasında bulundu. Kemiklerinin çoğunda, açıklanamayan bir cenaze ayinine işaret eden kesim izleri vardır. İskeletlerin yaklaşık 1,500 yıl öncesine ait olduğu düşünülüyor

5
Batı Libya'daki Leptis Magna'nın havadan görünüşü

Batı Libyadaki Leptis Magnanın havadan görünüşü</p><p>

Augustus ve Tiberius döneminde inşa edilmiş en büyük ve en iyi korunmuş Roma şehirlerinden biridir. Şimdiye kadar, etkileyici bazı kalıntılar bulunmuş ve arkeologlar hala zaman zaman orada yeni keşifler yapıyor.

6
Palenque Kalesi
Palenque Kalesi

Uzmanlar, Maya'nın kuleyi, kış gündönümü gününde doğrudan tapınak yazıtlarına düşen güneş ışınlarını izlemek için kullandığına inanıyorlardı.

7
Kral Tut'un mezarında bulunan bir baston

Kral Tutun mezarında bulunan bir baston</p><p>

Bu baston bir Nubian tutsağı şeklinde oymalarla süslenmiştir. Kafatasında ve iskeletindeki bazı kırıklar nedeniyle Tutankamon'un cinayet veya araba yarışlarında geçirdiği bir kaza sonucu öldüğüne inanılıyordu. Oysa şimdi bilim insanları, genç firavunun genetik rahatsızlık sonucu öldüğünü, bastonla yürümesini gerektiren topallığı nedeniyle araba yarışlarına katılmasının imkansız olduğunu söylüyor. Tutankamon'un mezarında bulunan 130 kadar baston da bunu doğruluyor.

8
Sırları bir türlü açıklanamıyor
Sırları bir türlü açıklanamıyor
Paleoantropolog Luis Leakey ve ailesi, evrimin güçlü bir savunucusuydu ve bunu kanıtlayan bir çok kanıt buldu.

9
Toprak Askerler

Toprak Askerler</p><p>
Binlerce toprak asker İmparator Qin Shi Huang mezarının üzerinde bekçi olarak duruyor. MÖ 210 tarihinde yapılmış olan heykeller, 1974'te Çin Halk Cumhuriyeti'nin Shaanxi eyaletine bağlı Xi'an yakınlarında bir çiftçi tarafından bulunmuştur. Ordunun "İlklerin imparatoru" olarak bilinen Qin Shi Huang'ın mezarını koruduğuna inanılır. Boyları 183-195 santimetre arasında değişen bu heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklıdır. Kazı alanında çoğu hala toprak altında 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin edilmektedir.

10
Buz mumyası Ötzi

Buz mumyası Ötzi</p><p>
5 bin 250 yıllık mumya Ötzi, çeyrek asır önce Alpler'de donmuş halde bulundu. Yıllarca süren araştırmalar boyunca uzmanlar Ötzi ile ilgili birçok bilgiye ulaştı. Buz adam Ötzi İtalya'nın kuzeyindeki Güney Tirol Arkeoloji Müzesi'nin en önemli parçası. Ötzi 19 Eylül 1991'de Alpler'de donmuş bir şekilde bulunmuştu. Ötzi'nin bulunduğu noktanın İsviçre'ye mi yoksa İtalya'ya mı ait olduğu tartışmaya yol açmıştı. Yapılan ölçümler Ötzi'nin İtalya sınırları içinde bulunduğunu ortaya koydu.

11
2 bin 400 yıllık mezar odası

2 bin 400 yıllık mezar odası</p><p>
Milas'ta, arkeoloji tarihi açısından son 100 yılın en önemli tarihi eserleri olarak gösterilen 2 bin 400 yıllık mezar odasının bulunduğu bölgede yürütülen kazılarda, lahdin üzerini örten ve 5 anıtsal basamağı bulunan podyum ortaya çıkartıldı.

Tarih bilimcilere göre kaçak kazılarda ortaya çıkartılan eserler, 2 bin 400 yıllık mezar odası, lahit ve lahdin üzerini kapatan podyum dünyanın 8. harikası olarak ilan edilmeli.

12
Konya, Beyhekim Camisi Mihrabı

Konya, Beyhekim Camisi Mihrabı</p><p>
Konya'da 13. Yüzyılda yapıldığı bilinen Beyhekim Camisi'nin çini mozaikli mihrabı, 1907 yılında yasa dışı yollarla yurt dışına götürüldü.

Cami mihrabı Berlin'deki Pergamon Müzesinin İslam Eserleri Bölümü'nde sergileniyor.

13
Yorgun Herkül: Herakles
Yorgun Herkül: Herakles

Hiçbir silahın işlemediği Nemea aslanını boğarak öldüren Herakles'i anlatan iki parça halindeki Yorgun Herakles heykelinin alt bölümü, Perge Antik Kenti'nde 1980 yılında yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarıldı.Kaçak yollarla yurt dışına çıkartıldığı belirlenen heykelin üst kısmının, 1990 yılında New York Metropolitan Güzel Sanatlar Müzesi'ndeki geçici bir sergide sergilendiği tespit edilmesinin üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığının girişimleri ve 20 yıl süren görüşmeler sonucunda heykelin üst kısmı, Türkiye'ye iade edildi.

14
Anadolu'nun 3 bin yıl önceki kralı: 2. Şuppiluliuma
Anadolunun 3 bin yıl önceki kralı: 2. Şuppiluliuma

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Demirköprü Köyü yakınlarındaki Tell Tayinat höyüğünde, Toronto Üniversitesi'nden Prof. Dr. Timothy Harrison başkanlığındaki 8 ülkeden 47 kişilik ekip, Hitit dönemine ait kral heykeli buldu. Hitit Kralı 2. Şuppiluliuma'ya ait olduğu anlaşılan heykelin bir elinde mızrak, bir elinde başak figürü yer alıyor.Arka kısmında "Şuppiluliuma” ifadesi bulunan ve bazalt taşından yapılan heykel, 1.5 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 1.5 ton ağırlığında. Heykelin en büyük özelliğiyse gözlerinin özel taştan siyah beyaz olarak yapılıp sonradan takılmış olması.

15
Eros başı
Eros başı

1700 yıllık Sidamara Lahdi'nden koparılarak kaçırılan ve İngiltere'deki Victoria-Albert Müzesi'nin deposunda tutulan Eros Başı, Türkiye'ye dönüp dönmeyeceği hala tartışma konusu. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde bulunan 25 tonluk Sidamara Lahdi, aşk tanrısı Eros'a ait olduğu düşünülen kıvırcık saçlı çocuk başı eksik halde sergileniyordu. Zamanın İngiltere Konsolosu, arkeolog Sir Charles Wilson'un 1882'de lahitten söktüğü saptanan Eros Başı, 130 yıl sonra ait olduğu lahde yerleştirilecek. Victoria & Albert Müzesi'yle anlaşmaya varılabilirse, ‘Eros Başı', ait olduğu Sidamara Lahdi'yle yeniden birleştirilerek İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde sergilenebilecek.

16
İhtiyar Balıkçı
İhtiyar Balıkçı

İhtiyar Balıkçı Heykeli'nin baş tarafı 1989'da Aydın - Geyre yakınlarında Prof. Dr. Kenan Erim başkanlığında yürütülen kazılar sırasında Tiberius Portikosu'ndaki havuzda tespit edildi. Bulunan başın gövdesinin araştırılmasına hemen ertesinde başlandı. Gövdenin, 1904'te Fransız Arkeolog Paul Gaudin tarafından yürütülen kazılar esnasında bulunarak gizlice yurt dışına kaçırıldığı ve sonrasında Berlin Pergamon Müzesi'ne satıldığı ortaya çıktı.

17
Zeus Sunağı

Zeus Sunağı</p><p>

İlk çağın en büyük heykeltıraşlık şaheserinden biri olarak nitelendirilen ve Bergama Kralı 2. Eumenes tarafından Galatlarla yapılan savaşın kazanılmasının ardından kurtarıcı Zeus'a bir şükran ifadesi olarak inşa edilen ünlü Zeus Sunağı, Alman mühendis Carll Humman tarafından parça parça sökülerek deniz yoluyla Almanya'ya kaçırıldı. Daha sonra monte edilen tarihi eser halen Berlin Pergamon Müzesinde sergileniyor.

18
Cizre Ulu Cami Kapı Tokmağı
Cizre Ulu Cami Kapı Tokmağı

Danimarka'da David's Samling Koleksiyonu'nda bulunan kültür hazinesi, 1969 yılında kaçırıldı. Birlikte tasvir edilen aslan ve ejder figürlerinin, 13. yy. Anadolu sanatında sık sık rastlanan ve tılsımlı, uğurlu, koruyucu anlamlar taşıdıkları anlaşılan güneş-ay ikilemini simgelediği tahmin ediliyor

19
Balık Avlayan Eros Mozaiği

Balık Avlayan Eros Mozaiği</p><p>

Adana'nın Yumurtalık İlçesi'nde arka kısmı balık kuyruğu olan at üstünde balık avlayan Eros figürü tasvir edilmiş mozaik bulundu. Yunan mitolojisinde ‘Hippocampus' adı verilen, yarısı balık yarısı at olan hayvan üzerine balık avlayan Eros mozaiğinin dünyada bir benzerinin olmadığı belirtiliyor.

20
Karun'un en değerli hazinesi: 'Kanatlı Denizatı'

Karunun en değerli hazinesi: Kanatlı Denizatı</p><p>

Karun Hazinesi'nin en önemli parçası olan ''Kanatlı Denizatı'' broşu 2013'te Türkiye'ye iade edildi. 2006'dan bu yana da, yurtdışında Interpol aracılığıyla aranan som altından ve milyonlarca lira değerindeki mücevherin, Almanya'da bulunduğu açıklanmıştı. Kanatlı Denizatı Broşu, milattan önce altıncı yüzyıldaki Lidya Kralı Krezüs'ün hazinesine ait. Hazine o dönemdeki eşsiz serveti işaret etmek üzere "Karun Hazinesi" olarak adlandırılıyor. Broş, saf altın ve gümüşten el yapımı 451 parçadan oluşan Karun Hazinesi'nin en değerli parçası olarak kabul ediliyor.

21
Antik Metropolis'in uyuyan güzeli

Antik Metropolisin uyuyan güzeli</p><p>

Geç Helenistik döneme ait kadın heykelinin Metropolis'te yöneticilik yapmış kadınlardan birine ya da antik kent meclislerinin koruyucu figürü Hestia'a ait olabileceği düşünülüyor. 2 metrelik görkemli kadın heykeli bin yıl önce inşa edilen kale duvarlarında "taş" olarak kullanılmış.

22
Diyarbakır Ziayaret Tepe'de bulunan 2,500 yıldır saklı olan dil

Diyarbakır Ziayaret Tepede bulunan 2,500 yıldır saklı olan dil</p><p>

Diyarbakır il sınırları içinde bulunan Ziyaret Tepe arkeolojik kazı alanından iki yıl önce çıkarılan kil tabletteki yazının 2,500 yıl önceye dayanan unutulmuş bir dil olduğu tahmin ediliyor. Ziyaret Tepe höyüğündeki kazı çalışmaları sırasında çıkarılan kil tablet üzerindeki çalışmalar uzun yıllar devam etti. Tabletin üzerinde Asurca çivi yazısı ile yazılmış 60 kadın ismi var.

23
Tablet bilgisayarın atası Yenikapı'dan çıktı

Tablet bilgisayarın atası Yenikapıdan çıktı</p><p>

Yenikapı'daki Marmaray kazısı sırasında ortaya çıkan eserler, İstanbul'un tarihi mirasını 8 bin 500 yıl öncesine götürdü. İstanbul Üniversitesi (İÜ) tarafından yürütülen projede, replikası yapılarak yüzdürülmesi düşünülen batık gemiden çıkan ahşap defter, günümüzde tablet bilgisayarın atası kabul ediliyor.

24
Troya Eserleri

Troya Eserleri</p><p>

Tarihin en önemli arkeolojik buluntuları arasında sayılan Troya eserleri, Çanakkale'deki antik kentte Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından gün ışığına çıkarıldı. MÖ 2300-2800 yılları arasına ait tarihi hazinenin, Schliemann ve eşi tarafından 1871-1890 yılları arasında yurt dışına kaçırıldığı biliniyor. Eserlerin bir bölümü Berlin'de, bir kısmı da Rusya'da Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi ile St. Petersburg'daki Hermitage Müzesinde bulunuyor.

Son Dakika Dünyanın En Etkileyici 24 Arkeolojik Çalışması - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor
09:57