Dünyanın En Faydalı Bitkisi! - Son Dakika

Dünyanın En Faydalı Bitkisi!

29.06.2013 14:40

Omega ve mineral deposu

1
Omega 3 içeren besinlerin vücudumuz için olan faydasına dikkat çekildiğinden beri, bu yağ asitlerini barındıran besinlere olan ilgi her geçen gün artıyor. Bunların başında gelenlerden biri de; keten tohumu.
2
Omega 3 ve omega 9'un yanı sıra lif, protein, magnezyum, çinko gibi birçok mineraller açısından da zengin olan keten tohumu, beslenme uzmanları tarafından sıklıkla öneriliyor.
3
İçerdiği lifin yaklaşık olacak üçte ikisi suda çözünemeyen, geri kalanıysa çözünen lif özelliğini taşır. Suda çözünmeyen lifler dışkı yoğunluğunu arttırarak, bağırsak geçiş zamanını azaltarak kabızlığı önleyici, bağırsakları yumuşatıcı etki yaparlar.
4
Keten tohumunda bulunan suda çözünür lifler (mucilage zamkı/sakızı) kan şekeri seviyesini korur, kolesterol seviyesini düşürürler. Beslenmedeki yüksek lif miktarının kanser önleyici etkileri de söz konusudur.
5
Kalp-damar hastalıklarından koruyan tohumlar, kolesterol ve şeker seviyesini de dengeler.
6
Keten tohumu kaynatılarak içilebildiği gibi, dövülerek, öğütülerek toz haline getirilebilir. Bir kaşık ağza atıldıktan sonra arkasından su içilebilir.
7
Kavrulmuş olarak tüketildiğinde daha lezzetli olur. Keten tohumunun çok özel bir tadı veya kokusu yoktur ama kavrulunca güzel bir tada kavuşur. Eğer tohum şeklinde tüketilecekse iyice çiğnenmelidir.

Son Dakika Dünyanın En Faydalı Bitkisi! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yeri şimdilik gizli tutuluyor! Bu izlerin 5 bin yıllık olduğu tespit edildi Mucize Doktor'un Açelyası isyan etti! "Bedenimi istediğim gibi kullanırım" deyip yatak pozunu paylaştı İki kez tecavüze uğrayan kadın orduya katıldı! Verdiği silahlı pozlarla kadınlara çağrıda bulundu Çocuğu yaşındaki zihinsel engelli kızla evlenen 55 yaşındaki adama tepki yağdı Elektrikçiler, kabloların yerini değiştirmek için yaptıkları kazıda yanlışlıkla orta çağdan kalma gizli bir tünel keşfetti