Dünyanın En Garip 10 Sporu - Son Dakika

Dünyanın En Garip 10 Sporu

24.07.2009 09:38

1
No.10 - Oduncu yarışması

Her sene Avrupa'nın farklı bir yerinde düzenlenen yarışmada katılımcılar motorlu ve motorsuz testere ile bireysel ya da kollektif olarak odun kesiyorlar. Ağaç kesme, odun kesme, ağaç parçalama gibi kategorileri bulunuyor. Beyaz çam ağacını parçalara ayırma süresi konusunda dünya rekorları bile var. İlk olarak 1985'te yapılmıştı. Ünlü bir testere markası da şu şampiyonaya sponsor oluyor.

2
No.9 - Tek tekerli bisiklet hokeyi

Kurallar buz hokeyiyle aynı ancak tek fark var: koşmak yerine tek tekerlekli bisiklet üzerinde oynuyorsunuz. Yaklaşık 25 senedir Amerika, Avrupa ve Asya'da başarıyla tek tekerlekli bisiklet hokeyi yarışları düzenleniyor.

3
No.8 - Buzkashi

Afganistan ve Kırgızistan'ın ulusal sporu olan Buzkashi listemizdeki en garip sporlardan birisi. Oyuncuların at üzerinde oturduğu polo oyununa çok benziyor. Ama tek bir farkı var. O da topla gol atmak yerine başı kesilmiş ölü bir keçiyi kullanmaları. Oyuncular, ölü keçiyi alıyor ve diğer oyunculara veriyor ve onu kaleye ulaştırana kadar bu süreç devam ediyor. Bu oyunun ciddi oyuncuları yıllar boyu ciddi bir şekilde çalışıyor. Usta oyuncular 40 yaşın üzerinde.

4
No.7 - Peynir kovalamaca

Peynir yuvarlamaca olarak da bilinen bu tehlikeli spor her sene 22 Mayıs'ta İngiltere Gloucester'deki Cooper Tepesi'nde yapılıyor. Yarışın yüz yıldan fazladır yapıldığı söyleniyor. Tekerlek biçimindeki peynir dik bir tepeden aşağı atılıyor ve düzinelerce katılımcı onu yakalamak peşinden ‘yuvarlanıyor' Tepe çok dik olduğu için sık sık sırt ve bacak ya da kol yaralanması görülüyor. Peyniri yakalayan kişi 15 dakikalık bir ün ve peyniri kazanıyor.

5
No.6 - Kirli derede yüzme

Katılımcıların kirli, pis kokan çamurlu suda şnorkel ile 54 metre boyunca yüzmek zorunda. Mesafeyi en kısa zamanda tamamlayan yarışı kazanıyor. Dalış giysisinin tercihe bağlı olduğu yarışta paletler de zorunlu. Dünya rekoru 1dk 35sn ile Phillip John'a ait.

6
No.5 - İnsan, ata karşı

Gallerde insan, ata karşı adında ünlü bir yarış var. 35 kilometrelik yolda atlar ile insanlar birbirini geçmeye çalışıyor. Etap boyunca çeşitli engeller var. En zorlayıcı olanı ise dik bir tepeye tırmanmak. Kazanana verilen para ödülü her sene artıyor.

7
No.4 - Taş kağıt makas ligi

Amerika Taş Kağıt Makas Birliği her ne kadar saçma gelse de her sene şampiyona düzenleniyorlar. İlk olarak 2006'da Las Vegas'ta düzenlenmişti. Daha sonraki senelerde bölgeler, kendi içlerinde en iyisini seçtiler ve 257 oyuncu Las Vegas'a finallere katılmak için yol aldı. Birinci 50bin dolar para ödülünün sahibi oldu.

8
No.3 - Sualtı rugbysi

Sualtı rugbysi, dört metre derinliğindeki bir havuzda oynanıyor. 11 kişiden oluşan iki takım topu rakip takımın kalesine atmaya çalışıyor. Her iki kale de su altında bulunuyor. Suyun kaldırma kuvveti yüzünden çok eğlenceli bir oyun. Ancak su içinde hareket etmek oldukça zor ve nefesinizin kuvvetli olması gerekli.

9
No.2 - Eş taşıma şampiyonası

Geleneksel hale gelen Eş Taşıma Şampiyonası'nı Finliler düzenliyor. Sporun tek bir amacı var: eşinizi taşıyarak diğer birbirini taşıyan çiftlerden önce bitiş çizgisini geçmek.

Yarışlar Finlandiya Sonkajavari'deki Savo'da yapılıyor. Hiç bir kural yok. Evli olmanıza bile gerek yok. Karşı cinsten birisini taşımanız yeterli.

10
No.1 - Satranç boksu

Ya şah-mat yapmanız ya da rakibinizi nakavt etmeniz gerekiyor.

Hem zihinsel hem de fiziksel hünerleri birleştirince ortaya satranç boksu çıkıyor. Eğer boks eldiveni alacak kadar bütçeniz ve biraz beyin hücresi kaybetme cesaretiniz varsa, bu spor tam size göre. Oyunun başında altı raunt satranç oynuyorsunuz ve ringe çıkarak beş raunt ta fiziksel gücünüzü gösteriyorsunuz. Satranç tahtasında ya da ringin zemininde oyunu kazanmanız mümkün.

Son Dakika Dünyanın En Garip 10 Sporu - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tarlada ilişkiye giren çift çamura saplandı! İmdatlarına polis koştu Bir tuhaf olay! Vefat etmeden kendi mezarını yaptı, içine ölen eşini gömdü Görüntüler korkunç! 90 yaşındaki kadın, huzurevi çalışanı tarafından tecavüze uğradı Mesut'un 105 milyon liralık lüks malikanesindeki detay dikkat çekti! Kapıda markasına ait logo var Duyunca bir yaşınıza daha gireceksiniz! Erkeklik organı "küçük" olanlar için site kurdular