Dünyanın en gizemli yeri! Ölüm şehrine giden geri dönemiyor - Son Dakika

Dünyanın en gizemli yeri! Ölüm şehrine giden geri dönemiyor

23 gün önce

Rusya'nın Kuzey Osetya bölgesinden geçen 5 sıradağın birine kurulu olan gizemli bir şehir. Kafkas Dağları yamacında bulunan Dargavs, yüzlerce yıl önce yaşamış olan binlerce ölünün mezarına ev sahipliği yapıyor.

1
Rusya'nın Kuzey Osetya bölgesinden geçen 5 sıradağın birine kurulu olan şehir, hakkındaki şehir efsaneleri ve hikayelerin yanısıra, ulaşım zorluğundan dolayı da pek popüler bir gezi mekanı değil.

2
Bölgeye dar, virajlı ve puslu tepeleri aştıktan sonra varabiliyorsunuz. Şehir bir tepe üzerine kurulu beyaz evlerden oluşuyor. İşte şehre ününü kazandıran da bu evler.

3
Bölgeyi ziyaret eden ender kişiler arasında bir kaç arkeolog bulunuyor. Bulgular ise ilginç. Mesela yapılan kazılarda ölülerin kayık içinde gömüldüğü görüldü.
4
Hiçbir yerinde akarsu bulunmayan yere kayıkların nereden geldiği gizemini korusada efsaneye göre, ruhların cennete gitmek için bir nehri geçmek zorunda olduğu inancına dayandığı tahmin ediliyor.
5
Yaklaşık bin yıl önce gerçekleşen Moğol istilası sırasında öldürülen insanlar için inşa edilmeye başlayan Dargavs'ta insanlar eşyaları ve mal varlıklarıyla birlikte defnedildi.
6
Gürcistan sınırındaki bölgede yüzyıllardır ayakta kalan Dargavs, 16. yüzyıldan itibaren civarda yaşayan bölge insanlarının da defnedildiği bir ölü şehre (nekropolis) dönüştü.
7
Ölüm Kenti'nde yeraltı ve yer üstü olmak üzere toplam 95 tane mezar bulunuyor.
8
Bunların 30 tanesi zengin ailelere ait olduğu söylenilen yerüstü mezarı, 65 tanesi ise yoksul ailelere ait olan yeraltı mezarları.

9
Ölüm Evleri'nin bekçisi olan 60 yaşındaki Badtiyate sülalesinden Dzahot ise, kendi soyuna ait mezarı göstererek "Bunlara Oset dilinde Zeppes denilir. 14.yy'da toprağa duyulan ihtiyaç nedeniyle atalarım, fazla yer tutmaması sebebiyle kule şeklinde mezarlar yapıp, ölülerini buraya gömmüşler.
10

Haber Yayın Tarihi: 05.02.2020 05:13 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

İdlib'de şehit düşen Kayserili Ali Taşöz'ün 'canım anam' paylaşımı yürekleri dağladı Göçmenler gece yarısı yollara düştü! İşte sınırdan manzaralar Şehit haberleri ciğerimizi yaktı! İşte ünlülerin İdlib şehitleri için attığı tweetler New York ile New Jersey'deki camilerde eller, İdlib şehitleri ve Mehmetçiğe dua için kalktı! 2 yaşındaki kızını küvette boğarak öldüren cani anneye 18 yıl hapis cezası