Dünyanın En Güçlü Hayvanları - Son Dakika

Dünyanın En Güçlü Hayvanları

7 yıl önce

Vahşi doğadan hayvanların inanılmaz güçleri

1
Dünyanın en ilginç ve güçlü hayvanlarını sizler için derledik. İşte o hayvanlar:
2
En hızlı üreyen hayvan, memeliler içinde en hızlı üreyen hayvan faredir. Dişi fare bir gebelikte 18'e yakın yavru dünyaya getirebilir.
3
Yılan türünden taipan isimli ve avustralyada yaşayan bir ırk ancak ikinciliği alabilmektedir. Isırığı 100 insanı öldürebilecek güçtedir.
4
En zehirli hayvan, Kolombiya´da yaşayan dart poison frog adlı kurbağadır.
5
En yükseğe zıplayan hayvan, 6 mm boyundaki çayır köpüğü böceğidir.
6
En çok yemek yiyen hayvanı bir tırtıl türüdür. Kuzey Amerika'da yaşayan bu canlı hayatının ilk 56 gününde vücut ağırlığının 86 bin katı kadar yemek yemektedir.
7
Karada yasayan canlılar arasında en büyük olma ödülü günümüzde afrika filine aittir. 4-5 metreye ulasan yerden yüksekliği ile agırlığı 4-5 ton kadar olabilir.
8
En ağır hayvan açık arayla mavi balinadır. Boyu 30 metrenin üzerine çıkabilir.
9
En uzun süre susuz kalabilen hayvan, devedir. Meşhur hörgüçleri sayesinde pekçok negatif çöl şartıyla baş etmeyi başarabilirler.
10
Devenin susuzluğa dayanıklılığını sağlayan bir diğer önemli özelliği, gündüz vücut ısısını 41 dereceye kadar çıkartan bir mekanizmaya sahip olmasıdır.
11
En uzun süre aç kalabilen hayvan penguenlerdir. 134 gün aç kalabilirler.
12
En uzun ömürlü hayvan: 177 yıl ile Galapagos'ta yaşayan dev kaplumbağadır.
13
En derine dalabilen balık, amber balığıdır. Amber balığı bir nefes alışla 3000 metre derine dalış yapabilir.
14
Güçlü sıralamasında ölçülebilir bir parametre olan ´ısırma kuvveti´ belirleyici olabilir. Timsahların, tüm canlılar aleminde en güçlü çeneye sahip yaratıktır.
15
Vahşi doğada avlanan yırtıcılar, afrika filleri, gergedan ve su aygırları kas gücü dendiğinde akla gelen canlılar. Ancak bu konuyu netleştirecek reel bir kriter olmadığından sıralama oluşturacak bir kaynak bulamadık. Yine de karıncaların ağırlıklarının 50 katı yükü kaldırarak açık ara tüm canlıları solladığı söylenebilir.
16
Denizlerdeki hız rekoru 110 km/h ile kılıç balığına aittir.
17
Havadaki en hızlı canlılar ise kartallardır. Keskin gözleriyle avını hedeflediği anda inanılmaz bir süratle aşağıya doğru dalışa geçerler.
18
Uzun mesafede hızlı koşabilme rekoru ise greyhounda aittir. Bir greyhound yaklaşık 90 km´lik hızını 1,5 km boyunca koruyabilir.
19
En hızlı hayvan, hız timsali olarak gösterilen çitadır. 2 saniye gibi bir sürede saatte 70 kilometre hıza çıkar. 4.5 saniyede ise 100 kilometre hıza ulaşır.

Haber Yayın Tarihi: 09.05.2013 12:46 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Sibirya'da -30 derece soğuğa rağmen sokakta yaşıyorlar! Yürekleri acı dolu evsizlerden kareler Zemheri'nin masum güzeli Elvan'a bir de Instagram'da bakın! İddialı pozlarıyla büyülüyor 3 çocuğunun bulunduğu aracı ateşe veren eski yıldız sporcu kendisini bıçaklayarak intihar etti Sapkın ev sahibi, pazarlık yapmak isteyen kiracıya göğüslerini göstermesini teklif etti! 73 yaşındaki Sylvester Stallone perişan halde! Gerçek çok geçmeden ortaya çıktı