Dünyanın En Güçlü Kadınları - Son Dakika

Dünyanın En Güçlü Kadınları

27.05.2015 08:39

1
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Forbes dergisi tarafından bir kez daha dünyanın en güçlü kadını seçildi. Merkel son 12 yıl içerisinde, dünyanın en güçlü kadınları sıralamasında on kez ilk 10 arasında yer alırken, son 5 yıldır üst üste beşinci kez listenin en üst sırasına yerleşmeyi başardı.

2
Listede Merkel'in ardından, ABD Dışişleri eski Bakanı ve Demokrat Parti Başkan adaylarından Hillary Clinton listenin ikinci sırasında yer aldı.

3
Dünyanın en güçlü kadınları sıralamasında Bill Gates'in eşi Melinda Gates üçüncü sırada.

4
ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen dördüncü sıraya oturdu.

5
Otomobil devi General Motors'un Başkanı Mary Barra beşinci oldu.

6
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde altıncı yer aldı.

7
Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff yedinci oldu.

8
Listede sekizinci sırada Facebook yöneticisi Sheryl Sandberg sırada yer aldı.

9
Dokuzuncu sırada YouTube yöneticisi Susan Wojcicki yer aldı

10
Onuncu sırada ise ABD First Lady'si Michelle Obama seçildi.

11
26 yaşındaki şarkıcı Talyor Swift listeye 64. sıradan girdi.

12
Şarkıcı Beyonce 21. sırada yer buldu.

13
Oyuncu Angelina Jolie ise 54.'üncü sırada.

14
Forbes'un ‘Dünyanın En Güçlü 100 Kadını' listesindeki tek Türk yine Güler Sabancı oldu. Sabancı listeye 70. sıradan girdi. Güler Sabancı geçen yıl 60. sırada yer almıştı.

15
Türkiye'nin en güçlü 50 iş kadını

Türkiye'nin En Güçlü 50 İş Kadını listesini oluşturan zirvedeki kadınlar, yeniliklere açık, analitik düşünen ve hedef odaklı liderlerden oluştu. Büyük ciroları yöneten kadın CEO'lar, aynı zamanda dünyanın en büyük şirketlerinin de Türkiye'deki yönetim koltuklarında oturuyor. Kadın yöneticiler, sadece Türkiye'nin değil, farklı ülkelerin de sorumluğunu üstlenmiş durumda.

16
GÜLER SABANCI/ SABANCI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI Güler Sabancı, STK'larda, yönetim kurullarında hep ilk ve çoğu zaman tek kadın oldu. En önemli hedefilerinden biri, şirketlerinde kadın çalışan sayısını artırmak. Teknosa'dan sonra, 2014 yılı sonuna doğru AvivaSA'yı 1 milyar dolar piyasa değerine ulaştığı takdirde halka arz etmeyi planlıyor. Kendi ifadesiyle, “kapalı değerleri, ortaya çıkarma” peşinde. Sanayi üniversite işbirliğindeki başarısı onu, küresel liderler arasında farklı kıldı. Başarılı olma yolunda uyguladığı üç altın kuralı var: “Ne olursa olsun pes etme, gerektiğinde yardım al ve en zor şartlarda bile gülümsemekten vazgeçme.”

17
GALYA FRAYMAN MOLINAS/

COCA-COLA TÜRKİYE, KAFKASYA VE ORTA ASYA BÖLGE BAŞKANI/

Sorumluluk alanına dahil olan ülkelerde Molinas'ın en büyük savaşı sürdürülebilirlik üzerine. Suyun geri kazanımı için projeler geliştirilmesi, enerji tüketimi, karbon salımının azaltılması, malzeme geri dönüşümü ve ambalaj iyileştirilmeleri gündemindeki konular. Teknolojiden kurumsal sosyal sorumluluk projelerine uzanan geniş alanda, çevre projelerinin takipçisi. Molinas, Cappy meyve suyu satışlarında da önemli bir büyüme sağladı ve bu alandaki çalışmasıyla Türkiye operasyonunun örnek gösterilmesini sağladı.

18
SUZAN SABANCI DİNÇER/

AKBANK YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE MURAHHAS ÜYE/

2013'te banka aktifleri 2012 sonuna kıyasla yaklaşık yüzde 20 büyüdü ve 195 milyar TL'yi geçti. Brand Finance tarafından gerçekleştirilen “Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası-2014” araştırmasında Akbank üst üste üç kez “Türkiye'nin En Değerli Banka Markası” oldu. Sabancı Dinçer, yeni ürünler ve kanallar geliştiriyor. Akbank'ı, “Türkiye'nin yenilikçi gücü” olarak lanse ediyor. Onun liderliğinde Akbank, Türkiye'de mevduat bankaları arasında GRI (Global Reporting Inititative) standardında hazırlanan ilk sürdürülebilirlik raporunu yayımlayan kuruluş oldu.

19
AYŞEGÜL İLDENİZ/

INTEL YENİ TEKNOLOJİLER BÖLÜMÜ DÜNYA BAŞKAN YARDIMCISI/

Intel'in Silikon Vadisi'ndeki merkezinde giyilebilir teknolojiler ve yeni ürün ve iş modellerini oluşturmak için çalışan beyin takımına liderlik ediyor. İldeniz'in başkanlığı döneminde bölgedeki iş hacmi dörde katlandı. Intel Öğrenci Programı ile 350 bin öğrenciye ulaşıldı. İldeniz'in Türkiye'de başlattığı “e-Dönüşüm İnisiyatifi” adlı proje, Intel'in “World Ahead” adını vererek tüm dünyada gelişmekte olan ülkeler için uyguladığı global projeler arasında yer aldı. 2017'de 40 milyar dolara ulaşacak giyilebilir teknoloji pazarını yakından takip ediyor.

20
GÜLSÜM AZERİ/

OMV TÜRKİYE- PETROL OFİSİ CEO'SU/

Kariyer yolculuğu Şişecam'la olgunlaştı. Şişe bölümü hariç, kimyasallar, cam eşya ve düz cam bölümlerinde grup başkanlığı yaptı. Üç ayrı CEO'luğu temsil etti. 15 fabrikanın kuruluşunda rol aldı, yabancılarla ortaklıklarda misyon üstlendi. OMV Türkiye Petrol Ofisi'nin başına geçtikten sonra şirket, 2013'te 25 milyar TL satış geliri elde etti. OMV'nin Türkiye stratejisinin gözden geçirilip, geliştirilmesi Azeri'ye emanet.

21
SERPİL TİMURAY/

VODAFONE AFRİKA, ORTA DOĞU VE ASYA PASİFİK BÖLGE BAŞKANI/

Vodafone Türkiye'yi son dört yılda, mobil telekomünikasyon sektörünün en hızlı büyüyen operatörü yaptı. Ocak 2014 itibariyle sorumluluk alanı genişledi. Vodafone Grubu'nun 409 milyon abonesinin yüzde 65'inin bulunduğu, servis gelirlerinin yüzde 30'unu oluşturan ve Vodafone Grubu'nun dünya genelindeki iki yönetim bölgesinden biri olan AMAP Bölge Başkanlığı'na atandı. Böylece Avustralya'dan Mısır'a 15 ülkede, toplam 281 milyon aboneden sorumlu oldu. Bu 15 ülkenin cirosu 25 milyar dolar. Vodafone'un yüzde 70'i onun bölgesinde yer alıyor. Timuray, gelişmekte olan ülkelerde pazar liderliği konusunda stratejiler geliştiriyor.

22
DEMET SABANCI ÇETİNDOĞAN/

DEMSA GROUP KURUCU ORTAĞI VE YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI/

2015 yılında Fransız mağazası Galeries Lafayette'i Çamlıca'da açacak. Grubun 2013 cirosu 550 milyon TL. Demsa Denizcilik ile gemi sayısı 23 oldu. Uluslararası taşımacılık işini büyüttü. Kök hücre bankacılığında, 4 bine yakın kişinin kök hücresini saklıyor. 2016'da dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid'e çizdirdiği müzeyi Sütlüce'de açmaya hazırlanıyor. İş alanlarının dışında çok sayıda sosyal sorumluluk eksenli işlerde çalışıyor. Yaratıcı Çocuklar Derneği ile özgünlüğün kapısını açacak etkinlikler düzenliyor. Çocuk Bakanlığı'nın kurulması için çaba harcıyor.

23
PINAR ABAY/

ING BANK TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ/

2013'te bankanın aktif toplamı yüzde 33 artışla 33,4 milyar TL'ye yükseldi. Vergi öncesi kârı 233 milyon TL'ye ulaştı. Nakdi krediler yüzde 30 artarak 24,5 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Teknoloji odaklılığı sayesinde ING Cep Şube aktif kullanıcı adedi yüzde 325 oranında arttı. Abay, göreve gelmesinden itibaren oyunun kurallarını değiştiren bir dönem başlattı. Agresif büyümeye odaklandı. Küçük ve orta ölçekli firmalara hizmet vermek amacıyla yayılmak istiyor. Yönetici olarak en büyük özelliği, genç ve iddialı olması. En çok çalışılmak istenen banka olmak için iddiasını sürdürüyor.

24
GÜLDEM BERKMAN/

NOVARTİS TÜRKİYE ÜLKE BAŞKANI VE İLAÇ SEKTÖRÜ GENEL MÜDÜRÜ/

Ocak 2008'den bu yana Türkiye Ülke Başkanı ve İlaç Sektörü Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Berkman, Novartis Asya, Ortadoğu ve Afrika (AMAC) Bölgesi'nde Yürütme Kurulu üyesi. Şirketin globalde net satış geliri, 2013'te 57,9 milyar dolar oldu. Ar-Ge harcamaları ise 9,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Sağlık iletişimi alanında sosyal medya ve hastalıklara yönelik bilinçlendirme kampanyaları ile ödül aldı. Ajandasında yenilikçi ilaçlar, göz ürünleri, tasarruf sağlayan jenerik ilaçlar, koruyucu aşılar portföyü genişletmek var. İlaç sektöründe başarılı kadın yönetici olarak hızla yükseliyor.

25
NAZLI ÜMİT BOYNER/

BOYNER HOLDİNG FİNANS VE YATIRIMDAN SORUMLU YÖNETİM KURULU ÜYESİ/

Holdingin 2013 net satış geliri 2,6 milyar TL. Türkiye'de perakendecilik grubu olarak ilkleri gerçekleştirdi. Ümit Boyner, holdingin perakendede hedeflerine yön veriyor. Yenilikçilik ve farklılık getiren yönetici misyonu öne çıkıyor. 2013'te, köklü sigorta kuruluşu Euler Hermes'in Murakabe Üst Kurulu'na giren üçüncü kadın üye oldu. TÜSİAD sonrası üstlendiği misyonunu başka sosyal alanlardaki görevleriyle devam ettiriyor. Değişimi seven ve bunu hızlı uygulayabilen, hareket kabiliyeti yüksek bir iş kadını.

26
ARZUHAN DOĞAN YALÇINDAĞ/

DOĞAN TV HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

Doğan ailesindeki işbölümü içerisinde televizyon alanında sorumluluk üstlenen kişİ CNN International ile Doğan Yayın Holding arasında haber kanalı kurulması yönündeki çalışmaları başlatarak CNN Türk'ü hayata geçiren kişi. TÜSİAD'ın tarihindeki ilk kadın başkan olmasıyla öne çıkıyor. Yalçındağ, WEF (Dünya Ekonomik Forumu) medya, eğlence ve bilgi teknolojileri alanlarında geleceğin vizyonunu oluşturmak üzere ilk kez kurulan yürütme kuruluna seçildi.

27
VUSLAT DOĞAN SABANCI/

HÜRRİYET GAZETECİLİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

Hürriyet Gazetecilik, 65'inci yılında (2013), gazete ve eklerinin yanı sıra internet siteleri, mobil, tablet ve sosyal medya uygulamalarıyla günde 6,9 milyon kişiye ulaşan bir platform haline geldi. Vuslat Doğan Sabancı 2013 yılında, gazete satışı, gazete ve online reklam satışı, baskı ve dağıtım hizmetleriyle 800 milyon TL'nin üzerinde ciroyu yönetti. Çoğunluk hissesi Hürriyet'e ait olan TME ile Rusya ve Doğu Avrupa seri ilan pazarının önemli oyuncusu.

28
HANZADE VASFİYE DOĞAN BOYNER/

DOĞAN ONLINE YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

İnternet alanında büyüme ve iş geliştirme, aile içindeki işbölümüne göre Doğan Boyner'in sorumluluğunda.hepsiburada.com'a çok yoğun yatırım yapıyor. 2014'te 1 milyar TL ciro hedefliyor. Ayda 1 milyon adetten fazla ürün satan hepsiburada.com dijital alışveriş pazarının en büyük oyuncusu. Posta ve Fanatik'i yayınlayan Doğan Gazetecilik ile aileye ait gayrimenkullerin yönetimi de onun sorumluluğunda.

29
YAŞAR BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI/

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

Aydın Doğan'ın en küçük kızı, holdingin kaptanlığını yürütüyor. Yurtdışında medya yatırımı arayışları devam ediyor. Enerjide hedefi, dengeli portföy oluşturarak büyümek. Yenilenebilir enerji yatırımları, enerji üretimi ve dağıtımı alanındaki fırsatlar radarında.

30
EBRU ÖZDEMİR/

LİMAK YATIRIM YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

İhalelerde elde ettiği başarılara, yurtdışı yatırımlarda gösterdiği başarıları da ekledi. Gözü kara ve temkinli. Limak Holding'in büyüme alanlarını altyapı ve enerji sektörleri olarak belirledi. Yurtdışı ihalelerde mekik dokuyor. Grubun 2013'te yeni proje ve devralmalarla birlikte cirosu 3 milyar dolara ulaştı. Eğitim, kültür ve sanata yönelik projelere destek veriyor. 2013 yılında öne çıkan projesi, Kosova'da işsizliğe çözüm için model oluşturmayı hedefleyen KEDS Akademi oldu.

31
EMİNE SABANCI KAMIŞLI/

ESAS HOLDİNG KURUCU ORTAĞI VE BAŞKAN YARDIMCISI/

Yeni işler konusunda fırsatları iyi değerlendiriyor. 2013 yılında Türkiye'de 40 şubesi bulunan ayakkabı mağazaları zinciri Ayakkabı Dünyası'nın çoğunluk hisselerini aldı. Pegasus, Peyman, Esas Gayrimenkul, Mars Entertainment Group Mac Fit, Medline ve Bonservis gibi şirketlerde yatırımı bulunuyor. En büyük hobisi toprakla uğraşmak.

32
ZEYNEP BODUR OKYAY/

KALE GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

Yapı gereçleri ve kimyasalları ile savunma sanayi alanında faaliyet gösteren Kale Grubu'nun kaptan köşkünde. Yıllık cirosu 1 milyar liraya dayanan grubun istihdamı 10 bin kişi. Sanayicilik kaslarının gelişmiş olması onu avantajlı kılıyor. 62 yıllık İSO'da bir ilk gerçekleştirerek Kadın Sanayiciler Platformu'nu kurdu. Anadolu'nun sanayici işkadınlarının öne çıkması, siyasette ve STK'larda etkin olması için çalışıyor.

33
MERAL EREDENK/

AVIVASA EMEKLİLİK VE HAYAT CEO'SU/

Bireysel emeklilik alanında ilklerle öne çıkıyor.Her yıl yeni bir şey öğrenmeyi kendine hedef olarak koyan Eredenk'in hobileri arasında kayak, yelken, amatör pilotluk, sörf, tüplü dalış, yoga, Tai-Chi yer alıyor. Motosiklet kullanıyor. Klasik Otomobil Rallisi'nde başarı ödülleri bulunuyor. 1999 Yunanistan Klasik Acropolis Rallisi'nde üçüncülük, 2003 ve 2005'te Batı Anadolu Klasik Otomobil Rallisi'nde Bayanlar Kategorisi birincilik kupalarını aldı. Halen fotoğraf ve video çekimleriyle seyahatlerini belgeselleştirdiği bir kitap ve web sitesi üzerinde çalışıyor.

34
NURTEN ÖZTÜRK/

KURUCU/YÖNETİM KURULU ÜYESİ/OPET/

OPET'in sosyal sorumluluk projelerinin mimarı olarak öne çıkıyor. Ses getiren projeleri, Temiz Tuvalet Kampanyası, Yeşil Yol Projesi, Örnek Köy Projesi ve Tarihe Saygı Projesi... Son olarak 2013 sonunda trafik sorununa kalıcı bir çözüm getirmek amacıyla Trafik Dedektifleri Projesi'ni hayata geçirdi. Edebiyat, şiir ve fotoğraf sanatıyla ilgileniyor.

35
NAZAN SOMER ÖZELGİN / YAPI KREDİ BANKASI PERAKENDE BANKACILIKTAN SORUMLU GENEL MÜDÜR YARDIMCISI/ Somer Özelgin, aynı zamanda Visa Europe'un yönetim kurulunda Türkiye'yi temsil ediyor. Yapı Kredi 2013 sonunda perakende bankacılık alanında toplam 6,7 milyon aktif müşteriye ulaştı, 10,1 milyon adet kredi kartı ile pazar lideri oldu. 2013'te müşteri deneyimini çoklu kanal yaklaşımı ile iyileştirdi ve müşteri odaklı stratejisini daha da güçlendirdi. Banka, yeni şube açılışlarına ek olarak dijital platformlarını da geliştirdi. Somer Özelgin, yelken ve golf sporlarıyla ilgileniyor.

36
ESİN METE/

TOROS TARIM CEO'SU/

Toros Tarım 2013 yılında 1 milyar 423 milyon TL ciro gerçekleştirildi. Bu rakam, Tekfen Holding'in toplam cirosunun yüzde 37'sini oluşturuyor. Mete, IFA (Uluslararası Gübre Üreticileri) başkanlığıyla beraber dünyanın tarım ve gübre politikalarına yön veren önemli isimlerden biri oldu. 85 ülkede 540'tan fazla üyesi bulunan IFA'nın başkanlığını iki sene boyunca yapacak. IFA 2015 toplantısının Türkiye'de gerçekleşmesini sağlayarak, global çalışmaların yapılmasına liderlik yapacak.

37
İDİL YİĞİTBAŞI/

YAŞAR HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

20 şirket ve 7 bin 400 çalışanı bulunan holding 3,5 milyar TL brüt satış gelirine sahip. Yaşar Topluluğu'nda 26 yıldır farklı görev ve kademelerde çalışan Yiğitbaşı, Pınar ve DYO markalarını sektöründe en itibarlı markalar haline getirdi. DYO Boya Fabrikaları, sektöründe Ar-Ge merkezine sahip ilk kuruluş oldu.

38
SELEN ZORLU MELİK/

ZORLU ENERJİ GRUBU BAŞKAN YARDIMCISI/

2013'de Pakistan'da ülkenin ilk rüzgar santralinin kurulma aşamasında yer aldı. Zorlu Enerji'nin Jhimpir'deki rüzgar santrali ile 350 bin Pakistanlı hane aydınlandı. Jeotermal alana yatırım yapıyor. Türkiye'de bir enerji şirketi tarafından yürütülen ulusal ölçekteki ilk enerji konulu eğitim projesi olan “Enerjimiz Çocuklar İçin”i yürütüyor. Karbon Saydamlık Projesi'nde raporlama yapan Türkiye'deki dört enerji şirketi arasından en yüksek skoru aldı.

39
EVRİM ARAS/

ARAS KARGO YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE CEO'SU/

Aras Kargo'nun 2013 satış gelirleri 600 milyon TL'yi aştı. 2013 yılında kurumsallaşma sürecini tamamlama yolunda önemli adımlar attı. 2013 yılı temmuz ayında Austrian Post, yüzde 25 hisse satın alarak Aras Kargo'ya ortak oldu. Avrupa pazarında önemli yer edinme hedefine doğru ilerliyor. 2014 ve 2015 için 100 milyon TL yatırım öngörüsü var. Yatırımlar arasında, operasyon merkezlerindeki teknolojiler, BT sistemleri, müşteri entegrasyonları ve araç filosunu iyileştirmek bulunuyor.

40
DAMLA BİROL/

TÜRK TUBORG CEO'SU /

Birol'un yönetimindeki Türk Tuborg ekibi, büyük bir değişim projesini hayata geçirerek 2010 yılında Tuborg Gold relansmanını gerçekleştirdi. Tüketiciyi yüzde 100 malt bira kalitesiyle buluşturdu. Ardından da Türkiye bira pazarında kalite ve çeşitlilik açısından fark yaratan adımlar attı. 2011'den itibaren Guinness, Corona, Leffe, Hoegaarden gibi dünyaca tanınmış uluslarası markaları portföyüne katarak pazarda çeşitliliğin öncülüğünü yaptı.

41
DEMET MUTLU/

TRENDYOL KURUCU ORTAĞI/

Genç nüfus, büyüyen ekonomi ve teknolojinin nimetlerinden yararlandı. Trendyol'u, kısa sürede önemli alışveriş sitelerinden biri haline getirdi. 25 yaş altı gruba yönelik projeler geliştiriyor. 2013'te “Business of Fashion” portalı tarafından hazırlanan ve günümüz moda dünyasına yön veren 500 ismin yer aldığı BOF 500 listesine seçilen tek Türk.

42
PERİHAN İNCİ/

İNCİ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

Türkiye akü pazarının büyük Türk sermayeli markasını yönetiyor. On yıl içinde her yıl yaklaşık yüzde 17 büyümeyle, akü ve jantta inorganik ve organik büyüme hedefliyor. Otomotiv yan sanayinde yeni üretim kalemlerine girmeyi planlıyor. Holdingin toplam cirosu 1 milyar 200 milyon TL. Cironun yüzde 89'u otomotiv yan sanayi, yüzde 8'i lojistik ve yüzde 3'ü diğer faaliyetlerden geliyor. Jant grubunda 12 ülkede üretim tesisi olan ve küresel pazarda en büyük jant üreticisi Brezilyalı Iochpe-Maxion Grubu ile daha da büyümeye odaklı.

43
ISABEL GOMEZ CAGIGAS/

IBM TÜRK ÜLKE MÜDÜRÜ /

On yıldır IBM'de görev yapan Cagigas, Ocak 2013'te IBM Türk Genel Müdürü olarak göreve başladı. IBM Türk'ün başarılı grafiğini daha da yükseltmeye kararlı. İspanya Bilbao'daki Deusto Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun. IBM'in en önemli 20 büyüyen pazar arasında gösterdiği Türkiye'deki stratejik büyüme sürecinde yer alıyor. IBM eko sisteminin inovasyonel çalışmalarını pazarla tanıştırmaya hazırlanıyor. Cagigas, telekom, kamu, sağlık olmak üzere çeşitli sektörlerde geniş satış tecrübesine sahip.

44
McDONALD'S TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ/

Göreve başladığı 2011 yılının eylül ayından bugüne, büyüme hedeflerini yüksek tuttu. 2014 yılında yüzde 30 büyüme hedefliyor. McDonald's Türkiye'de “restoran deneyimi” konusunu öne çıkarmaya çalışıyor. 2013'te bağlı bulunduğu APMEA bölgesinde 37 ülke arasında restoran satışlarını en çok artıran ülke ödülünü aldı.

45
İSTANBUL MODERN YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin yönetim kurulu başkanı olarak Doğu ve Batı'nın sanatsal kesişiminde yer alıyor. Çabaları ona Fransa'nın Légion d'Honneur madalyasını kazandırdı. İstanbul Modern'i, sadece sanat yapıtlarını sergileyen bir yer olmanın ötesinde, bir sanat eğitim kurumu haline getirdi. Çocukların ve gençlerin görsel sanatlar alanında eğitilmesi amacıyla müze içinde ve dışında programlar yürüttü. Bu programlardan müzenin açılışından bu yana yüz binlerce çocuk ve genç yararlandı. New York Times'da İstanbul Modern, “Türkiye'nin değişen yüzü” olarak gösterildi.

46
JAKLIN GÜNER/

ZİYLAN GRUP CEO'SU/

Yılda ortalama 20 milyon çift ayakkabı satışı gerçekleştiren mağazalarında 80 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyor. İki yıl önce bünyesine kattığı İtalya'nın ayakkabı markası Lumberjack ile Avrupa'ya ve komşu ülkelere açılmayı planlıyor. 2013 yılında Lumberjack hariç yaklaşık 1 milyar TL ciro gerçekleştirdi.Lumberjack, Kinetix, Dockers, Spider- Man ve Güner, bir kadın, bir de spor markası satın alma planları üzerinde çalışıyor.

47
BANU AKSOY TARAKÇIOĞLU/

TURCAS PETROL YÖNETİM KURULU ÜYESİ/

2005 yılından bu yana Turcas Petrol ve bağlı ortaklıklarının yönetim kurulları üyesi. Elektrik, doğalgaz ve petrol alanlarında yeni yatırımların planlanması, finansman hazırlıkları ve yabancı ortaklıkların kurulması doğrultusunda çalışıyor. Şirketin yenilikçi yüzü. Doğu Akdeniz gaz rezervlerinin Türkiye'ye ulaştırılmasını sağlayacak olan doğalgaz boru hattı projesini hayata geçirecek ekibe liderlik ediyor.

48
FİLİZ DOĞAN/

ORACLE TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ/

Oracle'da çalışmaya veritabanı satış danışmanı olarak başladı. Ocak 2014'te Türkiye ülke müdürü oldu. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Doğan, şirketin bölgesel roller alarak büyüme stratejisini devam ettiriyor. Türkiye'nin içinde yer aldığı bölgede servis odaklı mimari, kimlik yönetimi ve özellikle de “Exa Teknolojileri” uygulamalarında başarı sağladı. Türkiye'de teknolojiye hızlı adaptasyon yeteneğini daha da geliştirmek istiyor.

49
ELİF ÇOBAN/

ŞÖLEN ÇİKOLATA CEO'SU/

Şölen'in yenilikçi ürünlerle global marka olmasını ve 1 milyar TL ciroya ulaşmasını hedefliyor. İhracattaki hedefi ise 2016'da 450 milyon dolar. 100'ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Lokum üretimi için 6 milyon euro hat yatırımı yaptı. Böylece Türkiye'nin ilk endüstriyel lokumunu üreten firması unvanını aldı. Dünyanın şekerleme alanında en önemli listelerinden biri olan Candy Industry Top 100 listesinde 2013 yılında 49'uncu sırada yer aldı. Türkiye'nin en fazla çikolata, çikolatalı ürün ihracatı yapan firmasını yönetiyor

50
HÜLYA GEDİK SADIKLAR/

GEDİK HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

Döküm ve kaynak alanında Türkiye'deki tek tepe kadın yönetici. 2013 sonunda ihracat yaptığı ülke sayısını 88'e çıkardı. Sakarya Hendek'te döküm fabrikasını açarak, İstanbul'daki döküm ve vana üretimi faaliyetlerini Sakarya'ya taşıdı. Holdingin eğitimle ilgili çalışmalarına büyük önem veriyor. Gedik Üniversitesi bünyesinde sektöre kalifiye elaman yetiştirilmesinde öncülük ediyor.

51
MERİÇ ULUŞAHİN/

ŞEKERBANK GENEL MÜDÜRÜ/

İstikrarlı ve odaklı büyüme stratejisinden taviz vermedi. Bankanın aktif büyüklüğü 2013 yılında 18,7 milyar TL'ye ulaştı. Toplam kredi hacmi yüzde 35 artışla 13,5 milyar TL, mevduat büyüklüğü ise yüzde 25 artışla 12,6 milyar TL oldu. Uluşahin'in hedefi, bu yıl sonunda şube sayısını 300'e çıkarmak.

52
CANAN ÇELEBİOĞLU TOKSÖZ/

ÇELEBİ GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ/

Çelebi Havacılık'ın yurtdışında büyüme stratejilerine yön veriyor. Türkiye'nin en önemli 30 havalimanında havaalanı yer hizmetleri faaliyetleri yürütüyor. Çelebi, sivil havacılığının önemli global markaları arasında yer alıyor. Çelebioğlu Tokgöz, holdingin havacılık yatırımlarının başında. Holdingin toplam gelirlerinin içinde havacılığın payını artırdı ve bu alandaki gelirler 270 milyon dolara ulaştı. Actera ortaklığıyla Çelebi Havacılık'ın yurtdışında büyüme stratejisi devam edecek. Hedef, beş yıl içinde havacılıkta 1 milyar dolar gelire ulaşmak.

53
ASLI BAŞGÖZ/

WHITE & CASE TÜRKİYE KURUCU ORTAĞI/

1985 yılında Türkiye'de White & Case'in ilk uluslararası hukuk bürosunu açtı. White & Case'in ilk kadın yönetim kurulu üyesi. Bankacılık, enerji ve altyapı, üretim, telekomünikasyon ve medya sektörlerindeki müvekkiller için gerçekleştirdiği birleşme, devralma ve ortak girişim projelerinde geniş çaplı deneyime sahip. Indiana Üniversitesi, Ekonomi ve Siyaset Bilimi Bölümü'nden mezun. Başgöz, New York Barosu üyesi.

54
ZEYNEP ERKUNT ARMAĞAN/

ERKUNT TRAKTÖR YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

Gelecek üç yıl içinde Ege'de satılan her dört traktörden birinin Erkunt markalı olmasını hedefliyor. Ege'yi, Erkunt Traktör'ün kalesi yapmak istiyor. Ege Bölgesi'nde 2013'te yüzde 9 olan pazar payını, 2014'te yüzde 12'nin üzerine çıkaracak stratejilerin peşinde. Şimdiye dek yer almadığı Batı Avrupa ve Amerika pazarını önemsiyor. İngiltere'de açtığı ofisle başka ülkelerin pazarlarına yakın oldu. ArmaTrac markasıyla, Afrika ülkelerinde büyük oynayacak. Bu ülkelerde yapılacak üretim için know-how transferi yapan ilk Türk traktör firması olma yolunda ilerliyor.

55
ŞENAY KÜÇÜK TANŞU/

TCHIBO TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ/

Türkiye operasyonundaki başarısı nedeniyle, Romanya Bükreş'te “Tchibo 2.0” adı verilen satış modeli projesinde de görevlendirildi. 2014'te iki yeni outlet mağaza açtı. Mağazalarında ev hanımlarını çalıştırıyor. Mülakatları geçen tüm ev hanımlarını eğitime tabi tutuyor. Tchibo.com.tr ile internet mağazasında iddialı. İnternet sitesinin cirodaki payı 2013 yılında yüzde 25'ten yüzde 30'a çıktı. Tchibo Türkiye, 11 ilde 54 mağazaya sahip.

56
CANAN ÖZSOY/

GENERAL ELECTRIC TÜRKİYE YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

Havacılıktan enerjiye, sağlıktan ulaştırmaya kadar birçok alanda faaliyeti olan General Electric (GE) tepe yöneticisi olarak dev yatırım hamlelerine girişmeye hazırlanıyor. 900 milyon doları bulacak bu yatırımlar, şirketin özellikle sağlık, ulaştırma ve enerji yatırımlarını kapsayacak. Rüzgar enerjisi ekipmanları, bu yatırımların ana gövdesini oluşturacak. Türkiye'de mevcut uçakların yüzde 60'ını GE motorları taşıyor ve her gün 20 binden fazla sağlık teknolojisi ürünü Türkiye'nin dört bir yanındaki hastanelerde kullanılıyor. Beş yıl GE Küresel Mamo-grafi Bölümü başkanlığını yürüten Özsoy, geçen yılın sonunda GE Türkiye CEO'luğuna getirildi.

57
LEYLA ALATON/

ALARKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ/

Sosyal medyayı en aktif kullanan iş kadınlarından biri. Türkiye için en büyük hayali, erkeklerin çalıştığı fabrikalara da kreş yapılması. Alarko Holding'de yönetim kurulu ve danışma kurulu üyesi. Sosyal sorumluluk projeleriyle kısaca Alarko'nun PR'ını yapıyor. İş dünyasındaki başarıları ve Türkiye Fransa ilişkilerindeki katkılarının yanında sanat, kadın hakları ve farklı sosyal sorumluluk projelerinde oynadığı aktif rol nedeniyle 2014'te Fransa'nın en büyük devlet nişanı ‘Légion d'Honneur' ile ödüllendirildi. En büyük hobisi spor yapmak.

58
BERNA ÜLMAN/

VISA EUROPE BÖLGE GENEL MÜDÜRÜ/

Avrupa Birliği'ne 2013 yılında dahil olan Hırvatistan pazarının, sorumlu olduğu bölgeye entegrasyonunu başarıyla sağladı. Yönetimi altındaki bölgede Visa'nın pazar liderliğini pekiştirdi. Yönettiği ülkelerde temassız ve mobil ödeme altyapısına yönelik önemli projelerin hayata geçirilmesini sağladı. Bölgesindeki iş hacmini yüzde 15 oranında büyüttü. Finansal okuryazarlık projesi “Paramı Yönetebiliyorum” programını BM ve OECD nezdinde örnek proje olarak değerlendirilecek aşamaya getirdi. Yönettiği cirosal büyüklük 266 milyar euro.

59
ELİF BİLGİ ZAPPAROLI/

BANK OF AMERICA MERRILL LYNCH TÜRKİYE YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

Elif Bilgi Zapparoli, Bank of America Merrill Lynch bünyesinde Kalkınmakta Olan Piyasalar Eş-Başkanı, Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve dünyanın en önemli sermaye gruplarını oluşturan ve değeri 5 trilyon doların üzerinde olan Devlet Varlık Fonları (Soverign Wealth Funds) Global Başkanı pozisyonlarını yürütüyor. Zapparoli, sermaye piyasaları alanında da pek çok projede danışmanlık görevi üstlendi. Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2004 yılında “Dünyanın Gelecek 100 Küresel Lideri” arasında gösterildi. 2013'de Harvard Üniversitesi'nin Küresel Danışmanlık Konseyi'ne seçildi.

60
ESİN GÜRAL ARGAT/

KÜTAHYA PORSELEN BAŞKAN VEKİLİ/

Cam sanayinde büyüklük açısından dünya devlerine kafa tutuyor. Kütahya Porselen, sofra camı alanında yaptığı son fabrika yatırımıyla dünyanın altıncı büyük kapasitesine sahip. Kütahya'daki fabrikadan günde 2 milyon adet ürün çıkıyor. Bu ürünler 103 ülkeye dağılıyor. Kamuoyunda ağırlıklı olarak sofralık cam ve turizm alanındaki faaliyetleri bilinse de çatı kaplamadan makine imalatına, hatta gayrimenkule kadar pek çok sektörde faaliyet gösteriyor.

61
DÜNYA ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI/

1981'de kurulan ve ekonomi basınının okul olarak adlandırdığı Dünya Gazetesi'nin patronu. Gazetenin yüzde 75'i abone yoluyla kapılara teslim edilirken, yüzde 25'i gazete bayileri aracılığıyla okurlara ulaşıyor. Abonelerinin büyük çoğunluğunu şirketler oluşturuyor. En büyük hedefi, Anadolu sanayicisinin ve üreticisinin sesini en iyi şekilde duyurmak.

62
ÇİÇEK UYANSOY İCAN/

NOKIA TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ/

Tablet ve büyük ekranlı telefonlarda şirketi iddialı. 2014'ün en önemli iki Nokia ürünü, Lumia 1320 ile Lumia 1520'nin pazarlama faaliyetleri için yoğun çalışıyor. Akıllı telefonda inovasyon kavramını yeniden tanımlamaya yönelik stratejiler geliştiriyor.

63
ARZU ASLAN KESİMER/

TAT GIDA GENEL MÜDÜRÜ/

Türkiye'nin en büyük gıda şirketlerinden Tat Gıda Sanayi'nin bünyesinde yer alan Tat, SEK, Maret ve Pastavilla markaları için 2013 yılında toplam 40 yeni ürün geliştirilmesini sağladı. 2013 yılının sonunda Orta ve Doğu Avrupa'nın lider meyve suyu üreticisi Maspex Wadowice Group ile eşit ortaklıkla Tedi İçecek'i kurdu. Gelecek beş yıl içinde 100 milyon TL'lik yatırım planlanan Tedi İçecek'le, Türkiye'nin ilk çocuk meyve suyunu pazara sundu. Japonya'nın gıda devlerinden Kagome ile 40 milyon dolar değerinde üç yıllık ihracat anlaşmasına imza attı. 2013'ü 793 milyon TL ciro ile kapattı. İnorganik büyüme fırsatlarını araştırıyor.

64
BARIŞ KARAKULLUKÇU/

MUDO GENEL MÜDÜRÜ/

Mudo'daki genel değişim onunla başladı. Ardından orta ve üst düzey yönetici kadrolarının yaklaşık yüzde 50'sini değiştirdi. 100'ün üzerinde dönüşüm projesini hayata geçirdi. Mudo'yu en çok çalışılmak istenen şirketlerden biri yapmak istiyor. 1 milyon 800 bine ulaşan müşteri veri tabanı için kasa kuyruğu sorununu halletmek için Mudo 2.0'ı geliştirdi. Şirketin 50'nci yılı olan 2014'te ciroyu 513 milyon TL'ye, 2016'da 810 milyon TL'ye çıkarmak istiyor. Hem Ortadoğu hem de Batı ülkelerinde stratejik ortaklarla görüşmeleri sürdürüyor.

65
ELİF ARAL/

PFIZER ÜLKE MÜDÜRÜ/

18 yıllık, deneyimli bir Pfizerlı. Strateji, iş geliştirme, pazarlama ve satışta çeşitli görevler üstlendi. Aral, Pfizer'da Kafkaslar ve Orta Asya (CauCAR) Bölgesi'nin kurulması ve yönetilmesi gibi önemli başarılara imza attı. Anti-infektif biriminin kuruluşunu gerçekleştiren ekipte yer aldı. Pfizer Türkiye içerisinden yetişip, genel müdür olarak atanan ilk kadın yönetici.

Son Dakika Dünyanın En Güçlü Kadınları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement