Dünyanın En İyi 10 İstihbarat Servisi - Son Dakika

Dünyanın En İyi 10 İstihbarat Servisi

1
MOSSAD
MOSSAD
MOSSAD, İsrail gizli servisidir; servis 1949 yılında kurulup ABD gizli servisi CIA beraber ortak faliyette bulunmaktadır. Dünyanın en iyi servislerinden biri olan MOSSAD, ülkesinin küçük olmasına rağmen büyük çapta başarılara imza atabilen bir servistir. Merkezi İsrail'de bulunan MOSSAD'ın dünya genelinde binlerce elemanı bulunmaktadır. Mossadın başta Filistin, Suriye, Ürdün, Katar ve Türkiye olmak üzere birçok müslüman ülkesinde yüzlerce ajanının görev yaptığı ortaya çıkmıştır. Servis bağımsız olmakla beraber tüm teknolojik olanaklarını ABD'den almakta ve birçok başarısının altında CIA imzası bulunmaktadır. MOSSAD, ayrıca dünyanın en tehlikeli kuruluşlarından biridir. Servis çok sayıda faili meçhul cinayetlerden sorumlu tutulmaktadır.

2
MSS
MSS
Çin istihbarat servisi MSS, 1983 yılında kuruldu. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin servis sayesinde birçok suikastten kurtulmuştur. Servisin eleman sayısı oldukça fazladır. MSS'nin ajanlarına dünyanın her bölgesinde rastlanabilir. Özellikle Güney Kore ve Rusya'da yoğun faaliyet sürdürdüğü bilinmektedir. MSS'nin en önemli özelliklerinden biri de personelinin karate ve judo gibi yakın dövüş sanatlarını bilmesidir.

3
RAW
RAW
Hindistan gizli servisidir. 1968 yılında kurulan servis genelde çevre ülkelerde faaliyetlerini sürdürmektedir. RAW, gizli servisi Hindistan'a yapılan birçok saldırıyı başarılı bir şekilde önlemiştir. Servisin personel sayısı sınırlıdır ancak kaliteli personele sahiptir.

4
ASIS
ASIS
Avusturalya gizli servisidir. 1952 yılında kurulan ASIS, özellikle sahip olduğu kaliteli personeli sayesinde ülkesinde en çok takdir edilen kuruluşlardan biridir. Dünyanın belli bölgelerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

5
DGSE
DGSE
Fransa'nın gizli servisidir. 1982 tarihinde kurulan servis özellikle iç ayaklanmalara karşı gösterdiği başarılardan dolayı ülkenin en gözde kurumlarından biri olmuştur. DGSE'nin dünyanın her bölgesinde elemanları mevcuttur. Özellikle Türkiye, Almanya, Rusya, ABD, İngiltere'de yoğun faaliyetler sürdürdüğü bilinmektedir. Müttefiklerine bile güvenmeyen bir özelliğe sahiptir.

6
BND
BND
Almanya'nın gizli servisidir. Kuruluş tarihi 1956'dır. BND, gizli servisi Almanya'nın en popüler servisidir. Servisin ülkeyi birçok suikastten kurtardığı bilinmektedir.

7
FSB
FSB
Rusya'nın gizli servisidir. Kuruluş tarihi 1995 olan servis iç ve dış istihbaratta oldukça başarılıdır. Dünyanın neredeyse her bölgesinde elemanı bulunmaktadır. Özellikle müslüman ülkelerinde yoğun faaliyet yürüttüğü bilinmektedir.

8
M16
M16
İngiltere gizli servisidir. 1909 yılında kurulan servis İngiltere'de çok gizli tutulmakta ve faaliyetlerini sadece başbakanlığa rapor etmektedir. M16 servisinin geniş kitlelere hitap eden personeli bulunmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde istihbarat faaliyetleri sürdürdüğü bilinmektedir.

9
CIA
CIA
ABD gizli servisidir. Kuruluş tarihi 1947 olan servisin açılımı ”Merkezi İstihbarat Teşkilatı”dır. Dünyanın en iyi istihbarat servisidir. Bağımsız olarak çalışır ve üstün teknolojiye sahiptir. Son derece zeki personele sahip olan servis ABD'nin müttefiklerinin gizli servisleriyle ortak çalışmalar yürütmektedir. MOSSAD'ın en büyük yardımcısı ve destekçisi CIA'dir. Servisin dünyanın dört bir tarafında elemanı bulunmaktadır. Özellikle Ortadoğu ve Türkiye'de yüzlerce elemanı bulunmaktadır. Savaşların başlamasında ve bitmesinde servisin önemli katkıları bulunmaktadır.

10
ISI
ISI
Pakistan'ın gizli servisidir. Kuruluş tarihi 1948'dir. Servis özellikle Rusya politikasına karşı gösterdiği başarılar nedeniyle halkın güveninin ve sevgisini kazanmıştır. Pakistan'ın fazla gelişmemesine rağmen istihbarat servisi oldukça gelişmiştir. Sınırlı sayıda personeli bulunan servis dünyanın belirli bölgelerinde faaliyet göstermektedir ancak en yoğun çalıştığı ülke Rusya'dır.

Haber Yayın Tarihi: 24.01.2017 16:07

Son Dakika Dünyanın En İyi 10 İstihbarat Servisi - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Eşcinsel çift, 'Kucak dansı yapacağız' diyerek kandırdığı otel görevlisini parçalayarak öldürdü Gelen geri dönmüyor! Salgından kaçanların ikinci adresi Kuşadası, nüfus bakımında 35 ili geçti Sporu bırakıp cinsel içerikli siteye üye olan sörfçüden çarpıcı itiraf: Tacize uğradım, kimseye anlatamadım Bazı kısımları sapasağlam! 800 bin yıllık Van Gölü'nden bir batık gemi daha gün yüzüne çıkartıldı Kalça yarışmasına katılan doktor aç kaldı! Hiçbir hastane iş başvurusunu kabul etmiyor