Dünyanın En Küçük Ülkeleri - Son Dakika

Dünyanın En Küçük Ülkeleri

26.01.2012 19:22

1
Dünyada o kadar küçük ülkeler var ki bazısı haritada bile görülmeyecek kadar küçük. Bir köyün yüzölçümü kadar toprağı olan ülkeler de var. İşte en küçük 10 ülke.
2
Vatikan: Dünyanın nüfus ve yüzölçümü olarak en küçük ülkesi. Nüfusu 930 civarında. Ancak turistlerle birlikte bu sayı 1.500'ü aşıyor. İtalya'nın Roma şehrinde bulunuyor.
3
Bu yüzden devlet içinde devlet olarak tanımlanıyor. Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Çevresi yüksek duvarlarla çevrili ve kameralarla izliniyor.

4
Monako: Vatikan'dan sonra Dünya'daki ikinci küçük bağımsız devlet olan Monako, Dünya'da nüfus yoğunluğu sıralamasında en başta.
5
Kara sınırları Fransa ile çevrili olan ülke, eski Monako şehri ve sonradan inşa edilen alanlardan oluşuyor. 32 bin nüfusu bulunuyor.

6
Nauru: Güney Pasifik'te bulunan bir Mikronezya ada ülkesi. 9,322 kişilik nüfusu ile Vatikan'dan sonra en az nüfusa sahip ülke.
7
Tuvalu: Büyük Okyanus'ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesi. 26 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahip. Birleşmiş Milletler'e üye olan en az nüfuslu ülke.
8
Küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesi, başkenti deniz seviyesinden sadece 5 metre yüksekte olan Tuvalu için hayatÎ bir tehdit oluşturuyor. Eğer küresel ısınma nedeniyle sıcaklık 1 derece daha artarsa, Tuvalu'nun sulara gömüleceği söyleniyor. Tuvalu halkı şimdiden Avusturalya ve Yeni Zelanda'ya göç ediyor. 12.373 nüfusu bulunuyor.
9
San Marino: Resmi adı 'Çok Huzurlu San Marino Cumhuriyeti'. Güney Avrupa'da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları'nın küçük bir tepesinde bulunan bir ülke. Hiçbir denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa'nın beş mikro devletinden biri. 31.918 nüfusa sahip.
10
Liechtenstein: 160 km²'lik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden biri. Sınırları 76 km uzunluğunda. İsviçre ve Avusturya arasında yer alıyor. 35.798 nüfuslu.

11
Marshall Adaları: Okyanusya'da Kuzey Pasifik Okyanusu'nda bulunan adalar topluluğu. 1946 ve 1958 yılları arasında ABD tarafından adalar civarında çeşitli nükleer bomba denemeleri yapıldı.
12
1954 yılında ise ada yakınlarında ABD'nin ilk hidrojen bombası denemesi yapıldı. Atılan bombanın gücünün Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının yaklaşık 1.000 katı gücünde. Ülke tahmini olarak 61.963 nüfusa sahip.

13
Saint Kitts and Nevis: Saint Kitts ve Nevis Federasyonu kısaca Saint Kitts ve Nevis Orta Amerika ve Karayipler bölgesinde bir ülke. Yüzölçümü 261 km² olan ülkenin nüfusu 42 bin civarında.

14
Seyşeller: Hint Okyanusu'ndaki 115'in üzerinde adadan oluşan ada ülkesi Afrika'nın doğusunda, Madagaskar'ın ise kuzeydoğusunda yer alıyor. 80.654 nüfusu bulunuyor.
15
Malta: Malta, Güney Avrupa'da, Orta Akdeniz'de yeralan, Sicilya'nın güneyindeki adalar devleti. 3 büyük, 2 küçük adadan oluşuyor.
16
Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahip. 413 bin nüfusa sahip.

Son Dakika Dünyanın En Küçük Ülkeleri - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement