Son Dakika Haberleri: Dünyanın En Mutlu İnsanı Huzurun Formulünü Verdi

Dünyanın En Mutlu İnsanı Huzurun Formulünü Verdi

3 yıl önce

Mutluluk insanın en doğal ve en temel arzusudur. Bu arzuyu gerçekleştirmiş nâdir insanlar yok mu? İşte karşınızda yapılan bilimsel çalışmalarla dünyanın en mutlu insanı olduğu kanıtlanan Matthieu Ricard!

1
Matthieu Ricard aslında Fransız bir genetik bilimci. Ancak yaklaşık 40 yıl önce ülkesini terk ederek Hindistan'a yerleşti.
Matthieu Ricard aslında Fransız bir genetik bilimci. Ancak yaklaşık 40 yıl önce ülkesini terk ederek Hindistana yerleşti.
Bilimsel çalışmalarını ve Paris'in entelektüel yaşamını bırakarak mutluluğunun peşine düşen Ricard, Budizm üzerine çalışmak için âni bir kararla Hindistan'a yerleşti. Bugün ise Himalayalar'da yaşıyor ve Dalai Lama'nın çok yakın bir arkadaşı.

2
Wisconsin Üniversitesi'nden nörolog Richard Davidson, 2012 yılında uzun süre meditasyon yapmış insanlar üzerinde bir çalışma yürütüyor.
Wisconsin Üniversitesinden nörolog Richard Davidson, 2012 yılında uzun süre meditasyon yapmış insanlar üzerinde bir çalışma yürütüyor.


Bu çalışmaya katılan isimlerden bir tanesi de Ricard. Beyin görüntülemesi için kafasına 256 adet sensör bağlanıyor ve meditasyon yaptığı sırada beyninin yapısı inceleniyor.

3
Ricard'ın beyninin meditasyon sırasında gama dalgalarına geçtiği gözlemlendi.
Ricardın beyninin meditasyon sırasında gama dalgalarına geçtiği gözlemlendi.
Beyin görüntülemesi, aynı zamanda meditasyon sırasında Ricard'ın beyninin prefrontal korteksinde yüksek aktivite tespit ediyor. Davidson, budist rahibin beyin görüntülemesinde karşılaştıkları manzaranın, nöroloji tarihinde bir ilk olduğunu ifade ediyor.

4
Bilimsel sonuçlar da, Ricard'ın nöroloji tarihinde ilk kez rastlanan bir oranda mutluluk kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.
Bilimsel sonuçlar da, Ricardın nöroloji tarihinde ilk kez rastlanan bir oranda mutluluk kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.
Bilim insanları da, bu durumu mutluluğa dair çok yüksek bir kapasiteye sahip olmakla ve negativiteye karşı çok yüksek bir dirençle ilişkilendiriyor.

5
Dünya'nın en mutlu insanı Richard Matthieu'nun mutluluk ve huzurla alakalı bize vereceği çok önemli tavsiyeler var:
Dünyanın en mutlu insanı Richard Matthieunun mutluluk ve huzurla alakalı bize vereceği çok önemli tavsiyeler var:
"Dış dünyayı kontrol gücünüzün sınırlı, geçici ve hatta aldatıcı olduğunu kabul edin. İçinize bakmaya, orayı kontrol etmeye çalışın."

6
Mutluluğu yakalamak istiyorsanız, çaba harcamanız, gelişmeniz gerektiğini kabul edin. Hayat sipariş kataloğu değildir.

7
Öfkenizin farkına varırsanız, kendini besleyemez ve varlığını uzun süre sürdüremez, zamanla yok olur. Öfkenizin farkına varmayı alıştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Zamanla öfkeye, grip kadar seyrek yakalanırsınız.

8
Keyif ile mutluluğu karıştırmayın, keyif insanı yorar, tüketir. Mutluluk öğrenilmesi gereken bir yetenektir. Her insanda bu potansiyel vardır.

9
Her şeye sahip olarak mutlu olabileceğini düşünenlerin, kendileri için mutluluğu baştan yıkıcı hale getirdiğini savunuyor. Ricard; “Mutluluğu oluşturan, huzur ve tamamlanma hissidir” diye belirtiyor.

10
En çok da “Bilinçliliğe” dikkat çekiyor. Ne demek istiyor?
En çok da “Bilinçliliğe” dikkat çekiyor. Ne demek istiyor?
“Bilinçlilik, bütün imgelerin kendi üzerinde ortaya çıkmasına izin veren bir ayna gibidir. Bilinçlilik, saf kavramsal bir nitelik olduğu için, değişim için her zaman bir olasılık vardır…Bütün duygular geçicidir. Zihin eğitiminin temeli budur”.

11
Ricard; “Düşüncelerin zihnimize gelmesini durdurmak imkânsızdır ancak etrafınızdaki belirli bir sese ya da nefes alış-verişlerinize odaklanarak onları biraz olsun susturabilir, zihninizi rahatlatıp temizleyebilirsiniz. Zihninizin kölesi olmak zorunda değilsiniz”.

12
Meditasyonu ise piyano çalmaya benzetiyor. Her gün belirli bir süre piyano çaldığınızda nasıl bir süre sonra ustalaşmaya başlıyorsanız, meditasyonda da durum aynı bu şekildedir diye belirtiyor.

13Haber Yayın Tarihi: 17.04.2017 02:22 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!