Son Dakika Haberleri: Dünyanın En Ölümcül Canlıları

Dünyanın En Ölümcül Canlıları

4 yıl önce

Akrepten yılana, kurbağadan deniz anasına... Dünyanın en ölümcül canlıları.

1
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Cemşit Karakurt ve Gülendam Koçak tarafından hazırlanan 'Akrep Sokmasına Bağlı Toksik Miyokardit' adlı araştırma dünyanın en zehirli akrep Türünün Türkiye'de yaşadığını ortaya koydu.
2
Mesobuthus caucasicus, mesobuthus nigrocinctus, androctonus crassicauda gibi zehirli akrep türlerinin ülkemizin doğu ve güneydoğu bölgelerinde bulunduğu saptandı.
3
Dünyanın en zehirli akrep türü olan leiurus quinquestriatus'un ise Adıyaman ve çevresinde yaşadığı tespit edildi.
4
Akreplerin insanları genellikle el ve ayak gibi uzuvlarından soktuğu anlatılan araştırmada, akrep ısırmalarının ardından zehri emerek çıkarma ve ısırılan yeri kesmenin yanlış olduğunu dile getirildi.
5
Zehri emmenin diğer kişiyi de zehirleyebileceğini, ısırılan bölgeyi kesmenin ise toksinlerin vücudun diğer bölgelerine yayılmasına katkı sağladığını ifade edildi ve akrep sokmalarında yapılması gerekenler şöyle özetlendi:
6
Akrebin soktuğu bölge vakit kaybetmeden soğuk suyla yıkanmalı; sokulan uzvun üst kısmından, kan dolaşımını da bozmadan ara ara bir bez yardımıyla bağlayıp turnike yapılmalı. Böylece hem akrebin zehrinin vücuda daha yavaş girmesi hem de uzvun kan dolaşımı sağlanabilir.
7
İnsanoğlu, diğer canlıların doğal yaşam alanlarını girmeye devam ettikçe, insanların diğer canlılar tarafından saldırıya uğraması kaçınılmaz. İşte karşılaşmak istemeyeceğiniz diğer en ölümcül canlılar:
8
Dort Poison Frog, dünyanın en zehirli hayvanıdır ve sadece 2,5 cm boyundadır. Sadece tek bir dokunuşu bile felç bırakmaya yeterlidir. Tüm vücudu zehirle kaplıdır ve bir insanın yutması halinde kişiyi bir dakika içerisinde öldürebilir. Zehri bilinen en etkili zehirden 250 kat daha güçlüdür.
9
Timsah Avcısı Steve Irwin'ı da öldüren İğneli Vatoz en tehlikeli deniz canlılarından biri. Çoğu saldırı vakası ise kaza sonucu olmuştur çünkü insanlara saldırmazlar.
10
Karamamba, dünyanın en agresif ve en hızlı yılanıdır. Diğer yılan türlerine göre çok daha ölümcüldür. Isırmaktan kormaz ve Afrika'da çok geniş bir bölgede yaşarlar. Zehrini, kendini tehlikede hissettiğinde içine hava doldurup fırlatarak düşmanına gönderir. Zehrri insanı öldürmek için yeterlidir. 24 saat içinde zehiri herhangi bir canlıyı öldürür.
11
Box Jelly Fish, dünyanın en zehirli canlılarından biridir. Zehri, bir insanı 5 dakika içinde öldürebilir. Hint Pasifiğinde yaşar.
12
Akışkan bir yapısı bulunan deniz anasının öldürücü bir zehiri vardır. 15 tane dokunaçı vardır ve 3 metre uzunluğuna sahiptirler.
13
Dünyanın en zehirli örümceği Sydney Funnel'dir. Türkiye'de web örümceği olarak biliniyor. 2-4 santimetre boyundadır. 1 miligram zehiri 10 bin fareyi öldürebilir. Bir insanı ısırdıktan 1 saati sonra öldürür. 2 metre yükseğe zıplayabiliyorlar...
14
Boğa yılanının diğer yılan türleri gibi zehiri yoktur. Avını sarıp ve boğulana kadar boğarak öldürür. Ancak yine de son derece tehlikelidir çünkü avını yakaladıktan sonra bırakmaz. Yakın akrabası olan Anacondaya göre daha küçüktür. 5-6 metre uzunluğunda olurlar.
15
Yaşayan en ölümcül canlılar arasında yer alan bu tür, Avustralya'da görülür. Erkek cinsinin zehiri daha tehlikeli ve ölümcüldür. Karanlık yerlerede avlanır ve zehir bütün memeliler için ölümcüldür.
16
Dünyadaki en zehirli bir diğer canlı, Blue Ringed Octopus isimli ahtapottur. Zehri bir insanı sadece 2-3 dakikada öldürebilecek güçtedir.
17
Kobra ve türleri en tehlikeli yılan türleri olarak bilinir. Dişleri olmasına reğmen zehrini tükürerek avının üstüne fırlatır. Zehri o kadar güçlüdür ki 20 insanı rahatlıkla öldürebilir. Bir fili öldürmesi ise 3 saati alır. Genellikle Afrika'da yaşarlar. Ayrıca Mısır lideri Kleopatra, kobraları suikast için kullanırmış.
18
Aslan balığının arkasındaki dikenler, ölümcül bir zehre sahiptirler. Zehri insanlarda solunumu 15 dakika içinde durdurabilir ve son derece tehlikelidir.
19
Dünya üzerindeki en zehirli kertenkele türüdür. Adı Heloderma Suspectum. Türkiye'de Gila canavarı olarak biliniyor. Amerika'da yaşıyor. Isırığı tedavi edilmezse ölümcül olabilir.
20
Bu tür Avrupa Bal Arısı ile Afrika Arısının kırmasından oluşmuş bir türdür. 1950'lerde Brezilya'da ortaya çıkmıştır. Diğer arı türlerine göre daha egresif ve daha tehlikelidirler.
21
Beyaz tüylerinin altında siyah bir deriye sahip olan kutup ayıları, dünyanın en güçlü hayvanlarından biridir. Pençeleri ile kolaylıkla buz kütlelerini kırıp, ölümcül darbeler vurabilirler. Nesilleri tehlikede olduğu için koruma altındadırlar.
22
Filler sinirlendiklerinde çok tehlikeli ve ölümcül olabilirler. Tarih boyunca ‘cellat' gibi kullanılmışlardır. 5,5 ton ağırlıkları vardır. Genellikle düşük bir frekansla, 5-6 mil boyunca iletişim kurarlar.
23
Denizlerin hakimi beyaz köpekbalığı ise bilinen en tehlikeli balık. Bir yılda gerçekleşen köpekbalığı saldırılarının yarısından fazlasını beyaz köpek balığı gerçekleştiriyor. Saldırıları ölümcül olmamakla birlikte insanlara nadiren saldırıyorlar.
24
Genellikle ayılar insanlara yuvalarının ve ailesinin çevrelerine yaklaştığında saldırırlar. Ağır görünümlerine rağmen 50 km'ye yakın hızları vardır. En büyük besin kaynakları ise balıklardır.
25
Kedi ailesinin en geniş üyeleri olarak bilinen kaplanlar, kendi bölgesine başka bir yırtıcının girmesine izin vermezler. Tüyleri ve derisi kamuflaj için uygundur ve bu sayede avları için daha tehlikeli olurlar. Sibirya Kaplanları ise soyları tehlikede olan türler arasındadır.
26
Timsahta tıpkı köpekbalığı gibi saldırgan ve tehlikeli olarak adlandırılıyor. Yaban domuzu, zebra, bufalo, maymun hatta su aygırlarına bile saldırabiliyor.
27
6 ayağı bulunan bu örümcek, genellikle karanlık, bodrum, ambar, ahır gibi yerlerde bulunur. Kendini tehlikede hissetmediği sürece agresif bir yapısı yoktur. Zehiri çok tehlikeli olduğu için ısırdığı bölge kangren olabilir.
Türkiye'nin Baş Belası Kene Geri Döndü, İlk Ölüm Haberi Geldi Rus Generalin Cesedinin Yıllardır Neden Bozulmadığı Ortaya Çıktı
Tunceli'de 4 PKK'lının Teslim Olma Anı Askerin Kask Kamerası Tarafından Kaydedildi

1