Dünyanın En Pahalı Kahvesi Endonezya'da Üretiliyor - Son Dakika

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Endonezya'da Üretiliyor

29.09.2014 14:42

1
Dünyanın en farklı kültürlerinden birine sahip olan Endonezya'ya ait Sumatra Adası, sıradışı yaşam şekilleriyle dikkat çekiyor.

2
Dünyanın en büyük altıncı adası olan Sumatra'da bitki örtüsünden, geleneklerine, inançlarına bağlılıklarından evliliklerine pek çok şey dünyadan bağımsız seyrediyor.

3
Hatta Sumatra için 'En zor sınavını modernleşmede veriyor' bile deniyor.

4
Sumatra yeşillik bakımından çok zengin ve ada olmasının yanısıra bolca göle sahip olmasıyla çok sulak bir yerdir. Bu yüzden bolluk ve bereketin merkezi de denebilir.

5
Burada en büyük geçim kaynağı kahvedir. Hatta dünyanın en pahalı kahvesi de burada üretilir.

6
En özel kahve çekirdeklerine sahip olan Sumatra'da klasik kahve üretiminin dışında bir de çok şaşırtan bir yöntemle dünyanın en pahalı kahvesi üretilmektedir.

7
Fotoğrafta görülen 'Misk Kedisi' dünyanın en pahalı kahvesinin elde edilmesini sağlıyor.

8
Kahve dallarında gezerek onları yiyor ve dışkı yoluyla kısmen sindirdiği kahveleri vücuttan dışarı atıyor.

9
Misk kedisinin dışkısı kahve üreticileri tarafından toplanıp ayıklanıyor ve kavruluyor.

10
Bu kahvenin adı da Kopi Luwak olarak biliniyor. Sumatra ormanlarında yetişen Kopi Luwak kahvesinin pahalı olmasının sebebi ise taklit edilmesi mümkün olmayan tadı.

11
Kopi Luwak kahvesinin 100 gramının fiyatı dudak uçuklatacak cinsten; 100$ civarında değişiyor.

12
Sumatra Adası'nda bir gelenek de hasat sonunda yapılan İnek Yarışları.

13
İnek Yarışı her yıl düzenli olarak yapılıyor ve bu yarışlar sayesinde yarışçılar maharetlerini sergiliyor.

14
Bu yarışlar Güney Doğu Asya'nın gözdesi olarak kabul ediliyor.

15
Ancak kahvenin kedi dışkısından yapılıyor olmasından bile daha çok şaşırtan bir şey var ki o da aile yapısı.

16
Endonezya'nın Batı Sumatra Adası'nda yaşayan 4,5 milyon nüfuslu Minangkabau toplumu, dünyanın en büyük 'anaerkil' topluluğunu oluşturuyor.

17
Evlerin kadınlara ait olduğu, soyun anneden ilerlediği, erkeğin evlendikten sonra karısının ailesinin evinde yaşadığı Minangkabau toplumu.

18
Evlenen erkekler, kız evine gidiyor, kadının soyadını alıyor ve karısı tarafından sokağa atılan erkekler için 'sığınma odaları' bulunuyor.

19
İslâm coğrafyasındaki kadın gerçeğini 'Duvarların Arkasında' adlı belgeselle gözler önüne seren Ayşe Böhürler, Endonezya'nın Sumatra adasında bu kez kadınların değil, erkeklerin 'kadın egemen' düzende yaşadıkları mağduriyetlere tanık olduğunu söyledi.

20
Endonezya'nın, 250 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük İslam ülkesi olduğunu hatırlatan Böhürler, Burada erkek egemen kültür hissedilmiyor. Kadınlar her yerde ve her görevde, sıradan ve rahatlar dedi.

21
Endonezya'nın İslam'la en erken tanışan Batı Sumatra Adası'nda Minankabau kültürünün egemen olduğu bu bölgede kadın erkeğe hakim oluyor.

22
Evden kovuldukları zaman hiçbir sosyal güvencesi olmayan erkekler için camilerde sığınma odaları bulunuyor.

23
Sürekli kaynanalarından dert yanan erkekler, evin de hizmetçisi. Karısı tarafından boşanan erkek ortada kalıyor ve acınası bir hale düşüyor.

24
Karısı ölen erkek ise çoğu zaman sokakta kalıyor.

25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35

Son Dakika Dünyanın En Pahalı Kahvesi Endonezya'da Üretiliyor - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dereden akanı görenler manzara karşısında hayrete düştü Mustafa Üstündağ'ın arabada kucağına oturmuştu! Gelin adayının değişimi dudak uçuklattı Maskeli Sihirbaz hilesini ifşa etti! Yöntemi şeytanın bile aklına gelmez Duyanlar şaşkın! Bu festivalde evli kadınlar ikinci eşlerini seçiyor Arkeologlar kazmayı toprağa her vuruşlarında hayran kalıyor! 2.500 yıldır İstanbul'un göbeğinde saklanıyormuş