Dünyanın 'en pahalı' şehirleri belli oldu! İstanbul'un listedeki yeri şaşırttı - Son Dakika

Dünyanın 'en pahalı' şehirleri belli oldu! İstanbul'un listedeki yeri şaşırttı

23.11.2020 10:40

The Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından hazırlanan "Dünyada Yaşam Maliyeti 2020" endeksine ilişkin raporda, Kovid-19 salgınının ekim ayı itibarıyla dünyanın 130 şehrinde mal ve hizmetlerin fiyatlarını etkilediği kaydedildi. İstanbul bu yıl salgından en çok etkilenen şehirler arasında yer alarak 15 basamak geriledi. İşte dünyanın en pahalı şehirleri.

1
Endekse ilişkin yayımlanan raporda, temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarının nispeten durağan seyretmesine rağmen, örneğin salgın döneminde bilgisayar gibi bazı ürünlere olan talebin arttığı, bunu da bazı ürün fiyatlarının yükselmesine neden olduğu ifade edildi. İşte dünyanın en pahalı şehirleri.
2
Salgının yarattığı koşullar nedeniyle Zürih ve Paris'in, Singapur ve Osaka'yı bu yıl yerinden ederek "dünyanın en pahalı şehirleri" olarak sıralandığı bildirildi. Açıklamada, son dönemde İsviçre frankı ve avrodaki değer artışının da bu 2 şehirde hayat pahalılığını artırdığı belirtildi. EIU endeksine göre dünyanın en pahalı ilk 3 şehri Zürih, Paris ve Hong Kong olarak sıralanırken, bu şehirleri sırasıyla Singapur, Tel Aviv, Osaka, Cenevre, New York, Kopenhag ve Los Angeles'ın takip ettiği kaydedildi.

3
Zürih/İsviçre
Zürih/İsviçre
4
Paris/Fransa
Paris/Fransa
5
Hong Kong/ Çin özel yönetim bölgesi
Hong Kong/ Çin özel yönetim bölgesi
6
Singapur
Singapur
7
Tel Aviv/ İsrail
Tel Aviv/ İsrail
8
Osaka/ Japonya
Osaka/ Japonya
9
Cenevre/ İsviçre
Cenevre/ İsviçre
10
New York/ ABD
New York/ ABD
11
Kopenhag/ Danimarka
Kopenhag/ Danimarka
12
Los Angeles, ABD
Los Angeles, ABD
13
İstanbul
İstanbul
İstanbul'un ise dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında bu yıl 15 basamak gerileyerek 111'inci sırada yer aldığı bildirildi.

YORUMLAR (1)
500

Son Dakika Dünyanın 'en pahalı' şehirleri belli oldu! İstanbul'un listedeki yeri şaşırttı - Son Dakika


Advertisement