Dünyanın En Şaşırtıcı 7 Deniz Canlısı - Son Dakika

Dünyanın En Şaşırtıcı 7 Deniz Canlısı

12.05.2012 15:30

1
1: Pacific Barreleye: 1939'da keşfedilen balığın en önemli özelliği baş kısmının şeffaf olması ve yüzerken beyninin görülebilmesi. Teleskop biçiminde gözleri olan balığın başının içi tamamen görülebiliyor. Balığın gözleri, diğer balıkların aksine bir insanınki gibi yüzünün önünde yer alıyor.
2
2: Deepstaria Enigmatica: 1967'de keşfedilen bir deniz anası türü olan olan bu canlı, battaniyeyi andıran görüntüsüyle dikkat çekiyor. Boyları 60 santimetreye ulaşan Deepstaria enigmatica, oldukça ince yapısıyla suyun içerisinde bir yaprak gibi süzülüyor.
3
3: Psychedelic Frogfish: İlk kez 2009'da rastlanılan bu balık, normal yüzüşünün yanı sıra Kanada benzeyen uzantılarıyla deniz tabanında kurbağa gibi zıplayarak da hareket edebiliyor. Boyları 15 santimetreyi bulan balıklar, derisindeki pembe - beyaz çizgilerle de tanınıyor.
4
4: Predatory Tunicate: Okyanus tabanlarında ya da derinliklerdeki kanyonların duvarlarına yapışmış haldeki avcı tulumlular, dev ağızlarını açarak tuzak kuruyor ve küçük deniz canlıları yaklaştığında aniden ağız kapanıyor. Boyları 30 santimetreye ulaşabiliyor.
5
5: Frilled Shark: Fırfırlı köpekbalığı olarak bilinen bu balık oldukça nadir rastlanan bir tür. 1570 metre derinliğe kadar inebilen fırfırlı köpekbalığı, fosili andıran görüntüsüyle sanki dinozorlarla aynı dönemde yaşıyormuş gibi bir izlenim bırakıyor. 'Yaşayan fosil' de denilen köpek balığının boyu 2 metreyi buluyor.
6
6: Pistol Shrimp: Bu karides türü, kıskaçlarını ateşli silah gibi kullanmasıyla tanınıyor. Kıskaçları içinde sıkıştırdığı havayı avına büyük bir basınçla fırlatıyor ve avını anında öldürüyor. Av, hem darbe hem de sıkışarak kaynayan havanın yakıcılığıyla can veriyor.
7
7: Vampyroteuthis Infernalis: İsminin anlamı "cehennemden gelen vampir" olan bu kalamar, içini dışına çevirerek kendisini bir top haline getirip fosforlu organlarını yavaş yavaş kısıyor ve sanki birden uzaklaşmış gibi bir izlenim oluştuyor. Mürekkep yerine parlayan partiküller içeren bir çeşit mukus fırlatıyor.

Son Dakika Dünyanın En Şaşırtıcı 7 Deniz Canlısı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Grinin Elli Tonu'nun yıldızı yeni işiyle şaşırtmadı! Tanıttığı ürünü ne siz sorun ne biz söyleyelim Müzisyen Ezra, sosyal medya hesabından trans olduğunu itiraf etti Canlı yayında iğrenç anlar! Ünlü model, bebeğinin plasentasını yedi Hangi kelime yürekteki yangını söndürür! Acılı anne 5 yaşındaki kızına yapılanı öğrenince aklını kaybetti Kaçak maymun besleyen sosyal medya fenomeni Meriç İzgi'nin 5 yıl hapsi istendi