Dünyanın En Tehlikeli Kumsalları - Son Dakika

Dünyanın En Tehlikeli Kumsalları

16.10.2011 09:38

1
Telegraph, dünyanın en tehlikeli kumsallarının listesini çıkardı. Buralarda suya girecekseniz, girmeden önce iki defa düşünmeniz sağlığınız adına çok yararlı olabilir.
2
Fraser Adası, Avustralya: Fraser adasını çeviren deniz girilmesi yasak bölgelerden bir tanesi. Tabi ki sualtı akıntılarıyla baş etmeye çalışırken, köpek balıkları, timsahlar ve denizanalarıyla yüzmek istemezseniz.
3
Karaya doğru gittiğinizde dünyanın en ölümcül örümceklerine ve insanlara saldırmalarıyla ‘ünlenen' Avustralya'nın yerlisi vahşi köpek dingolara rastlamanız mümkün.
4
Gansbaai, Güney Afrika: Dünyanın bu bölgesi büyük beyaz köpekbalıklarının yaşadığı yer. Kıyıdan birkaç kilometre ötede Dyer adası ile Geyser kayası arasında kalan, Köpekbalığı Vadisi kanalı bulunuyor.
5
Adada bulunan, 60 bin kürklü fok balığı, hem köpek balıklarının hem de fotoğraf çekmek için bölgeye gelen turistleri cezp ediyor.
6
Hanakapiai, Hawaii: Eğer tabelada insanları selamlayan yazı doğru ise, Hanakapiai'nin sualtı akıntıları ve büyük dalgaları nedeniyle bugüne kadar 83 kişinin mezarı olduğu dikkatlerden kaçmayacak bir gerçek.
7
Hatta sadece ayaklarını suda oynatırken boğulan insanların raporları bile mevcut.
8
Praia de Boa Viegem, Brezilya: Bu kumlu sahil, bir zamanlar köpek balıklarının bulunmaması ve bol güneşi sebebiyle tatilcilerin yıl boyu ilgi gösterdiği bir yerdi. Ancak 1992'den itibaren 19'u ölümle sonuçlanan 50 köpek balığı saldırısı rapor edildi.
9
Çevrecilerin verdiği bilgiye göre, balık tekneleri ve avlanma sahilin eko sisteminin bozulmasına neden oldu. Eğer bu bilgiler arkanızı kollamanız için yeterli değilse, şehrin suç oranını da aklınızda bulundurmalısınız.

10
Kuzey Bölge ve Queensland, Avustralya: Her yıl, Ekim ve Nisan ayları arasında, sayısız denizanası Avustralya'nın kuzey sahillerine akın ediyor.
11
Dünyanın en zehirli yaratıklarından olan denizanaları, aynı zamanda 1883'den beri 70 kişinin ölümüne neden oldu. Denizanalarının verdiği acı o kadar fazla ki, bazı kurbanlar sahile dahi ulaşamadan denizde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.
12
Volusia Bölgesi, Florida: Uluslararası Köpekbalığı Saldırı Dosyası'nın raporuna göre (ISAF), Florida'nın Volusia bölgesinde yaşanan nedensiz köpekbalığı saldırıları, tüm Güney Afrika'dakilerden daha fazla.
13
Bu saldırılar, 1883'den bu yana 235 kişinin ölümüne neden oldu. Florida ayrıca Kuzey Amerika'da güneş çarpmasından ölümlerin meydana geldiği tek eyalet. Öyle ki, 1997- 2006 yılları arasında 71 kişi güneş çarpması sonucu hayatını kaybetti.

14
Chowpatty Kumsalı, Hindistan: Haydi gelin! Su süper! Chowpatty kumsalı, çok uzun zaman önce dünyanın en kirli ve yüzmeye en elverişsiz kumsalı unvanını kazandı.
15
Sadece Eylül ayının başlarında gidilmesi gereken bir kumsal olan Chowpatty, yerel halkın Hindu festivalini kutlamak için akın ettiği yerin ta kendisi.
16
Copacabana Sahili, Brezilya: Recife kentindeki Praia de Boa Viegem kadar tehlikeli olmasa da, Copacabana sahilinde 1931'den beri 6 köpekbalığı saldırısı kayıtlara geçti.
17
Küçük suçların fazla olduğu sahilde, hırsızlık çok sıradan algılanıyor. Soyulmak istemiyorsanız, fotoğraf makinenizi ve cüzdanınızı otelde bırakın.
18
Bikini Atoll, ABD Marshall Adaları: 1946- 1958 yılları arasında 20'den fazla nükleer silahın test edildiği bölge, 1997 yılında ABD'li araştırmacılar tarafından ‘güvenlidir' onayını aldı. Buna rağmen insanlar terk ettikleri evlere dönmeyi reddediyor ve burada yetişen yerel ürünlerin yenmesi tavsiye edilmiyor.
19
Bu yüzden, Hindistan cevizlerinin tadına bakmak gibi bir düşünceyi aklınızdan geçirmeyin. Buna ek olarak, son 65 yıldır balıkçılık yapılmıyor olması, köpek balığı sayısında artışa neden oldu. Bölgede ayrıca çok sayıda gemi kazası yaşanıyor.
20
Kırmızı Üçgen, California: ISAF raporuna göre, Büyük Sur'dan Bodega Körfezine kadar uzanan bu sahil şeridi, dünyadaki beyaz köpek balığı saldırılarının yüzde 11'inin yaşandığı yer.
21
Ayıbalığı, su samuru ve deniz aslanları gibi deniz memelilerin sayısının fazla olması da bu saldırıların asıl sebebini açıklıyor.
22
Kilauea, Hawaii: Havlunuzu nereye koyacağınıza dikkat etmelisiniz! Kilauea, dünyanın 1983'den bu yana devamlı patlayan aktif volkanlarına ev sahipliği yapan Kauai adasının yanında yer alıyor.
23
Ayrıca, Havai'de 1828'den beri 108 köpekbalığı saldırısı yaşandı. Bunların sekizi ölümle sonuçlandı.
24
Playa Zipolite, Meksika: Bazılarının dediğine göre, Zipolite, yerli Nahuatl dilinden geliyor ve “ölümün kumsalı” anlamına geliyor. Bu küçük ama çok ziyaretçi çeken kumsal, büyük dalgaları ve tehlikeli akıntılarının yanı sıra, özellikle çıplakların ve sırt çantalı gezginlerin uğrak yerlerinden.
25
Kumsalda, 1995 yılında gönüllülerden oluşan can kurtaran ekibinin oluşturulmasıyla boğulmalar önemli ölçüde azaldı. 2007-2009 arasında cankurtaran sayısı 180'e çıkarılırken, hiç ölüm vakası yaşanmadı.
26
Amazon Kumsalları, Brezilya: Amazonlarda kürek çekmek kısaca suyu piranalar, anakondalar ve yılan balıklarıyla paylaşmak demektir. Kıyıda kalın!
27
Staithes, İngiltere: Kirliliği nedeniyle sörfçüleri delirten Yorkshire'daki Staithes kumsalı, Kanalizasyon Karşıtı Sörfçü grubu tarafından Avrupa'nın en kötü kumsalı seçildi.
28
Ayrıca, Deniz Koruma Derneği (MCS) tarafından İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) minimum standartlarına uymayan 41 kumsalından biri olarak ilan edildi.

Son Dakika Dünyanın En Tehlikeli Kumsalları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement