Dünyanın En Tehlikeli Özel Harekat Timleri - Son Dakika

Dünyanın En Tehlikeli Özel Harekat Timleri

01.12.2014 12:58

1
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte gelişmiş ülkeler askeri donanımlarını artırmış ve ordularını güçlendirmiştir. Orduların güçlenmesinde coğrafi konum da etkili olmaktadır. Örneğin denize kıyısı olmayan bir ülke kara ve hava kuvvetlerine öncelik veririken; denize kıyısı olan ülkelerde bu güç dengesi değişmektedir. Ayrıca gelişen silah endüstrisine uygun birlikler de oluşturulmaktadır. İşte dünyanın en tehlikeli özel harekat timleri...

2
11. GIGN – Fransa. Fransız Ulusal Jandarma Önleme Birimi 1972 Münih Olimpiyatları'nda yaşanan olaylardan sonra ortaya çıktı.

3
400 civarındaki elemanı ile dünyanın çeşitli bölgelerinde terörist eylemlerle mücadele ettiler.

4
10. SSG – Pakistan. Pakistan Özel Kuvvetler Birimi. İngiliz SAS ve ABD özel kuvvetlerini örnek alarak 1956'da kurulan birimin kaç kişiden oluştuğu sır gibi saklanıyor.

5
Soğuk savaş döneminde ABD ile birlikte mücadele eden SSG, yerel terörist olaylara müdahale ediyor. Büyüklüğünün 10 tabur (8000 ila 9000 kişi) olduğu tahmin ediliyor.

6
9. Sayeret Matkal – İsrail. İsrail özel kuvvetler birliği israil toprakları dışında keşif, terörle mücadele, rehine kurtarma konularında uzmanlaşmıştır.

7
1957 yılında kurulan birlik için gerekli olan en önemli kriterler yüksek fiziksel ve zihinsel özelliklerdir.

8
8. EKO-Cobra - Avusturya. Avusturya özel hareket birimi 1972 Münih Olimpiyatları'nda meydana gelen İsrailli sporcuların rehin alınması olayından sonra kuruldu.

9
450 kişilik bir kuvvet olan tim yakın dövüş, keskin nişancılık, taktik ve saldırı eğitimi gibi psikolojik ve fiziksel eğitimlerden geçiriliyor.

10
7. Delta Force - ABD. Terörle mücadele alanında uzmanlaşan Delta Force ekibi ABD'nin en özel birliklerinden birisidir.

11
1977 yılında kurulan ekip Yeşil Bereliler veya Rangers gibi isimler almaktadır. Birleşmiş Devletler'in iki birincil anti-terörist biriminden biridir.

12
6. JTF2 - Kanada. 1993 yılında bir kaç yüz kişilik bir ekipken 2001'de 11 Eylül saldırılarından sonra genişletilmiş ve eleman sayısı arttırılmıştır.

13
Irak'ta rehine kurtarma, Bosna'da Sırp keskin nişancıları avlama gibi bir çok operasyona katılmışlardır. 600 personele sahiptir.

14
5. Bordo Bereliler - Türkiye. Özel Kuvvetler Komutanlığı ya da halk arasındaki adıyla Bordo Bereliler ve eski adıyla Özel Harp Dairesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşan, iç ve dış tehditlerin bertaraf edilmesine karşı her türlü arazi ve iklim şartlarında görev yapabilecek nitelikte üst düzey eğitime tabi tutularak yetiştirilmiş özel askerlere verilen isimdir.

15
1992 yılında Tugay seviyesinde kurulmuş ve daha sonra tümen, ardından 2006 Yüksek Askeri Şura kararı ile Kolordu, 2010 Yüksek Askeri Şura kararı ile tekrar Tümen ve 2011 Yüksek Askeri Şura kararı ile tekrar Kolordu seviyesine getirilmiştir. Hiçbir kuvvet komutanlığına bağlı olmaksızın doğrudan Genelkurmay Başkanına bağlı olarak görev yaparlar. Söz konusu birlik, Bordo Bereliler ile Muharebe Arama Kurtarma (MAK), doğrudan Özel Kuvvetlerin emrinde görev yapmaktadır. Burada görev yapan askerler özel olarak seçilmiştir.

16
2004 yılında Almanya'da yapılan Dünya Özel Kuvvetler Şampiyonası'nda, 26 özel kuvvet birliği arasında birinci olmuştur. Bordo Bereliler aynı zamanda devlet büyüklerinin yakın koruma görevini de yerine getirirler. Başta genelkurmay başkanı olmak üzere kuvvet komutanlarının ve yüksek rütbeli generallerin koruma ve güvenlik görevlerini üstlenirler. Abdullah Öcalan'ın yakalanma ve Türkiye'ye getirilmesi görevinde bulunmuşlardır.

17
4. Alpha Group – Rusya. Diğer adıyla "Spetsnaz" Rus (önceden Sovyet) özel kuvvetlerine verilen genel addır. Rusçada "özel amaçlı birlik" anlamına gelir. Spetsnaz, Rus ordusu tarafından barış ve savaş zamanında keşif ve özel görevleri gerçekleştirmesi için kurulmuştur. Ekipmanları sıradan piyadelerden çok üstündür.

18
Spetsnaz timleri 1979 yılında KGB'den aldıkları emirle Afganistan başkanı Hafizullah Amin'e başarılı bir suikast düzenlemişlerdir.

19
3. Shayetet 13 – İsrail. İsrail Deniz Kuvvetleri'nin özel operasyon birimi. 13. Filo adına gelen Shayetet 13, 1948'de kuruldu. 3 yıllık normal İsrail askeri birimlerine göre 4,5 yıllık gönüllü katılım isteyen Shayetet 13'ün operasyonları çok gizli tutulur.

20
Dünyanın en saygın özel kuvvetlerinden olan bu birim, 1967-73 yıllarındaki Arap-İsrail savaşlarında önemli yer tuttu ve son zamanlarda Mavi Marmara baskınını da gerçekleştirmesiyle ön plana çıktı.

21
2. Navy SEALs – ABD. Navy SEAL'ın 2700 civarında üyesi olduğu tahmin ediliyor. Tüm üyeleri erkek olan SEAL'ların anlamı kara, deniz ve hava sözcüklerinin ingilizce baş harflerinin birleşmesiyle oluşuyor.

22
Dünyanın en zorlu eğitimi kabul edilen ve katılımcıların %90'ının tamamlayamadığı bir eğitime sahip olan Navy SEAL, Usame bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonu da gerçekleştirdi.

23
1. SAS – Büyük Britanya. 1941 yılında kurulan Special Air Service (SAS), İkinci Dünya Savaşı, Malaya Tehlikesi, Endonezya-Malezya çatışmaları, Kuzey İrlanda Sorunu, Falkland Savaşı, Irak Savaşı ve Afganistan Savaşı'nda görev yapmışlardır. Ayrıca keskin nişancı ekibi vardır ve bu ekip gizli saldırılarıyla ünlüdür.

24
SAS komandolarını SEAL'lardan daha iyi olduğunu, SAS komandolarının MI5 ve MI6 tarafından karşı istihbarat eğitimi gördüğü kanıtlayabilir. Bu SEAL ve James Bond'un aynı pakette gelmesi gibi bir durum.

25
Bu listede ise dosta güven düşmana korku veren en özel timler var. İşte dünyanın en korkutucu birlikleri... Tayvan Özel Kuvvetleri

26
Britanya Özel Kuvvetleri

27
Kanada Antiterör Atak Kuvveti

28
Kanada Özel Operasyon Timi

29
Danimarka Özel Kuvvetler

30
Fransa Özel Kuvvetleri

31
Fransız Deniz Komandosu

32
Fransa Özel Kuvvetleri

33
Almanya Sualtı Komandoları

34
Almanya Ordusu Özel Kuvvetleri

35
Irak Özel Kuvvetleri

36
İrlanda Ordu Muhafızları

37
Kore Özel Kuvvetleri

38
ABD Özel Operasyon Komandosu

39
Yeni Zelanda Özel Kuvvetleri

40
Norveç Komandoları

41
Norveç Ordusu Özel Kuvvetleri

42
Peru Ordusu Özel Kuvvetleri

43
Rus Özel Kuvvetleri

44
45
Sırbistan Jandarma Kuvvetleri

46
ABD Özel Kuvvetler

47
ABD Deniz Kuvvetleri

Son Dakika Dünyanın En Tehlikeli Özel Harekat Timleri - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor