Daha Önce Hiç Duymadığınız Dünyanın En Tuhaf Gelenekleri - Son Dakika

Daha Önce Hiç Duymadığınız Dünyanın En Tuhaf Gelenekleri

03.04.2018 09:01

Dünyanın farklı noktalarında birbirinden çok farklı ve tuhaf gelenekler mevcut. Başkaları tarafından anlamsız veya korkutucu olarak değerlendirilebilen bu gelenekler yerel kültürün bir parçası konumunda. İşte dünyanın en tuhaf gelenekleri...

1
Parmak kesme, Papua Yeni Gine
Parmak kesme, Papua Yeni Gine

Okyanusya'da bulunan bu ada ülkesi tüyler ürpertici bir geleneğe sahip. Baliem Vadisi'nde yaşayan Dani kabilesi üyeleri, ölen yakınlarının cenaze törenleri esnasında yaşadıkları kederin bir ifadesi olarak parmaklarını kesiyor. Bu aynı zamanda ölen yakınlarına duydukları sevginin de bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

2
Thaipusam bayramı, Hindistan
Thaipusam bayramı, Hindistan

Hinduların bu kutsal bayramında insanlar Murugan'a fedakarlıklarını göstermek için vücutlarının en hassas bölgelerini piercing ile deliyor. Gelenek Hindistan'ın yanı sıra Sri Lanka, Singapur, Mauritius, Malezya, Tayland ve Myanmar'da yerel kültürün bir parçası.

3
La Tomatina, İspanya
La Tomatina, İspanya

Valencia kentine yakın Bunol kasabasında her yıl düzenlenen La Tomatina festivaline yerel halkın yanı sıra binlerce turist de katılmakta. Son zamanlarda ünü giderek yayılan festival aslında eski bir gelenek. 1945 yılında çıkan bir isyanda köylüler polise karşı domatesleri silah olarak fırlatmaya başlayınca sonraki yıllarda bu bir geleneğe dönüşür. La Tomatina her Ağustos ayının son çarşamba günü gerçekleştiriliyor.

4
Mermi Karınca Eldiveni töreni, Brezilya
Mermi Karınca Eldiveni töreni, Brezilya

Brezilya'daki Amazon yağmur ormanlarında yaşayan Satere-Mawe kabilesinde oldukça acılı bir gelenek sürdürülüyor. Erkek çocuklarının yetişkinliğe geçiş töreni olan bu ritüel sırasında gençler ormanın derinliklerine yanlarında birkaç kişi refakatinde götürülüp elleri mermi karınca dolu bir eldivene sokuluyor. Dünyadaki en tehlikeli karınca türü olan mermi karıncaların ısırığı oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir zehre sahip. Yine de bu ritüeli gerçekleştirmeyenler yetişkin bir erkek olarak kabul edilmediğinden mecburen her genç bu ritüeli gerçekleştiriyor

5
Ölüm ayini, Venezuela - Brezilya
Ölüm ayini, Venezuela - Brezilya

Venezuela ve Brezilya sınırları içinde yaşayan Yanomami kabilesinin kendilerine has gelenekleri bulunuyor. Ölülerini yakan Yanomami kabilesi, daha sonra bu ölülere ait külleri yöresel bir çorbaya serpiştiriyor. Yanomamiler bu çorbayı içtiklerinde ölülerinin ruhunun, kendi bedenlerine geçtiğine inanıyor. Üstelik bu çorba ölen kişinin en sevdiği kişiler tarafından içilmek zorunda.

6
Diş törpülemek, Endonezya
Diş törpülemek, Endonezya

Özellikle Endonezya'nın Bali adasındaki Hinduların önemsediği bu gelenekte dişler törpüleniyor. Erkek ve kadının, evliliklerinin gerçekleşmesi için mutlaka yapması gereken bu ritüel, kimi zaman düğün sırasında da gerçekleştiriliyor.

7
Banyo yasağı, Endonezya
Banyo yasağı, Endonezya

Endonezya'da bulunan Tidong topluluğunda evlilik sırasında çiftler kalın bir perdeyle ayrılacak şekilde yan yana oturtulur. Tören sırasında damat güzel aşk şarkıları söylemediği sürece gelinin yüzü gösterilmez. Güzel aşk şarkılarının söylenmesinin ardından perde açılır. Sonrasında ise ritüelin son parçası olarak evli çiftin, üç gün boyunca banyoya gitmesi yasaklanır.

8
Ölülerle dans, Madagaskar
Ölülerle dans, Madagaskar

Afrika'nın güneyinde bulunan ada ülkesi Madagaskar'da oldukça ilginç bir gelenek yaşatılıyor. Ülkenin her yerinde gerçekleştirilen bu gelenekte, insanlar, ölen aile büyüklerin cenazelerini mezardan çıkarıp yeni elbiseler giydirerek düzenlenen geçit töreninde dans ediyor. Bu gelenek her yedi yılda bir tekrarlanıyor.

9
Bebek fırlatma, Hindistan
Bebek fırlatma, Hindistan

Dünyanın en tartışmalı ve tüyler ürperten geleneklerinden biri de Hindistan'da gerçekleştirilen bu ritüel. Aralık ayının ilk haftası gerçekleştirilen bu törende bebek, ebeveynleri tarafından kutsal tapınağın tepesinden aşağıya fırlatılıyor. Bereket ve refah getireceğine inanılan bu ritüel sırasında sıkı güvenlik önlemleri alınsa da Karnataka eyaletindeki 500 yıllık bu gelenek büyük tartışmalara yol açıyor.

YORUMLAR (1)
500

Son Dakika Daha Önce Hiç Duymadığınız Dünyanın En Tuhaf Gelenekleri - Son Dakika


Advertisement