Boyutları bulutları aşıyor! Dünyanın en yüksek binaları görünüşleriyle hayranlık uyandırıyor - Son Dakika

Boyutları bulutları aşıyor! Dünyanın en yüksek binaları görünüşleriyle hayranlık uyandırıyor

31.08.2020 14:20

Ülkelerini ihtişamlı kılan dünyanın en yüksek binaları, oldukça ilgi çekiyor. Hayranlık uyandıran devasa yapıların içinde neler yok ki. Dünyanın en yüksek binası Burç Halife'nin 158. katında cami, 122. katında restoran var. İşte boyutları bulutları dahi geçen en yüksek binalar.

1
Yüksek binalar tarih boyunca medeniyetlerin güç gösterisi olarak yüz yıllardır varlıklarını bugüne kadar sürdürebildiler. 20. yüzyıl sonrası teknolojinin de ilerlemesiyle daha yüksek yapılar inşa edilmeye başlandı. İlk gökdelen unvanını New York'ta bulunan 21 katlı Flatiron binası aldı. Günümüzde ise yüksek yapıların kat sayıları artık yüzlerle ifade ediliyor. İşte en yüksek noktasına bakmaya çalıştığınızda neredeyse sonu yokmuş hissiyatı verecek dünyanın mühendislik harikası en yüksek yapıları...
2
Burç Halife
Burç Halife
Burç Halife, 828 metre yüksekliği ve 160 katı ile dünyanın en yüksek yapıları arasında ilk sırada yer alan devasa bir gökdelen. Dubai'de bulunan binanın inşası 2010 yılında tamamlanmıştır. Ayrıca Burç Halife, dünyanın en hızlı asansörü (saatte 64 kilometre), dünyanın en yüksekte bulunan camisi (158. katta), dünyanın en yüksek restoranı (122. katta), dünyanın en yüksekte yer alan gece kulübü (144.katta) gibi birçok rekora sahip.
3
Shanghai Tower
Shanghai Tower
Belki de uzay çağına yakın olduğumuzu hissettiren yapılardan bir örnek Çin'den geliyor. 128 katlı Şangay Kulesi, 632 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek ikinci yapısı.
4
Ebrac El-Beyt Kuleleri
Ebrac El-Beyt Kuleleri
Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde Osmanlı İmparatorluğu'ndan miras kalan Ecyad Kalesi'nin yıkılmasıyla yerine inşa edilen kuleler topluluğunun en yüksek binasının yüksekliği; 601 metre. Bina dünyanın en yüksek 3. binası olma özelliğinin yanında aynı zamanda en yüksek ve en büyük otel olma özelliğini taşıyor. Her yıl 2 milyon kadar hacı adayının konakladığı otelin tepesinde ise büyük bir saat kulesi mevcut.
5
Ping An Finans Merkezi
Ping An Finans Merkezi
Çin'in silikon vadisi Shenzhen'de bulunan Ping An Finans Merkezi Binası (PAFC), 599 metrelik yüksekliği ve 115 kat sayısıyla 2017 yılından itibaren şehrin simgesi olmuş durumda. Ayrıca binanın asansör sistemleri ve yürüyen merdivenleri de bir Türk firması tarafından kurulmuştur.
6
Lotte World Tower
Lotte World Tower
Dünyanın en yüksek 5. binası olan Lotte World Tower, Güney Kore'nin başkenti olan Seul şehrinde bulunuyor. Yapımı 2017 yılında tamamlanan bu gökdelen, 556 metre yüksekliğe sahip ve 123 katlı.
7
One World Trade Center
One World Trade Center
New York'ta bulunan bina, 2001 yılında düzenlenen saldırılar sonucunda yıkılan ikiz kulelerin yerine inşa edilen ve ABD için dramatik anılara ev sahipliği yapan bir gökdelen. 541 metre yüksekliğe ve tam 104 kata sahip yapı dünyanın en yüksek 6. bina olması özelliğine sahip.

Son Dakika Boyutları bulutları aşıyor! Dünyanın en yüksek binaları görünüşleriyle hayranlık uyandırıyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (4)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Tiktok'ta en çok para kazanan fenomenler belli oldu Küçük Gelin'in Zehra'sı öyle bir değişti ki! Gören bakmaya doyamıyor Ormanda pusuya yatıp yaklaşanı öldürüyorlar! İşte dünyanın en izole kabilesi: Sentinelese Aldatılan kadının intikam şeklini duyan küçük dilini yuttu! Kestiği cinsel organı klozete atıp sifonu çekti 18'ine girer girmez soyundu, 6 saat içinde rekor kırdı