Dünyanın En Zehirli Bölgeleri! En Zehirli Yerler - Son Dakika

Dünyanın En Zehirli Bölgeleri! En Zehirli Yerler

02.02.2016 11:22

1
Çevreye yayılan zehirli maddeler dünya genelinde yaklaşık 200 milyon insanı tehdit ediyor. Topraktaki kurşun, havaya karışan kimsayallar ya da nehir sularına atılan zehirli elektronik çöpler… Bunlar, merkezi İsviçre'deki Green Cross Vakfı'nın hazırladığı rapordan sadece birkaç örnek...

2
Gana'daki katı atık sahası; Hurdaların toplandığı Gana'nın Agbogbloshie bölgesindeki katı atık sahasında sayısız eski çanak uydu ve bozuk televizyonlar üst üste yığılmış durumda. Elektronik atıklar, içindeki bakırı çıkarmak için kabloların yakılması nedeniyle büyük tehlike arz ediyor. Bu esnada ortaya çıkan kurşun, sağlık açısından tehlike oluşturuyor.

3
Gana'daki katı atık sahası; Hurdaların toplandığı Gana'nın Agbogbloshie bölgesindeki katı atık sahasında sayısız eski çanak uydu ve bozuk televizyonlar üst üste yığılmış durumda. Elektronik atıklar, içindeki bakırı çıkarmak için kabloların yakılması nedeniyle büyük tehlike arz ediyor. Bu esnada ortaya çıkan kurşun, sağlık açısından tehlike oluşturuyor.

4
Sıradan içme suyundan yaklaşık bin kat daha kirli...

5
Suda, yüksek oranda alüminyum ve demir bulunuyor. Bu şaşırtıcı bir sonuç değil:

6
İki bine yakın fabrika Citarum Nehri'ni başlıca su kaynağı olarak kullanırken, endüstri atıklarını da bu nehrin sularına bırakıyorlar. Fakat bu, halk için bir felaket. Zira nehir onlar için de önemli bir hayat kaynağı.

7
Dzerşinsk sanayi bölgesi; Dzerşinsk, Rusya'nın en önemli kimya endüstrisi merkezlerinden biri. 1930 - 1998 yılları arasında yaklaşık 300 bin ton kimyasal atık, bu bölgede yanlış şekilde imha edildi. Birçok kimyasal, hem yeraltı sularına hem de havaya karıştı. Bu bölgede kadınlar ortalama 47, erkekler ise 42 yıl yaşıyor.

8
Ukrayna'daki Çernobil Nükleer Santrali Çernobil, tarihin en kötü nükleer reaktör kazalarından biri. 25 Nisan 1986'da nükleer santralde yapılan bir deney sırasında ölümcül sonuçlara yol açan kaza meydana geldi.

9
Kazadan bu yana bölgenin 30 kilometre çevresinde hiç kimse yaşamıyor. Nükleer santralin etrafındaki topraklar hala zehirli ve bu, bölgedeki gıda üretimini tehdit ediyor. Bölgede yaşayan birçok insansa lösemiye yakalandı.

10
Hazaribagh'daki deri fabrikaları; Hazaribagh, Bangladeş'te deri fabrikalarının bir araya geldiği bölge. Buradaki birçok fabrika eski metotlar kullanıyor. Başkent Dakka'nın hem en önemli nehri hem de ana su kaynağı olan Buriganga Nehri'ne, her gün yaklaşık 22 bin litre zehirli atık bırakılıyor...

11
Kabwe'deki kurşun madenleri; Kabwe, Zambiya'nın büyük şehirlerinden biri. Burada yaşayan çocukların kanında yüksek oranda kurşuna rastlanıyor. Şehirde yaklaşık yüz yıldan beri kurşun çıkarılıyor. Eritme işlemi yüzünden ağır metaller toz parçacıkları haline dönüşerek çevredeki toprağa karışıyor...

12
Kalimantan'daki altın madenleri; Kalimantan, Borneo Adası'nın Endonezya'ya bağlı olan kısmı. Burası denetimsiz bir şekilde doğanın talan edilmesiyle ünlü bir bölge. Kalimantan'daki altın madenleri, zehirli cıva metalinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Yılda yaklaşık 1000 ton cıva hem doğaya hem de yeraltı sularına karışıyor...

13
Matanza-Riachuelo Nehri; Arjantin'de 15 bine yakın fabrika atık sularını Matanza-Riachuelo Nehri'ne boşaltıyor. Green Cross'un raporuna göre, kimyasal madde üreticileri, nehirdeki kirlilikten üçte bir oranında sorumlu. Nehir suyunda yüksek miktarda çinko, kurşun, bakır, nikel ve diğer ağır metaller bulunuyor. Yerel halk özellikle bağırsak ve solunum yolu hastalıklarından şikayetçi...

14
Nijer Deltası; Nijer Deltası yoğun nüfusu ile Nijerya'daki genel nüfusun yaklaşık yüzde 8'lik dilimini oluşturuyor. Bölgedeki yeraltı suları ve toprak, petrol ve hidrokarbon nedeniyle kirleniyor. Petrol üretimi sebebiyle yılda yaklaşık 240 bin varil petrol doğaya karışıyor. Bunun başlıca nedenleri ise kazalar ve petrol hırsızlıkları...

15
Endüstri kenti Norilsk; Rusya'nın Norilsk kentinde yılda yaklaşık 500 ton bakır ve nikel oksite ek olarak 2 milyon ton kükürtdioksit havaya karışıyor. Kirlilik oranı o kadar yüksek ki fabrika işçilerinin yaşam süreleri Rusya ortalamasının 10 yıl altında.

16
Dünyanın her yerinde zehir saçan yerler bulunuyor. Fakat bu durumu, insanları orada çalıştırarak, daha kötü hale getirildiği yerler de var. Bunlardan biri de Endonezya'da yaşanıyor. Endonezya'da bulununan Kawah Ijen yanardağı, püskürttüğü mavi lavlarla muhteşem görüntüler sunarken bir yandan da barındırdığı sülfürük asit ile bölgede yaşayanların hayatlarını tehdit ediyor. Yanardağ çevresinde ağır koşullar altında çalışan madencilerin ise soludukları zehir yüzünden ortalama yaşam süreleri 50 yılı dahi aşamıyor.

17
İtalyan foto muhabiri Luca Catalano Gonzaga, 2014'te Endonezya'ya giderek Doğu Java'daki Kawah Ijen yanardağının kendi ifadesiyle “rahminde” on gün geçirdi.

18
Mavi lavları ile meşhur yanardağ içerisinde ağır koşullarda çalışan madenciler kraterin derinliklerinden kükürt çıkarıyor ve bu süreçte kendi bedenlerini yaralıyor.

19
“Şeytan altını” adını verdikleri kükürt arayışı içindeki 300 madenci, her gün 3,5 kilometre yol kat ederek dağa tırmanıyor, sonra da kükürt kristallerinin oluştuğu yanardağın içine doğru 800 metre iniyor.

20
“Şeytan altını” adını verdikleri kükürt arayışı içindeki 300 madenci, her gün 3,5 kilometre yol kat ederek dağa tırmanıyor, sonra da kükürt kristallerinin oluştuğu yanardağın içine doğru 800 metre iniyor.

21
Madenciler, kükürdü çıkarmak için önce metal bir çubukla büyük parçalara bölüyor, sonra da 70-80 kiloluk küfelerle geldikleri yoldan geri taşıyor.

22
Tüm bunların karşılığında aldıkları para günde beş dolar, iki tur yaparlarsa on dolar. Catalano Gonzaga'ya göre, ortalama yaşam süresi 50 yılı pek aşmıyor.

23
Poniman (35) metal bir çubukla katılaşmış kükürdü parçalıyor.

24
Ahmad (44) 25 yıldır kükürt madeninde çalışıyor. Kükürt, kibrit, lastik, böcek ilacı, gübre, kozmetik, pil, şeker ve film gibi çok çeşitli üründe kullanılıyor.

25
Alpan (27) on yıldır kükürt madeninde çalışıyor. Madencilerin ancak birkaçında gaz maskesi var. Diğerleri gözlerini, boğazlarını ve ciğerlerini yakan, dişlerini eriten gazdan korunmak için faydasız bir çabayla ağızlarını ıslak eşarpla ya da bezle kapatıyor.

26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65

Son Dakika Dünyanın En Zehirli Bölgeleri! En Zehirli Yerler - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dev timsah 8 yaşındaki çocuğu yuttu! Cansız bedeni, hayvanın içinden feryatlarla çıkarıldı 19 yaşındaki genç kız, hamile olduğunu tuvalette doğum suyu gelince anladı Bu kareleri görmediniz! İşte Yeşilçam efsanelerinin ölmeden önceki son görüntüleri Duygulanmamak elde değil! Atatürk'ün daha önce hiç görülmemiş fotoğrafı tam 91 yıl sonra ortaya çıktı Bu manzara hem acının hem şehadetin habercisi! 11 yiğidimizin evleri al bayraklarla donatıldı