Dünyanın En Zengin Aileleri ve En Zengin Kralları - Son Dakika

Dünyanın En Zengin Aileleri ve En Zengin Kralları

31.10.2013 14:18

Forbes tarafından yayınlanan listede dünyanın ve Türkiye'nin en zengin aileleri ve en zengin krallar.

1
Forbes tarafından yayınlanan listede ilk 10'da yer alan kralların servetleri göz kamaştırıyor. Listenin başında ise Tayland kralı Bhumibol Adulyadej yer alıyor. Forbes'e giren kral milyarderlerin ve Türkiye'nin en zengin ailelerin listesi ise şöyle:
2
1- Kral Bhumibol Adulyadej - Tayland - Yaş: 80. Serveti: 35 milyar dolar: Ülke içi ve dışında borsada işlem gören milyar dolarları aşan hisseleri bulunuyor. Ülkede ayrıca çok sayıdaki şirketin sahibi.
3
2- Şeyh Khalifa bin Zayed Al Nahyan- Birleşik Arap Emirlikleri. Yaş: 60. Serveti: 23 milyar dolar; Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı. Petrol zengini. City bank ile dünya genelinde ortak yatırımları bulunuyor. New York'da bulunan ve 800 milyon dolar olarak hesaplanan Chrysler binasını satın almak için fiyat verdi.
4
3- Kral Abdullah bin Abdul Aziz- Saudi Arabistan. Yaş: 84. Serveti: 21 milyar dolar: 2005 yılında ülke yönetimine geldi. Petrol milyarderi. Kendi ismini taşıyan bir kent inşa etmeye başladı. Ekonomistlere göre Saudi Arabistan bütçesine giren günlük 1 milyar dolarlık petrol servetinde kralın hissesi bulunuyor.
5
4- Sultan Haji Hassanal Bolkiah- Brunei. Yaş: 62. Serveti: 20 milyar dolar: Petrol ve doğal gaz zengini.
6
5- Şeyh Mohammed bin Rashid- Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai. Yaş: 58. Serveti: 18 milyar dolar: Dubai'yi yönetiyor, Sony Dubai Holding'in sahibi. ABD'de ve Avustralya'da Kentuck ile ortak yüzlerce çiftliği bulunuyor.
7
6- Prens Hans-Adam II- Liechtenstein. Yaş: 63. Serveti: 5 milyar dolar. Aile bankası LGT'in sahibi.
8
7- Şeyh Hamad bin Khalifa Al Thani- Katar. Yaş: 56. Serveti: 2 milyar dolar: 1995 yılında babasına karşı yaptığı darbe sonucu ülke yönetimine geldi. Gelirlerinin çoğu petrol ve doğal gazdan geliyor. Dünyada kişi başına düşen milli gelir sıralamasında 1'inci sırayı alıyor.
9
8- Kral Mohammed VI- Fas. Yaş: 46. Serveti: 1.5 milyar dolar: 1999 yılında babasının ölümü ile yönetime geldi..Ülkedeki fosfor madenlerinin sahibi. Ayrıca Fas'ın en büyük devlet şirketi ONA'nın da tek varisi.
10
9- Prens Alberto II- Monaco. Yaş: 50. Serveti: 1.4 milyar dolar: Monte Carlo casinolarının hissadarı. Sanat koleksiyonları ile ilgili milyonlarca dolar yatırımı bulunuyor.
11
10- Sultan Qaboos bin Said- Umman. Yaşı: 67. Serveti: 1.1 milyar dolar: 1970'de babasını devirerek ülke yönetimimi ele geçirdi. Petrol ile ilgili yatırımları bulunuyor. Lüks yat meraklısı ve yatlarının sayısı bilinmiyor.
12
TÜRK AİLELER:

Koç ailesi:

2004 yılında başlayan En Zengin 100 Araştırması'nın bu yıl 10'uncusu sonuçlandı. Listenin zirvesinde 8 milyar dolar ve üstü servetiyle bu yıl da Koç Ailesi yer aldı. Koç Ailesi'nin serveti 8 milyar doların üstünde.

13
Şahenk ailesi:

İkinci sırada da yine Şahenk Ailesi yer buldu. Ekonomist dergisinin yaptığı hesaba göre, Şahenk Ailesi'nin serveti 7-8 milyar dolar arasında bulunuyor.

14
Sabancı ailesi:

Bu yıl üçüncü sırada ise Şevket Sabancı ve Ailesi yer aldı. Şevket Sabancı, Erol Sabancı ve Türkan Sabancı'nın servetinin ise 6-7 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ediliyor.

15
Tara ailesi:

Şarık Tara ve ailesinin serveti 6-7 milyar dolar civarında.

16
Eczacıbaşı ailesi:

Faruk Eczacıbaşı ve ailesinin serveti 5-6 milyar dolar civarında.

17
Yazıcı ailesi:

Kamil Yazıcı ve ailesinin serveti 5-6 milyar dolar civarında.

18
Doğan ailesi:

Aydın Doğan ve ailesinin serveti 4-5 milyar dolar civarında.

19
Özilhan ailesi:

Tuncay Özilhan ve ailesinin serveti 4-5 milyar dolar civarında.

Türkiye'nin en zengin bu 10 ailenin toplam serveti ise tam, 66 milyar dolar.

20
LİSTEYE GİRENLER:

Mehmet Cengiz (Cengiz İnşaat) (Soldaki)

21
Orhan Ailesi (Orhan Holding)
22
Cemal-Armağan Özgörkey (Özgörkey Holding)
23
Tosyalı Ailesi (Tosyalı Holding)
24
Selim Uyar (Permak Grubu) olarak sıralanıyor.
25
LİSTEDEN ÇIKANLAR:

Listeden bu yıl çıkan isimler ise Ulusoy Holding'in bölünmesi sonrasında Yılmaz-Haluk ve Alican Ulusoy.

26
Murat Vargı (MV Holding)
27
Rona Yırcalı (Best Grubu)
28
Hasan Aslan (Ortadoğu Rulman)
29
Karaağaç Ailesi (Bilim İlaç). Karaağaç Ailesi'nde kardeşler arasında bölünme yaşandı.

YORUMLAR
500

Son Dakika Dünyanın En Zengin Aileleri ve En Zengin Kralları - Son Dakika


Advertisement