Son Dakika Haberleri: Dünyanın Gözü Bu Yalıda

Dünyanın Gözü Bu Yalıda

7 yıl önce

1
Baltalimanı'nda bulunan Boğaz'ın en değerli mekanı Zeki Paşa yalısı geçtiğimiz yıl satışa çıktı. Biçilen değer ise yalıyı dünyanın en pahalı gayrimenkulleri arasında en üst sıraya taşıdı.
2
İstanbul Boğazı Baltalimanı, Rumelihisarı'ndaki yalı, 19. yüzyılın ikinci yarısında Fransız mimar Alexandre Vallaury tarafından Sultan II. Abdülhamit dönemi nazırlarından Müşir Zeki Paşa için yaptırıldı.
3
Yaklaşık 150 yıllık barok yalıyı yapan Vallaury'nin İstanbul'daki birçok önemli binada imzası bulunuyor.
4
Vallaury'nin en bilinen eserlerinden diğerleri ise İstanbul Erkek Lisesi binası olan Düyun-u Umumiye binası ile Bankalar Caddesindeki Osmanlı Bankası binası. Boğazda inşa ettiği bir diğer yalı ise şimdilerde Suzan Sabancı'nın elinde bulunan Yeniköy'deki Afif Paşa Yalısıdır.
5
Boğaziçi'nde, kayalıkların üzerine kurulmuş bir şatoya benzeyen yalıyı hırsla ve arzuyla inşa ettiren Müşir Zeki Paşa, II. Abdülhamit'ten para dilendi. Zeki Paşa'nın Sultan II. Abdülhamit'e para istemek amacıyla yazdığı mektup Tahsin Paşa'nın 'Abdülhamit ve Yıldız Hatıraları'nde şu şekilde yer almıştır:
6
"Allah için merhamet buyurulması ve hiç olmazsa yaz günleri evladı ubeydanemin tebdili havasına medar olmak üzere Rumelihisarında harabe halini almış olup enzarı ammeye karşı bir fena manzara teşkil eden sahilhanei ahkaranemin inşaası için hazine-i hassai şahanelerinden beher hafta yüzer liratediye buyurulmak üzere beş bin lira ihsan buyurulmasını istirham ederim."
7
Zeki Paşa Yalısı'nın 5 katta 3 bin metrekareye yakın kapalı kullanılabilir alanı vardır.
8
Yalı 4 bin metrekarelik bahçe ve 130 metrelik rıhtıma sahiptir.
9
23 oda ve 4 salonu bulunan Zeki Paşa yalısında 8 adet de banyo ve tuvalet vardır.
10
Dünya çapında lüks gayrimenkullerin alım satım ve kiralama işlerini yapan Sotheby's Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Hitay, portföylerinde bulunan Zeki Paşa Yalısı için satışa çıkmasının hemen ardından 20 civarında talep geldiğini ve bunlardan sadece bir kişinin Türk olduğunu söyledi.
11
Hitay, Financal Times'ta Zeki Paşa Yalısı ile ilgili bir makale yayınlandığı için Amerikalılardan çok talep geldiğini, yalıyı butik otel olarak işletmek isteyen yabancı otel zincirleri olduğunu, en ilgincinin ise oturmak için almak isteyen zengin Arapların da talipler arasında bulunduğunu bildirdi.
12
115 milyon dolara satılmak istenen Zeki Paşa Yalısı'nın iç ve dış özelliklerinin yanı sıra içinde bulunan paha biçilmez tarihi eserler de var.
13
2. Abdülhamit'in Zeki Paşa'ya hediye ettiği, üzerinde Abdülhamit'in tuğrası da bulunan çok değerli bir avize ve dünyada toplam 4 tane bulunan konsollardan biri bu yalıda. Diğer üçü ise Londra'da Louvre Müzesi'nde sergileniyor.
14
Yalıyı satın almak isteyen Arap, Rus ve Azeri milyarderlerin kulağı ise mütekabiliyet yasasında. Yabancıların Türkiye'de mülk satın almasını kolaylaştıracak yasanın düzenlenmesini bekleyen milyarderlerin ilk hedefi Zeki Paşa Yalısı...Haber Yayın Tarihi: 20.03.2013 09:17 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!