Dünyanın Nükleer Güçleri! - Son Dakika

Dünyanın Nükleer Güçleri!

01.02.2019 14:45

Nükleer silahın yıkıcılığını ve bir o kadar sahip olduğu ülkeye güç sağladığını hepimiz biliyoruz. Peki, hangi ülkelerde nükleer silahlar var? İşte Nükleer silaha sahip ülkeler...

1
2. Dünya Savaşı ile birlikte ABD'nin Hiroşima ve Nagazaki'ye attığı atom bombası ile dünya ilk defa nükleer silahla karşılaşmıştı. Oldukça yıkıcı bir güç olan silahın ise çekiciliği tehlikesi kadar önemliydi. Peki hangi ülkeler bu silaha sahip olabildi?
2
Nükleer Silaha Sahip Ülkeler
Nükleer Silaha Sahip Ülkeler
ABD'nin artık nükleer silah ile ilgili bilgilendirmeleri paylaşmadığını öğrenen ülkeler hızlıca araştırma ve geliştirme yoluna gitti. ve birçok ülke nükleer silahlanmaya başladı. Ancak bir noktada P5+1 anlaşması ile sadece 6 ülkenin nükleer silah muhafaza etmesine izin verildi.
3
ABD
ABD
Toplam nükleer savaş başlığı 4.804 ve Aktif savaş başlığı 2.104 olan ABD dünyanın en önemli nükleer silah ülkelerinden biri.
4
İngiltere
İngiltere
1952 yılında "Hurricane" kod adlı nükleer bomba ile ilk denemesini yapan İngiltere Toplam nükleer savaş başlığı 225 aktif savaş başlığı 160'dır.
5
Fransa
Fransa
Fransa, Toplam nükleer savaş başlığı 300, aktif savaş başlığı 290 sahip. İlk denemesini de 1960 yılında "Gerboise Bleue" kod adlı nükleer bomba ile yaptı.

6
Çin
Çin
Bir diğer nükleer güç Çin, 16 Ekim 1964'te ilk fizyon, 17 Haziran 1967'de ise ilk füzyon denemesini başarıyla gerçekleştirdi. 1964 ile 1996 yılları arasında 45 nükleer test yapan ülkenin şu anda 240 adet nükleer başlığa sahip olduğu tahmin ediliyor.
7
Rusya
Rusya
Rusya’nın bugün yaklaşık 11 bin adet nükleer başlığı bulunuyor. Bunların 3 bini aktif değil ve önümüzdeki dönemde imha edilmeyi bekliyor.
8
İsrail
İsrail
İsrail Nükleer Silahları sınırlandırma anlaşmasına hiç imza atmadı. Üstelik ülkesinde nükleer silah olduğunu inkar ediyor. Ama birçok defa Nükleer silaha sahip olduğu teyit edildi. Ortadoğu ülkelerinin tüm ikazlarına rağmen bunun adına yapılan bir şey yok.
9
Hindistan- Pakistan
Hindistan- Pakistan
Bu ülkelerin birbirleri ile politik problemleri birbirlerine karşı güvenlik tedbirleri adına silahlanmalarına sebep oldu. İsrail gibi anlaşmaya hiç imza atmayan Hindistan ve Pakistan sırasıyla Toplam nükleer savaş başlığı 110, Toplam nükleer savaş başlığı 120'dir. Ancak ikisinin de aktif silah başlıklarının sayısı bilinmiyor.
10
Kuzey Kore
Kuzey Kore
Kuzey Kore'de nükleer silaha sahip ülkelerden. Kuzey Kore'nin ilk nükleer denemesi 9 Ekim 2006 oldu. Ancak bu ülke anlaşmayı önce imzaladı sonra imzasını geri çekti ve bu tarif 2003.

11
Nükleer silaha sahip bu ülkeler aynı zamanda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde veto yetkisi olan ülkelerdir.

Son Dakika Dünyanın Nükleer Güçleri! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement