Dünyanın Petrol Üreten 10 Lider Ülkesi! - Son Dakika

Dünyanın Petrol Üreten 10 Lider Ülkesi!

21.01.2013 15:30

1
Dünyanın son 100 yılına damga vuran petrol ve petrol-kimya ürünleri her alanda ihtiyaç. Peki gün geçtikçe artan petrol fiyatları hangi ülkelerin işine geliyor?

2
10. Nijerya: 1950'lerde İngiltere taradından bulunan petrol, Nijerya'nın gelirinin büyük bir bölümünü kapsıyor. Günde 1.02 milyon varilin Amerika'ya ihraç ediliyor.

3
9. Brezilya:

Doğa katliamı gerçekleştiriyor olsada Brezilya hem kendi petrol ihtiyaçlarını gideriyor, hem de başka ülkelere ihracat yapıyor.

4
8. Birleşik Arap Emirlikleri:

Kendi nüfusu az olduğundan fazla fazla kendi ihtiyaçlarını gidererek dışarıya ihracat yapıyor

5
7. Meksika:

Çok büyük bir petrol üretici fakat OPEC ya da benzeri herhangi bir uluslararası petrol platformuna üye değil.

6
6. Kanada:

Günde 3.700.000 varil petrol çıkaran ülke dünya petrol üretiminin yüzde 4'lük kısmını karşılıyor.

7
5. İran: Dünyanın en önemli petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip.

8
4. Çin: Nüfusunun çok olduğundan dolayı dünyanın en büyük petrol kaynağı da olsa kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

9
3. Amerika Birleşik Devletleri:

Dünya üretiminin yüzde 10'undan fazla petrolü tek başına karşılayabiiyor. Bu yinede onlara yetmiyor ve diğer ülkelerden ihracat alıyor.

10
2. Rusya

Hem petrol, hem doğalgaz, hem de kömür rezervlerinde dünyanın 2.si. Doğası soğuk fakat ısınmak için bolca rezervleri var.

11
1. Suudi Arabistan: Tüm ekonomi petrol üzerine kurulmuştur. 1930'da keşfedilmiştir ve şu anda dünyanın yüzde 18'lik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Son Dakika Dünyanın Petrol Üreten 10 Lider Ülkesi! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bu manzara ancak tek bir ülkede görülür! Binlerce kişi yarım saat boyunca birbirine inek gübresi fırlattı Gözümüzün önünde öyle bir değişti ki! Güldür Güldür'ün Naime'si şimdi tam bir afet Romantik komedilerin biricik güzeli, hamileliğinde cinsel ilişkiden soğuduğunu itiraf etti Dağlık alanda kaybolan adamı, paylaştığı son fotoğraf karesi kurtardı! Sır bacaklarındaki is izlerindeydi Sony 2021 Dünya Fotoğraf Ödülleri'ni kazananlar belli oldu! Birinciliği "Afrikalı Viktoryen" portresi aldı