Dünyanın Yeraltındaki Gizli Güzellikleri - Son Dakika

Dünyanın Yeraltındaki Gizli Güzellikleri

12.07.2015 16:39

1
Mağaralar ve tüneller, insan hayatının daima bir parçası olmuşlardır. Maden araştırmaları, arkeolojik çalışmalar, depo veya yaşam alanı olarak kullanılması gibi pek çok sebeple yer altına inan insanlık, artık bu ilginç yapılar hakkında çok daha fazla bilgiye sahip. İşte dünyanın dört bir yanından çekilmiş harika görüntüler ile doğanın gizli harikası: Yer altı dünyası. Brezilya'daki Cuncas II tünelinde çalışan bir işçi.

2
İngiltere'nin en büyük mağarasını ziyaret ettikten sonra vinç ile yukarı çekilen bir insan.

3
Japonya'nın inanılmaz büyüklükteki bir yer altı su tankını ziyaret eden bir turist. Saitama şehrinde, şehir kurulduğundan beri meydana gelen tsunami ve sel baskınlarından korunmak için insan eliyle yapılmış en büyük drenaj sistemi.

4
9 yaşındaki Nihal, Suriye'de devam eden savaştan korunan sivillerin bulunduğu bir lahitte, pencereden dışarı bakarken.

5
Yeni Zelanda'da bulunan bir yer altı tüneli.

6
Etiyopya'da dini törenler için kullanılan yer altındaki bir yapı.

7
Aynı yerden bir başka fotoğraf.

8
Ünlü British Museum'da yerin 20 metre atlına yapılmış sergi salonuna inen bir ziyaretçi.

9
Pakistan'da bir madende eşekleri yukarı çıkartan genç bir madenci. Buradan çıkarılan kömürler, eşeklerin sırtına yüklenerek yukarı çıkartılıyor.

10
Nemecon'daki bir tuz madeni.

11
Suriye iç savaşı sırasında bombalardan korunmak için sığınak kazan muhalifler.

12
Çin'de yeni yapılan tren yolunda yürüyen bir işçi.

13
Cern'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı.

14
İran'ın Kandovan köyünde, taşlara oyularak yapılmış evlerin oluşturduğu köy.

15
Londra'da artık kullanımda olmayan yer altı istasyonunun merdivenlerinden çıkan bir işçi.

16
Liverpool'da bir hastanenin yanındaki mezarlardan iskeletleri çıkaran arkeolog.

17
Devasa büyüklükteki bir tünel delme makinası.

18
Utah'da bulunan ve içinde yaklaşık 100 kişinin yaşadığı bir yardım kuruluşunun kocaman bir kaya içine yapılmış binası.

19
Savaş sırasında evleri yıkıldığı için bir su çukurunda yaşan Yemenliler.

20
Birleşik Krallık'ın en büyük yer altı mağarası.

21
Kuzey Tayvan'da bulunan su tünelinde geleneksel bir botla gezen turistler.

22
Ohio'da yerin yarılması ile ortaya çıkan su kanalında kurtarılmayı bekleyen Pamela Knox.

23
Batu Mağarası Tapınağında toplanan Hindular.

24
Peru'da altın madeninde çalışan bir işçi.

25
İsrail'deki Columbarium mağarasını ziyaret eden bir turist.

26
Yer altına inen merdivenlere akan su yüzünden aşağı inmekte zorlanan bir insan.

27
Nemecon, Kolombiya'da bulunan tuz madeni. Madenin kökeni ise 5000 yıl önceye dayanıyor.

28
Minsk'deki tuz madeninde oynayan çocuklar. Çocukların burada olmasının sebebi iste burada bir mağara terapisi merkezi bulunması. Buraya tedavi olmaya ise yılda 7 binden fazla insan geliyor.

29
50 yıldır yaşadığı mağarada poz veren Francisca Gomez. Çevredeki insanlardan yardım alan ve ayrıca sattığı odunlarla çok az olsa da para kazanan Gomez, halinden oldukça memnun.

30
Gazze'de yer altı tünelinde saklanan Filistinli bir savaşçı.

31
Berlin'de bir bankayı soymak için, hırsızların kazdığı tünel. Yaklaşık olarak 30 metre uzunluğunda tünel kazan hırsızlar, daha sonra polis tarafından yakalanmış.

32
1942-43 yıllarında Roma'da inşa edilen bir depo. Özelliği ise deponun, faşist lider Mussolini'ye ait olması.

33
Kıbrıs'ta yer altı mağarasında bulunan 74 model arabalar. Neredeyse hiç kullanılmamış olan arabalar, zamanında satış için Japonya'dan getirilmiş.

34
Fildişi Sahili'nde altın bulmak için yeri kazan bir madenci.

35
En güzel Metro İstasyonları/ Metro istasyonu deyip geçmeyin! İşte muhteşem mimarisiyle büyüleyen metro istasyonları... 1.Champ-de-Mars İstasyonu -Montreal, Kanada 1966'da açılan bu istasyon ünlü sanatçı Marcelle Ferron'un camlara yaptığı çalışmalar sayesinde binlerce renge bürünüyor. Özellikle güneşli günlerde.

36
2.Formosa Boulevard İstasyonu – Kaohsiung, Tayvan Formosa İstasyonu Kaohsiung şehrinin en kalabalık metro istasyonların biri ve belki de en güzeli. 2 metro hattının birleştiği bu istasyonun en önemli özelliği Işık kubbesi ismi verilen tavanı. Narcissus Quagliata tarafından yapılan 30 metre çapındaki bu eser insanoğlunun başlangıçtan beri olan hikayesini anlatıyor. Kullanılan renkli camların hepsi Almanya'dan getirilmiş.

37
3.T-Centralen İstasyonu -Stockholm, İsveç İsminden de anlaşılacağı gibi 3 metro hattının birleştiği bu istasyon İsveç'in en kalabalık istasyonu. 1950'den beri çeşitli sanatsal eserlerle donatılan istasyonun fotoğraftaki mavi beyaz süslemeleri 70'lerde yapılmış. Bu istasyonla başlayan sanatsal metro akımı şu an 90'ı aşkın metro istasyonunda 140'dan fazla sanatçının katılımıyla tüm İsveç yer altında devam ediyor.

38
4.Central Park İstasyonu – Kaohsiung, Tayvan Metronun ismi Tayvan'ın Central Park'ına yakın olmasından ileri geliyor. İngiliz mimar Richard Rogers tarafından tasarlanan istasyona mor renk hakim. Peyzajında ise yüzlerce rüzgargülü kullanılmış.

39
5.Bayview İstasyonu – Toronto, Kanada 2002'de açılan bu istasyonun en önemli özelliği tam 24 tane elle yapılmış çizimi barındırması. Üstelik çizimler boyut algınızla oynuyor.

40
6.Bockenheimer Warte İstasyonu – Frankfurt, Almanya İlk olarak 1981'de açılan ve 2001'de genişletilen bu istasyon sürreal mimarisiyle tanınıyor. Mimarı Zbiginiew Peter Pininski ünlü ressam René Magritte'ten etkilendiğini ifade ediyor.

41
7.Bund Sightseeing Tüneli – Shanghai, Çin Bu aslında bir metro istasyonu değil Pu nehrinin altında yer alan bir gezi tüneli. Minik bir vagonun içinde seyahat ettiğiniz tünelde ışık ve lazer showları, hologramlar ve house müzik ile keyifle vakit geçiriyorsunuz.

42
8.Slavyansky Bulvar İstasyonu – Moskova, Rusya Moskova'nın metro istasyonları, yer altı sarayları olarak da adlandırılır. Yüksek sütunlar, oymalı heykeller, şamdanlar tüm ihtişamıyla yer altını süsler. 2008'de hizmete açılan bu istasyon ise dev metro ağının en yeni halkalarından. İstasyondaki sokak lambaları Paris'i anımsatıyor.

43
9.Kennington İstasyonu – Londra, İngiltere 1890'da açılan bu istasyon neredeyse hiç değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiş.

44
10.Changi Airport MRT İstasyonu – Singapur Changi İstasyonu iki hat arasındaki yaya geçişini sağlarken bir yandan da Singapur'un en büyük fuar alanına erişim sağlıyor. Bu istasyonun en görkemli kısmı 35 metrelik yüksekliği ile avlusu. Çoğunlukla cam kullanılan yapıda bu sayede güneş ışığı alt katlara kadar inebiliyor.

45
11.Zoloti Vorota İstasyonu – Kiev, Ukrayna 1989'da açılan bu istasyon fantastik romanlardan fırlamış görüntüsüyle mest ediyor. En büyük özelliklerinden biri de şamdanlı dev avizeleri.

46
12.Olaias İstasyonu – Lizbon, Portekiz Bu istasyonun görevi şehir ile fuar alanlarının bağlantısını sağlamak. Portekizli mimar Tomás Taveira ve ekibi tarafından tasarlanan yapı, dramatik renkleri ile modern mimarinin özellikleri taşıyor.

47
13.Puhung İstasyonu – Pyongyang, Kuzey Kore 1973'de inşa edilen bu istasyon, Kuzey Kore'nin hem metro istasyonu hem sığınak ihtiyacına cevap verebilmek için tasarlandı. Bu sebeple yerin tam 110 metre altında!

48
14.Federal Triangle İstasyonu – Washington , ABD Mavi ve turuncu hatların birleştiği bu büyük istasyona yakında gümüş hat da bağlanacak. İstasyon aynı zamanda 1982'de bir metronun raydan çıkmasıyla yaşanan ve 3 kişinin hayatına mal olan kazaya da ev sahipliği yaptı.

49
15.Kirovsky Zavod İstasyonu – St. Petersburg, Rusya Moskova'daki kardeşi kadar görkemli olmasa da Kirovsky İstasyonu en iyiler arasında sayılmayı hak ediyor çünkü tüm hatların ortalaması alındığında dünyanın en derin metro istasyonu burası. 1955'de yapılan istasyonu bir de Lenin heykeli süslüyor.

Son Dakika Dünyanın Yeraltındaki Gizli Güzellikleri - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor Yıldız oyuncu Gwyneth Paltrow'un başı fena dertte! "Vajina kokulu" mumu alev alıp patladı Doğal ısısını koruyan 500 yıllık mağaraya ilgi büyük! Akın akın geliyorlar Boş arazide öğrencisiyle ilişkiye giren evli öğretmenin tehdit mesajı ortaya çıktı: Seni sınıfta bırakırım