Dünyanın Zirvesinde 200 ceset! - Son Dakika

Dünyanın Zirvesinde 200 ceset!

15.04.2014 21:38

1
Dünyanın en yüksek zirvesi olarak kabul edilen Himalayalar üzerindeki Everest Dağı'nda yaklaşık 200 ceset bulunduğu ifade edildi.

2
Dağcılık sporuyla uğraşanların hayallerini süsleyen buzlu mezarlık ismi verilen Everest Dağı'na çıkan adrenalin tutkunlarının tırmanış sırasında sırasında birçok cesetle karşılaşacağı bildirildi.

3
Çin- Nepal sınırında yükselen Himalayalar'ın ve dünyanın en yüksek zirvesi Evereset Dağı.

4
Her geçen gün dağcıları cezbetmeyi sürdürürken, sarp ve dik yapısı ve sert doğa koşullarıyla tehlikeler saçıyor.

5
Saatte 120 km hızda esen rüzgarlar, çığ tehlikesi ve -40 C°'lik soğuk hava, oksijensiz ortam ile birleştiğinde 8850 metre yüksekliğindeki Everest Dağı.

6
Dağcılar için ölüm kapanına dönüşüyor. Oksijen eksikliği şaşkın ve zayıf bıraktığından dağcılar için kendinden geçip donma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilmektedir.

7
Everest dağına tırmanma girişiminde bulunan her 10 kişiden biri zirve yolunda hayatını kaybederken, şu ana kadar 200 kadar kişinin geri dönemediği belirtildi.

8
Bu nedenle buzlu mezarlık olarak anılan Everest'te tırmanan adrenalin tutkunları, her an ölen dağcıların cesetleri ve bıraktıkları malzemelerle karşılaşabilmektedir.

9
8000 metreden yüksek bir dağa tırmanmak sadece dondurucu soğuk, rüzgar, kar ve teknik sorunlarla değil açlık, korku, endişe, can sıkıcı bekleyişler, uykusuzluk ve aşırı yorgunlukla da baş etmek anlamına geliyor!

10
Everest Dağı'nın kuzey sırtı tırmanışında, dağcılar, 8750 metre yükseklikte, bulutların üzerinde ilerliyor.

11
Dhaulagiri Dağı'nın 7000 metrelerinden Annapurna ve Tilicho dağ silsilesi görünüyor. Bu pamuk yığınını andıran bulut, yükseklerde şiddetli rüzgâra işaret ediyor.

12
Batı'da Everest, Tibet'teki adıyla ise Chomolungma'nın kuzey omzunda, 7030 metredeki kuzey geçidindeki onlarca çadırda dağcılar zirve için hazırlanıyor

13
8000 metredeki güney geçidinde dağcılar, çadırda oksijen desteğiyle dinleniyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika Dünyanın Zirvesinde 200 ceset! - Son Dakika


Advertisement