Son Dakika Haberleri: Dünyayı Kurtaracak 8 Birbirinden İlginç İcat

Dünyayı Kurtaracak 8 Birbirinden İlginç İcat

3 yıl önce

1
Güneş enerjili bikini
Güneş enerjili bikini
ABD'nin New York kentinden bir tasarımcının geliştirdiği bikini, plajda iPod veya kamerasını şarj etmeyi unutanların sorununu çözebiliyor.

2
Brooklynli genç tasarımcı Anderw Schneider'in buluşu Güneş Enerjili Bikini, kumaşın içine gizlenen USB bağlantısıyla, sahibinin veya çok yakın arkadaşlarının cihazlarını şarj edebiliyor.

3
Foto-voltaik güneş panelleri iletken ipliklerle dikilerek yapılan bikini, uzun saatler süren el dikişiyle üretiliyor.

4
Giyen kişinin ölçüsüne göre değişen ve maliyeti 350 lirayı aşan bikiniyi tasarlayan Schneider, erkekler için de plajda bira soğutabilen bir mayo geliştirmeyi amaçladığını belirtiyor.

5
Çömlek buzdolabı
Çömlek buzdolabı
Elektriğe sahip olmayan bir çok fakir yerleşim alanlarında yiyecekleri muhafaza etmek büyük bir sorun. Zaten kısıtlı olan yiyeceklerin buzdolabının olmaması sebebiyle kısa sürede bozulması yiyecek sıkıntısını daha da artırmaktadır. Nijeryalı Muhammed Bah Abba adlı kişi geliştirdiği çömlek buzdolabı bu sorunu büyük ölçüde çözmeyi başadı.

6
Mohammed Bah Abba, 2 dolara mal ettiği bu buluş sayesinde 100 bin dolarlık bir Rolex kazandı.


7
Geniş bir kabın içine kısmen ufak bir kap yerleştiriliyor, daha sonra aradaki boşluğa ıslak kum konuyor. Kapların üstü de ıslak kumaş parçasıyla örtülüyor. Buharlaşan su ısıyı da beraberinde götürüyor ve böylece yüzey ısısı düşmüş oluyor.

8
Ve iki tane çömleğin iç içe geçmesi ile icat ettiği elektriğe ihtiyacı olmayan çömlek buzdolabı yiyeceklerin uzun süre saklanabilmeyi sağlıyor.


Böyle bir kabın içinde domates ve biber 3 hafta, diğer sebzeler 4 haftaya kadar saklanabiliyor.

9
Böyle giderse milyar yaşındaki gezegeni, birkaç yüz yılda yiyip bitireceğimizin geç de olsa farkına vardık. İşte dünyamızın kaderini değiştirmesi umulan çevreci icat ya da fikirler..

10
Tekerlek bidon
Tekerlek bidon
Özellikle afrika taşıma suyu ile hayatta kalmaya çalışanlar için yaratıcı bir icat...

11
Özellikle Afrika'da su şebekesinin olmadığı bu bölgelerde 5 kişinin getirebileceği suyu daha sağlıklı bir şekilde taşımaya yönelik..

12
Çamaşır suyundan aydınlatma
Çamaşır suyundan aydınlatma

Filipinler'de içine sadece su ve çamaşır suyu konulan plastik şişelerle evlerin aydınlatılması sağlanıyor.

Önce plastik şişeler tavanlara yerleştiriliyor, ardından içlerine su ve çamaşır suyu karışımı dolduruluyor.Bir girişimci tarafından insanlığın yararına sunulan buluşta güneş ışığı açılan delikten dikey olarak içeriye giriyor ve 360 derece yansıyarak bulunduğu ortamı aydınlatıyor.

13
Su üreten billboard
Su üreten billboard


Peru Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri havadaki nemi çekerek temiz içme suyu oluşturan billboardlar üretti.


Sistem havadaki nemi emen bir hazne ile başlıyor. Daha sonra içeriye giren hava klimalar sayesinde suya dönüştürülüyor. Dönüştürülen su da karbon filtrelerden geçerek depoya aktarılıyor. Projenin, ülkenin özellikle çöl olan kısmında su bulmakta zorlanan insanlara yönelik yapıldığını belirten yetkililer billboarddaki haznenin yaklaşık olarak 20 litre su alabildiğini ifade ettiler.

14
Yer çekimi lambası
Yer çekimi lambası
Bu lambanın yanması için gaz, pil ya da elektrik gerekmiyor. Işık vermek için yerçekimi gücünü kullanıyor.

İpinin ucuna asılan ağırlık torbası yerçekimiyle aşağı doğru inerken ürettiği enerjiyle çalışıyor. Ağırlığın 3 saniyelik bir inişiyle 30 dakika ışık veriyor.

15
Derecesi ayarlanabilen gözlük
Derecesi ayarlanabilen gözlük
Gözlük içinde kristal sıvı bulunan camı sayesinde, göze gelen ışığın nasıl kırılmasını ayarlayan ve otomatik odak ayarlama kabiliyetine sahip

16
Lifestraw taşınabilen su arıtma cihazı
Lifestraw taşınabilen su arıtma cihazıHaber Yayın Tarihi: 08.12.2016 03:57 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında! Nefes alamıyor diye soluğu hastanede aldı! Burnundan çıkan şey doktorları bile şoke etti Sivas'ta şaşkına çeviren görüntü! Gören 'Çin Seddi gibi' diyor MasterChef'in yakışıklı İtalyan şefi Danilo Zanna'nın eşi Türk çıktı!