Dünyayı Kurtaracak İcatlar - Son Dakika

Dünyayı Kurtaracak İcatlar

07.05.2014 21:17

1
Dünyamızın kaderini değiştirmesi umulan çevreci icat ya da fikirler galerimizi okduğunuzda sizi de çok şaşırtacak. İşte o süper icatlar:

2
Tekerlek bidon: Özellikle Afrika'da su şebekesinin olmadığı bu bölgelerde 5 kişinin getirebileceği suyu daha sağlıklı bir şekilde taşımaya yönelik düşünülmüş bir icat.

3
Çamaşır Suyundan Aydınlatma: Filipinler'de içine sadece su ve çamaşır suyu konulan plastik şişelerle evlerin aydınlatılması sağlanıyor.

4
Önce plastik şişeler tavanlara yerleştiriliyor, ardından içlerine su ve çamaşır suyu karışımı dolduruluyor.Bir girişimci tarafından insanlığın yararına sunulan buluşta güneş ışığı açılan delikten dikey olarak içeriye giriyor ve 360 derece yansıyarak bulunduğu ortamı aydınlatıyor.

5
Su Üreten Billboard: Sistem havadaki nemi emen bir hazne ile başlıyor. Daha sonra içeriye giren hava klimalar sayesinde suya dönüştürülüyor. Dönüştürülen su da karbon filtrelerden geçerek depoya aktarılıyor.Projenin, ülkenin özellikle çöl olan kısmında su bulmakta zorlanan insanlara yönelik yapıldığını belirtildi.

6
Yerçekimi Lambası: İpinin ucuna asılan ağırlık torbası yerçekimiyle aşağı doğru inerken ürettiği enerjiyle çalışıyor. Ağırlığın 3 saniyelik bir inişiyle 30 dakika ışık veriyor.

7
Derecesi Ayarlanabilir Gözlük: Gözlük içinde kristal sıvı bulunan camı sayesinde, göze gelen ışığın nasıl kırılmasını ayarlayan ve otomatik odak ayarlama kabiliyetine sahip.

8
Küp Buzdolabı: Özellikle Afrika'da yaygın olarak kullanılan bu yöntemle yalıtım sağlanan soğuk hava küpünde yiyeceklerin uzun süre saklanmasını sağlıyor.

9

Lifestraw: Taşınabilen su arıtma cihazı

10
Çok Amaçlı Bikini: ABD'nin New York kentinden bir tasarımcının geliştirdiği bikini, plajda iPod veya kamerasını şarj etmeyi unutanların sorununu çözebiliyor.

11

Brooklynli genç tasarımcı Anderw Schneider'in buluşu Güneş Enerjili Bikini, kumaşın içine gizlenen USB bağlantısıyla, sahibinin veya çok yakın arkadaşlarının cihazlarını şarj edebiliyor.

12
Foto-voltaik güneş panelleri iletken ipliklerle dikilerek yapılan bikini, uzun saatler süren el dikişiyle üretiliyor.

13
Yosun Çiftlikleri: Temiz enerji sorunu çözmeyi amaçlayan bir buluş.

14
Su ayırma: Nocera, suyu bileşenlerine ayırarak oksijen ve hidrojen elde edilmesini sağlayan ucuz bir yöntem geliştirdi. Bir yakıt hücresinde enerji üretebilmek için oksijen ve hidrojenin kullanılabildiğini belirten Nocera, buluşunun çığır açıcı olduğunu düşünüyor.

15
Eğer başarılı olursa, gelecekte güneş battıktan sonra bodrum katındaki su ayrıştırıcı sistemler hidrojen ve oksijen ayrıştırmasıyla enerji üretecek.

16
Yosun Yakıtı: Tüm bitkiler gibi, yosunlar da güneş ışınlarını ve karbondioksiti emer. Aynı zamanda, dizel ve jet yakıtı olarak rafine edilebilen petrol üretir. Bilim insanları, genetiği değiştirilen yosunlar üreterek gelecekte petrol sıkıntısını aşabilecekleri görüşünde.

17
Stratosfere duman enjekte etmek: Bilim insanları iklim değişikliğinin neden olduğu küresel ısınmayı ortadan kaldırmak için dünyayı soğutacak bir yöntemi geliştirmeyi hedefliyor. Stanford Üniversitesi iklim uzmanı Steven Schneider'in ortaya koyduğu yöntem, yanardağların atmosferin ısınmasına neden olan etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

18
Bulut Parlatma: Bu araçların hem hareket etmek hem de deniz suyunun yararlı partiküllerini gökyüzüne püskürtmek için rüzgar enerjisinden faydalanması öngörülüyor. Eğer süreç düzgün çalışırsa, daha koyu renk bulutlar daha küçük damlaları absorbe ederek, daha parlak bir hal alacak. Salters Cool It'te, iklim değişikliğinin yaşandığı bir dönemde bunun "zaman kazanmak için bir yol" olduğunu söylüyor.

Son Dakika Dünyayı Kurtaracak İcatlar - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Günden güne eriyor! Sosyetik güzel Süreyya Yalçın'ın son hali korkuttu Rapunzel'e meydan okuyor! 15 yıldır saçlarına makas değdirmedi Su üstünde yürüyen sihirbaz kendini ifşa etti! Yaptığı hile şeytanın bile aklına gelmez 16 yaşındaki çocuk, hamile bıraktığı sevgilisini parçalara bölüp çöpe attı Kadın kahramanlar, Hakkari'nin sert coğrafyasında PKK'ya göz açtırmıyor