Duyanlar şaşkın! Bu festivalde evli kadınlar ikinci eşlerini seçiyor - Son Dakika

Duyanlar şaşkın! Bu festivalde evli kadınlar ikinci eşlerini seçiyor

15.04.2021 10:57

Dünya üzerinde farklı coğrafyalarda ve farklı kültürlerde yaşayan birçok kabile bulunuyor. Kimileri gelenek ve göreneklerini dünyaya açarken kimisi ise topraklarına ayak bastırmıyor ve tamamen izole şekilde yaşıyor. Bizim aktaracağımız ilginç kabilenin ismi ise Wodaabe kabilesi. Bu kabileyi tuhaf kılan şey, her yıl düzenledikleri Gerewol festivali ve bu festivalde kadınların ikinci eşlerini seçmeleri. Hadi gelin bu sıra dışı gelenekleri olan kabileyi birlikte inceleyelim.

1
Afrika'nın göçebe kabilesi Wodaabeler, yüz boyaları ve her daim yanlarında taşıdıkları aynalarla tanınıyorlar. Sahel çölünde yaşayan bu kabile güzelliklerine olan düşkünlükleri sebebiyle de dünyanın en kibirli kabilesi olarak biliniyor.

2
Bu kabilede ilk iki çocuk büyükanne ve büyükbaba tarafından yetiştiriliyor ve ebeveynler doğrudan kendi çocuklarıyla iletişim kuramıyorlar.
3
Eşler ise gündüz birbirlerinin elini tutamıyor ve yolda karşılaştıklarında konuşamıyorlar. Bu kabilenin en bilinen özelliği, yağmur sezonunun bitimine denk gelen Eylül ayında yaptıkları Gerewol festivali.

4
Festival, aslında bir güzellik yarışması. Kabilenin erkekleri en güzel kıyafetlerini giyip makyajlarını yapıyor ve kadınlardan oluşan jüri karşısında kendilerini beğendirmeye çalışıyorlar.
5
Festivalde hem kabileler birbirleriyle kaynaşıp, sohbet etme imkanı buluyor hem de kadınlar kendilerine eş seçebiliyorlar.

6
Kabiledeki kadınlar ilk evliliklerini ailelerinin kendileri için seçtiği kişiyle yapmak zorunda kalıyorlar. İlk evliliklerinde söz sahibi olmayan kadınlar, bu festivalde kendilerine ikinci bir eş seçebiliyorlar.
7
Kabile erkekleri bu yarışma için 1 seneye yakın hazırlanıyor. Festival yeri herkesten saklı tutuluyor. Festivalin olduğu günden iki gün öncesinde kabile yeri ilan ediliyor.

8
Kabile erkekleri festival günü makyajlarını yapmak için 6 saate yakın bir hazırlanma süreci geçiriyorlar. Gün boyunca kabile erkekleri dans ediyor ve şarkılar söylüyor.
9
Burada amaç, kabile kadınlarına kendilerini beğendirmek. Siyah ruj süren kabile erkekleri, bununla dişlerinin beyazlığını da ön plana çıkarmayı hedefliyor.
10
Abartılı makyajları ve kıyafetleriyle kadınların ilgisini çekmek isteyen erkekler, saatler süren hazırlık aşamalarından geçiyor ve bir kadının eşi olmak için kıyasıya mücadele ediyor.

11
Gecenin sonunda erkekler dansları ve şarkılarıyla tüm hünerlerini sergilerken, kadınlar da kendilerine yeni bir eş seçmiş oluyor.
12

Son Dakika Duyanlar şaşkın! Bu festivalde evli kadınlar ikinci eşlerini seçiyor - Son Dakika


YORUMLAR (18)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Bebek büyüklüğünde kurbağayı gören köylüler dondu kaldı Bu hastalık milyonda bir görülüyor! Uyuyunca haftalarca gözünü açamıyor Bikinisiyle poz veren Kim Kardashian ayaklarıyla dalga konusu oldu Kalp krizi iki can birden aldı! Önce anne sonra göğsündeki bebeği hayatını kaybetti Ölüm sayılarının rekor kırdığı Hindistan'da milletvekili şifa olsun diye inek idrarı içti
Advertisement