Son Dakika Haberleri: Duyanların Ağzını Açık Bırakan Mucize Kurtuluşlar

Duyanların Ağzını Açık Bırakan Mucize Kurtuluşlar

3 yıl önce

1

Sel, deprem, heyelan gibi doğal afetler ya da maden ve uçak kazaları gibi büyük felaketler, bir yandan çok sayıda can kaybına yol açarken aynı zamanda "mucize" denilebilecek kurtuluşlara da sahne oldu. İşte o mucize kurtuluş hikayelerinden bazıları...

2

Filmlere dahi konu olan And Dağları uçak kazası, havacılık tarihinde hiç bir zaman unutulmadı. 13 Ekim 1972'de 45 kişiyi taşıyan uçak And Dağları'na çarpıp düşmüş, hayatta kalan 16 kişi ancak 23 Aralık 1972 günü kazanın üzerinden iki aydan uzun bir süre geçtikten sonra kurtarılabilmiştir.

3

Kazadan sağ olarak kurtulan Nando Parrado'nun yaptığı açıklamalar ise tüm dünyayı şoka soktu.

4
Parado'nun anlattıkları göre günler geçtikçe kazazedeler kendilerini zor bir karar aşamasında bulurlar: Ya ölen arkadaşlarını yiyecek ya da açlıktan ölerek onlara katılacaklardır.
5

Rugby oyuncularının yaşam mücadelesini anlatan 'Alive' isimli kitap 1975 yılında çıktığında uzun süre bestseller listelerinde kalmış, hikaye filme çekilerek Türkiye'de de 'Yaşamak İçin' adıyla gösterilmişti.

6

O zamanlar 23 yaşında olan Nando Parrado, 27 kişinin sağ kurtulduğu kazada annesini ve kız kardeşini de kaybetmiş. Kitapta anlatıldığına göre, And Dağları'nda, 4500 metre yükseklikte ve eksi 30 derecede soğuk ve açlıkla savaşırken yine de kurtarılma umutlarını kaybetmemeye çalışmışlar. Ama kazanın onuncu gününde transistörlü radyodan duydukları bir anonsla bu umutları büsbütün sönmüş: 'Arama çalışmalarına son verildi.'

7

Tam iki ay boyunca enkaz bölgesinde hayatta kalmaya çalışan oyunculardan birçoğu daha aldıkları yaralar, açlık, zayıflık gibi nedenlerden sağ çıkmayı başaramamış. Bunun üzerine Nando Parrado, arkadaşı Roberto ve Tintin yardım çağırmak için yola koyulmaya karar vermişler. Uçak enkazından kalan parçalarla vücutlarını koruyacak aparatlar yapmış, yolda acıktıklarında yemek için 'arkadaşlarından' kalan parçalardan ceplerine, çoraplarının içine doldurmuşlar.

8

Parrado, 'Bizi kurtaracak birilerine ulaşmak için tek şansımızın And Dağları'nı aşarak Şili'ye geçmek olduğunu biliyorduk' diyor ve devam ediyor: 'Bunun neredeyse imkansız olduğunu da. Enkazın yanında geçirdiğimiz iki ayın sonunda açlıktan, soğuktan iyice zayıf düşen bedenlerimizin bu yolculuğa dayanacağını sanmıyorduk.' Ve Parrado yola çıkarken geri kalan arkadaşlarından Carlitos'a, 'Eğer yiyeceğin biterse annemi ye ya da kız kardeşimi' demeyi ihmal etmiyor.

9

Parrado'nun liderliğinde 11 gün süren yolculuğun sonunda And Dağları'nı geçmeyi başarıyorlar ve mucizevi bir şekilde karşılarına bir çoban çıkıyor. 22 Aralık 1972'de, 72 gün boyunca medeniyetten uzakta, bir dağın tepesinde aç, susuz mahsur kalan oyunculardan sadece 16'sı And Dağları'nda ölümü alt etmeyi başarıyor. Parrado kendisine en çok sorulan sorunun, 'Bunu nasıl yaptınız, arkadaşlarınızı nasıl yediniz' olduğunu söylüyor ve bu soruya şöyle yanıt veriyor:

10

'Ölüm karşısında imkansız olduğunu sandığınız şeyleri de yaparsınız.'

11

'Burada açlıktan öleceğiz' dedim. 'Bizi bulamayacaklar.' 'Bilemeyiz ki' dedi Carlitos. 'Biliyorum ve sen de biliyorsun' diye cevap verdim. 'Nando, çok zayıfladın. Burada hiç yiyecek de yok.' 'Var' dedim. 'Ne demek istediğimi biliyorsun.' 'Kahretsin Nando' diye fısıldadı Carlitos. "Dağ başında bu şekilde 72 gün geçti. İyice umutsuzluğa kapılınca, bir çorabın içine etleri doldurarak, takım arkadaşım Roberto Canessa ile yardım bulmak için yola koyulduk. 10 günde 112 kilometre gidip kurtulduk."

12

Fotoğrafta gördüğünüz adam başına gelenin şokuyla bu fotoğrafları çekti, internette rekor kırdı. Çünkü hayatta kalması bir mucize.

13

Rusya'da meydana gelen olayda ismi bilinmeyen bu adam trafikte seyahat ediyordu.

14

Ancak öndeki kamyondan fırlayan bir parça arabanın içine mızrak gibi saplandı.

15

Genç adam olayın şokuyla bu fotoğraları çekti.

16

Fotoğraflar sosyal medyada en çok paylaşılan karelerin arasında yer aldı.

17
18

Profesyonel boğa binicisi olan 39 yaşındaki Jamie Manning geçirdiği trafik kazası sonucu hayatı tamamen değişti...
19
6 hafta komada kalan ve aracının alev almadı yüzünden vücudunun yüzde 40'ı yandı...
20
Şimdiye kadar 22 operasyon geçirdi. 8 kırık kaburgası ve 4 kırık omuru bulunan Manning'in geçirmesi gereken daha pek çok operasyon var.
21
Manning kaza sonrası gözlerini kapatamadığı için gözleri açık uyuyor.
22

Her şeye rağmen kaza gününün hayatının en şanslı günü olduğunu düşünen Manning, hayata pozitif bakışıyla iyileşme süresini kısalttı ve doktorları bile hayrete düşürdü.
23
Çin'de bir inşaatta meydana gelen kazada bir kadın tonlarca kumun altında kaldı.
24
İnşaatta işçi olarak çalışan 34 yaşındaki Mingmei Xiong, yanlışlıkla yaklaşık 25 metrelik kum çukuruna düştü ve ardından kum duvarının üzerine yıkılmasıyla kumların altında kaldı.
25
Kurtarıcılardan Shaiming Liang, ''Başına ulaşabiliyorduk ama problem onu oradan çıkartmaktı, çünkü biz kazdıkça yumuşak kum onu yeniden kaplıyordu'' diye operasyonun zorluğunu anlattı.
26
İş arkadaşları ve itfaiye ekibinin yoğun çabaları sonucu yaklaşık 30 dakika süren kurtarma operasyonunun ardından kumun içinden çıkarılabilen genç kadının başındaki sert baretinin içinde kalan hava sayesinde nefes alabildiği ve bu sayede de kurtulduğu belirtildi.
27
28


Haber Yayın Tarihi: 06.10.2016 11:01 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Hollandalı kadın futbolcu Anouk Hoogendijk, güzelliğiyle nefes kesiyor! Güzelliğiyle bir döneme damga vuran Marilyn Monroe'nun cesediyle ilgili şoke eden gerçek, yıllar sonra ortaya çıktı! Kadın dizisinin yıldızı Özge Özpirinçci, kendisini bikinili görüntüleyen magazincilere ters köşe yaptı! Üniversite sınav sonuçları açıklanan binlerce öğrenci, kendilerini sokaklara attı! Eğlencenin dozu fena kaçtı Fırtınadan korunmak için sığındığı konteynerde, ölümle burun buruna geldi!