Efsanevi CEO'dan 12 Kritik Hayat Dersi - Son Dakika

Efsanevi CEO'dan 12 Kritik Hayat Dersi

08.10.2011 11:04

1
Apple'ın kurucularından, efsanevi CEO Steve Jobs'ın ölümü milyonlarca insanı derinden etkiledi. Jobs'ın arkasından MarketWatch.com'da yayınlanan bir haberde, Jobs'ın başarılı kariyerinden çıkarılabilecek 12 önemli ders sıralandı.
2
1. “Evet, fark yaratabilirsiniz" Hayatta, bir şirkette ya da herhangi bir organizasyonda gerçek bir değişim yaratmaya çabalayan herkes, her gün binlerce kez yapmak istediği şeyden vazgeçme baskısını üzerinde hisseder.
3
Yapacağınız şeyin farkında olan ve potansiyelinizden korkanlar, sizi hedefinizden vazgeçirmek için her şeyi yapar. Kimse Apple'ın başarısını sadece Jobs ile sınırlayamaz ama CEO'nun fark yaratmaya olan inancı takdire şayandır.
4
2. “Vizyona ihtiyacınız var”

Bazen bir şey başarmak için kamuoyu yoklamalarına ya da anketlere başvurmak yeterli olmayabilir. Jobs, bugün milyonlarca kişinin fanatiği olduğu iPod ve iPhone gibi ürünleri yaratırken, kendi hayal gücünü ve inancını ortaya koydu.

5

3. “Olay sadece sizinle ilgili değil”

Jobs, Apple'ın dünyayı sarsan ürünlerini ortaya çıkarırken, üründen başka hiçbir şeyi odaklanmayarak bugün kendi efsanesini yazdı.

6
4. “Odaklan, odaklan, odaklan”

İnanması çok zor olsa da, dünyanın her yerinde, yöneticiler çalışanlarının verimli olması için sürekli meşgul olması gerektiğini düşünüyor.

7
Ama öyle değil. Jobs'ın Apple'a gelmesiyle birlikte, Apple'da sadece bir ürüne odaklanma ve onunla meşgul olma dönemi başladı.
8
5. “Tamam bazen tamam değildir”

Apple'ın başarısında, Jobs'un fanatiklik düzeyindeki mükemmeliyetçiliğinin etkisi büyüktü.

9
6. “Her şey para değildir”

Steve Jobs'ın hayatı, paraya takıntılı kişilere tam da tersi bir hikaye anlatıyordu. Bu adam, 100 yaşına kadar yaşasa bile bir insanın harcayarak bitiremeyeceği bir mal varlığına sahipti.

10
Bütün bunlara rağmen, çalışmaya ve mükemmel ürünler ortaya çıkarmaya devam etti.
11
7. “Belki de bir iş bitti dendiğinde bitmemiştir”

Bundan 15 yıl önce, Jobs'un bu kadar yükseleceği kimsenin aklına gelmemişti. CEO, Silikon Vadisi'nin sıradan yöneticilerinden biriyken, Apple iflasın eşiğine kadar geldi.

12
9. “Ürününü başkası mahvetmeden sen mahvet”

Jobs, ömrünün sonuna kadar, Apple'ın yenilikçiğini koruyacağı sözünü vermeye devam etti. Ancak yaratıcılık, yıkımı da içinde barındırır. Apple o yüzden bugün 345 milyar dolar değerinde bir şirket.

13
10. “Kitlelere alışkanlık yaratmak”

Eleştirmenler, Apple'ın klişe olma çabasında olduğuna dikkat çekti. Evet Steve Jobs bu konuda bir ustaydı. Ürün tanıtımları, ürün tanıtımı sırasında yapılan şov ve hatta giyilen kıyafetler bile… Jobs, kitlelere alışkanlık haline gelerek, efsanesini yazdı.

14
11. “Birçok insan ne yaptığını bilmez”

Steve Jobs her zaman rakiplerimiz olmasaydı, biz bu kadar başarılı olmazdık dedi. Gerçekten de Microsoft, Palm, Nokia gibi şirketler Apple kadar yaratıcı ürünler yaratamadıkları için bugün şirket en değerli markalardan biri haline geldi.

15
12. “Zamanınız çok değerli, onu boşa harcamayın”

Steve Jobs vefat ettiğinde 56 yaşındaydı. O kısa ömürde dünyaya devrim niteliğinde ürünler bıraktı. Çalışanlarına verdiği en büyük tavsiye de zamanlarını boşa harcamamaları gerektiğiydi.

Son Dakika Efsanevi CEO'dan 12 Kritik Hayat Dersi - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yaptığı tek şey paylaşmak! 15 milyon takipçisine yine can alıcı pozuyla teşekkür etti Sular çekilince gün yüzüne çıktı! Köylüler gördükleri manzara karşısında isyan etti İnanması güç! Sektirdiği küçücük taş milyonluk aracı havaya uçurdu Evliliği bir gün sürmüştü! Hande Ataizi, herkesin merak ettiği olayın perde arkasını anlattı Tek nefesle dakikalarca su altında! Akdeniz'in 'deniz kızı' görenleri hayran bırakıyor