El Kaide Irak'ta Devlet İlan Etti - Son Dakika

El Kaide Irak'ta Devlet İlan Etti

06.01.2014 12:31

El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti örgütü, Irak'ın Felluce ve Ramadi kentlerinde devlet ilan etti.

1
Irak'ın Anbar eyaletine bağlı Felluce ve Ramadi kentlerinde El Kaide bağlantılı Irak İslam Devleti örgütü ile Irak ordusu arasındaki çatışmalar devam ediyor.
2
El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti örgütü, Irak'ın Felluce ve Ramadi kentlerinde devlet ilan etti.
3
Irak ordusu iki kenti geri almak için hava ve topçu saldırılarını yoğunlaştırdı.
4
Binlerce kişi bölgeyi terk etmeye başladı.
5
Iraklı yetkililer, Ramadi kentinde El Kaide bağlantılı militanlarlar ile Irak ordusu arasında dün çıkan çatışmalarda 34 kişinin öldüğünü açıkladı.
6
Çatışmalarda 22 asker ve 12 sivilin öldüğü belirtildi.
7
Iraklı yetkililer çatışmalarda 58 kişinin de yaralandığını açıkladı.
8
Irak ordusu ile çatışmalarda kaç militanın öldüğü ise bilinmiyor.
9
Felluce ve Ramadi kentlerindeki çatışmalar nedeniyle binlerce kişi bölgeyi terk etmeye başladı.
10
Iraklı üst düzey bir yetkili, Felluce kenti ile Ramadi'nin bir kısmının geçtiğimiz Cumartesi'den bu yana Irak Şam İslam Devleti örgütünün elinde bulunduğunu söyledi.
11
Iraklı yetkili, Felluce ve Ramadi'nin tekrar Irak ordusunun kontrolüne geçmesinin birkaç gün süreceğini belirtti.
12
Felluce ve Ramadi'nin bağlı olduğu Anbar eyaletindeki bazı Sünni aşiretler çatışmalara katılmadıklarını açıklarken, bazı aşiretler Irak merkezi hükümetine karşı savaşmak için El Kaide bağlantılı militanların yanında yer aldıklarını duyurdu.
13
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Tony Blinken, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Faleh Feyyaz'ı telefonla arayarak yardım önerisinde bulundu. ABD'li yetkili Blinken, Irak'ın bölgedeki operasyonunu desteklediklerini de söyledi.
14
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak'a yardım edeceklerini ancak bu ülkeye yeniden asker göndermeyi planlamadıklarını açıklamıştı.
15
İran haber ajansı da, İran Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed Hicazi'nin, Irak'a askeri teçhizat göndermeyi önerdiğini belirtti.
16
BM Irak Özel Temsilcisi Nikolay Mladenov da, ülkede silahlı çatışmalar nedeniyle tırmanan gerilimden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Mladenov, soruna uygun ve etkin çözümlerin bulunması gerektiğini söyledi.
17
Çatışmalardan görüntüler...
18
19
20
21
22
23

Son Dakika El Kaide Irak'ta Devlet İlan Etti - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Günden güne eriyor! Sosyetik güzel Süreyya Yalçın'ın son hali korkuttu Rapunzel'e meydan okuyor! 15 yıldır saçlarına makas değdirmedi Su üstünde yürüyen sihirbaz kendini ifşa etti! Yaptığı hile şeytanın bile aklına gelmez 16 yaşındaki çocuk, hamile bıraktığı sevgilisini parçalara bölüp çöpe attı Kadın kahramanlar, Hakkari'nin sert coğrafyasında PKK'ya göz açtırmıyor