El Zeydi'nin Kemiklerini Kırdılar - Son Dakika

El Zeydi'nin Kemiklerini Kırdılar

17.12.2008 12:23

1
Bağdat'ta ABD Başkanı Bush'a pabuçlarını fırlatan Iraklı TV muhabiri El Zeydi, konulduğu Irak askeri hapishanesinde ağır biçimde dövüldü. El Zeydi'nin eli ve kaburgalarının kırıldığı, iç kanama geçirdiği ve kaşının patladığı belirtiliyor.

2
BAĞDAT'ta ABD Başkanı George W. Bush'a protesto için pabuçlarını fırlatıp, 'Köpek' diye bağıran Iraklı TV muhabiri Muntazır el Zeydi'nin gözaltında kemiklerini kırdılar. Bağdat'taki güvenlikli 'Yeşil Bölge'de Iraklılara ait bir askeri hapishaneye atılan ve ağır biçimde dövüldüğü belirtilen El Zeydi'nin, eli ve kaburga kemikleri kırıldı, iç kanama oluştu.
3
Ailesi, hapisteki El Zeydi'nin can güvenliğinden endişe duyduklarını belirtirken, abisi Uday el Zeydi, 'Kardeşimi feci şekilde dövdüler. Elini, kaburgalarını kırdılar, kaşını patlattılar. İç kanaması var' dedi ve kardeşinden böyle bir hareket beklemediklerini öne sürdü. Uday, TV'de izledikleri görüntünün sürpriz olduğunu, Muntazır'ın aslında çok sakin bir insan olduğunu anlattı.
4
Uday ayrıca, Amerikan veya Iraklı güvenlik güçlerinin muhtemel bir baskınına karşı can güvenliklerini sağlamak amacıyla ailesinin başka bir semtte kaldığını belirtti.
5
Che'yi örnek aldı

Che Guevara'yı kendine örnek alan, evine Kübalı devrim liderinin resmini astığı belirtilen muhabir El Zeydi, yakınları tarafından ABD ve İran'dan nefretiyle tanınıyor. Yakınları, 'Hem ABD'nin fiili işgaline, hem de İran'ın manevi işgaline karşı nefret besliyordu' diye konuşuyorlar.

6
El Zeydi, TV muhabiri olarak Bağdat'ın kuzeyindeki bir Sünni bölgesinde görevdeyken Şii milislerce kaçırıldı. Serbest bırakılması için yapılan yayınlar üzerine 3 gün sonra salıverilen El Zeydi, geçen ocak ayında bu kez Amerikalı askerlerce gözaltına alındı. Evinde arama yapan askerler, daha sonra özür diledikleri El Zeydi'yi salıverdiler.
7
Kahraman ve sembol

El Zeydi, Bush'a fırlattığı pabuçlarla bir anda gündemin ilk sırasına otururken, hem kahraman ilan edildi, hem de attığı pabuçlar ABD'ye direnişin simgesi oldu. Irak'tan ve Müslüman ülkelerden El Zeydi'ye destek de çığ gibi büyüyor.

8
Nitekim, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin kızı Ayşe'nin başkanlığını yaptığı hayır kurumu, Bush'a pabuçlarını fırlatan El Zeydi'ye cesaret nişanı takacak. Dernek, 'Gazeteci, açıkça insan haklarını ihlale hayır dedi ve bunu Başkan Bush'un suratına ayakkabılarını fırlatarak dile getirdi' diye açıklama yaptı.

9
Lübnan TV kanalı NTV ise, El Zeydi'ye iş önerdi. NTV, El Zeydi görevi kabul ettiği takdirde, pabuçlarını attığı anda işe girmiş sayılacak ve maaşı o günden itibaren ödenecek.
10
15 yıl yatabilir

Bağdat Komutanlığına teslim edilen Muntazar El Zeydi dün, soruşturma hakiminin karşısına çıktı. El Zeydi'nin, Bush'a saldırmaya çalıştığını kabul ettiğini belirten Irak Yüksek Yargı Konseyi sözcüsü Abdulsettar Birkadir, Iraklı gazetecinin, Irak ceza kanununun, 'Irak veya yabancı bir ülkenin devlet başkanını öldürmeye teşebbüs' maddesinden yargılanabileceğini, bu maddenin de 15 yıla kadar hapsi öngördüğünü ifade etti.

11
Kürtler, Bush'u destekliyor: 'Yakar top tecrübesi var'

ABD işgalinin ardından, 2003 yılında, Saddam Hüseyin'in heykellerini ayakkabıyla vura vura deviren Iraklı Kürtler, Muntazır El Zeydi'ye destek vermedi. ABD Başkanı Bush'un, 'Saddam'a kıyasla bir aziz' olduğunu yazan Kurdish Media sitesi, 'Acaba El Zeydi Saddam'a da ayakkabı fırlatmış olsa, şimdi hala hayatta olur muydu' diye sordu.

12
Bush'un 'çok seri bir şekilde hareket ederek ayakkabılardan kurtulduğunu' belirten Kurdish Media, 'Fiziksel olarak çok zinde ve yakar top tecrübesi olduğu da belli' ifadesini kullandı.

13
Beyaz Saray'a ayakkabı yağmuru

AYAKKABI taarruzuna Amerikalılar da destek veriyor. Demokrat eğilimli internet gazetesi The Huffington Post'un blog yazarı Bob Ostertag, El Zeydi'nin tepkisinin 'tüm dünyaya bir hediye' olduğunu belirterek, fotoğraf paylaşım sitesi Flickr'da, 'Ben de Ayakkabımı Fırlatıyorum' adlı bir grup kurdu.

14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37

Son Dakika El Zeydi'nin Kemiklerini Kırdılar - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Maskeyi ağzına değil göğüslerine taktı! 52'lik yıldız çılgın akıma gecikmeli katıldı Böyle işi kim sevmez! Yaptıkları paylaşımla saniyeler içinde milyonlarca lira kazanıyorlar Ermeni askerler cephede kaçacak delik ararken, yavru Paşinyan keyifte! Sosyal medyayı sallıyor 'Kel çoban' efsanesiyle adı duyuldu! Bu mağaraya gelenlerin tek bir ortak özelliği var Taraftarların aklını başından aldı! 48'lik oyuncu Anna Falchi, takımının zaferini soyunarak kutladı