Elazığ, 9 asırlık bu minareyi konuşuyor! Pisa Kulesi'nden bile eğik ama depreme meydan okudu - Son Dakika

Elazığ, 9 asırlık bu minareyi konuşuyor! Pisa Kulesi'nden bile eğik ama depreme meydan okudu

03.02.2020 15:11

Elazığ'daki yeni yapılan binaların tuz buz olmasının ardından 9 asırlık eğri minarade çatlak bile olmaması herkesi şaşırttı.

1
Minarede, 24 Ocak'ta yaşanan 6.8 büyüklüğündeki Elazığ depreminden sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede zarar meydana gelmediği belirlendi.

2
Ancak muhtemel depremlere ve diğer doğal etkilere karşı gerekli tedbirlerin belirlenmesi için 'bilim heyeti' oluşturulmasına karar verildi.
3
4
5
Kesme taştan yapılan caminin Selçuklu motifleriyle bezeli minaresi de prizmal bir kaide üzerine taş örgüyle yapılmış. Çeşitli efsanelere de konu olan minare doğuya doğru 7 derecelik eğik durmasıyla ünlendi.
6
Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'ndeki, 1156 yılında yapılan ve İtalya'daki dünyaca ünlü Pisa Kulesi'ni andıran Ulu Camisi'nin 7 derecelik eğime sahip minaresi, 6.8 büyüklüğündeki depremden bile etkilenmedi.
7
8
9
10
Ulu Camisi ve minaresi, deprem fay hattı üzerinde bulunan Elazığ'da, şu ana kadar yaşanan depremlerde hasar almadı.

Son Dakika Elazığ, 9 asırlık bu minareyi konuşuyor! Pisa Kulesi'nden bile eğik ama depreme meydan okudu - Son Dakika


YORUMLAR (4)
  • CİMŞİT: GEZİLİP GÖRÜLE BİLECEK MÜKEMMEL BİR YER KİLİSELERİ EVLİYALARİ TARİHİ DOKUSUYLA MÜKEMMEL BİR YER SÜTTEN YAPILMIŞ KALESİYLE Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Papaz, vaaz sırasında Melenia Trump'ı gösterip "Bu kadın gibi olun" deyince ortalık karıştı Yeri şimdilik gizli tutuluyor! Bu izlerin 5 bin yıllık olduğu tespit edildi Mucize Doktor'un Açelyası isyan etti! "Bedenimi istediğim gibi kullanırım" deyip yatak pozunu paylaştı İki kez tecavüze uğrayan kadın orduya katıldı! Verdiği silahlı pozlarla kadınlara çağrıda bulundu Çocuğu yaşındaki zihinsel engelli kızla evlenen 55 yaşındaki adama tepki yağdı