Son Dakika Haberleri: Elektrik Faturanızı Düşürecek 10 Süper İpucu

Elektrik Faturanızı Düşürecek 10 Süper İpucu

4 gün önce

Günlük hayatımızda alışkanlık haline getireceğimiz birkaç ufak detay sayesinde elektrik faturamızı düşürmemiz mümkün. İşte 10 basit ipucu...

1
Tasarruf odaklı alışkanlık edinin: Ev içerisinde tasarruf yapabilmek için ailedeki tüm bireylerin bilinçli olması gerekir. Ailece günlük hayatınızda edineceğiniz yeni alışkanlıklar ile enerji tüketiminde tasarruf elde edebilirsiniz. Duş süresini kısa tutmak, gereksiz yere açık olan ışıkları söndürmek, kullanılmayan elektronik cihazların kapatılması aslında yapılacak ilk basit önlemlerden bazıları.
2
Mutlaka yalıtım yaptırın
Mutlaka yalıtım yaptırın
Binalarda en çok ısı kayıpları yaşanıyor. Kışın ısınmak yazın da serinlemek için kullanılan enerjiyi daha verimli kılmanın yolu ise yalıtımdan geçiyor. Isı yalıtımı ile kışın ödenen doğalgaz faturalarında yüzde 50 dolaylarında tasarruf elde edebilirsiniz.
3
Tasarruf odaklı alışkanlık edinin
Tasarruf odaklı alışkanlık edinin
Ev içerisinde tasarruf yapabilmek için ailedeki tüm bireylerin bilinçli olması gerekir. Ailece günlük hayatınızda edineceğiniz yeni alışkanlıklar ile enerji tüketiminde tasarruf elde edebilirsiniz. Duş süresini kısa tutmak, gereksiz yere açık olan ışıkları söndürmek, kullanılmayan elektronik cihazların kapatılması aslında yapılacak ilk basit önlemlerden bazıları.
4
Kullanmadığınız radyatörü kapatın
Kullanmadığınız radyatörü kapatın
Evinizde kullanmadığınız bir odada bulunan radyatörü pasif konuma getirebilirsiniz. Bu sayede kullandığınız diğer radyatörlerden sağlanacak daha fazla ısı gönderimi ile odanın sıcaklığını yükseltebilirsiniz.
5
Güneşli günlerde ev içine güneş depolayın:
Güneşli günlerde ev içine güneş depolayın:
Doğal enerji kaynağı olan güneşten maksimum düzeyde faydalanmaya çalışın. Güneşli günlerde perdeli açık tutarak gün içinde evi içi sıcaklığı yükseltebilirsiniz. Her gün evinizi havalandırmak için sabah saatleri yerine güneşin en tepede olduğu öğlen saatlerini tercih edin.
6
Beyaz eşyalar da akıllanıyor
Beyaz eşyalar da akıllanıyor
Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte günlük hayatımızda yalnızca çamaşır yıkamaya, yemek pişirmeye ya da yemekleri saklamaya yarayan beyaz eşyalar da akıllı hale geldi. Beyaz eşyalarınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız tercihiniz mutlaka yeni nesil akıllı beyaz eşyalardan olsun. Çamaşır makineleri, çamaşır miktarına göre su ve deterjan eklerken, akıllı fırınlar ise yemeğin cinsine göre derece ve süre ayarı yapabiliyor. Bu sayede enerjiyi daha verimli kullanabilmek mümkün.
7
Radyatörlerinize iyi bakın
Radyatörlerinize iyi bakın
Kullandığınız radyatör ve kombinizin düzenli bakımlarını aksatmayın. Mutlaka her sene en az bir kere radyatörlerin havası alınmalı ve aktif olarak kullanılmaya başlandığı zaman üzerine örtü ya da kurutmak için kıyafet konulmamalı."
8
Sıcaklık pencerelerden kaçmasın
Sıcaklık pencerelerden kaçmasın
Bina duvarlarında yalıtım ile birlikte pencerelerinizi de kontrol etmeniz gerekir. Evinizdeki pencerelerin yalıtımlı olmasına dikkat edin. Ayrıca pencere kenarlarından da içerisi hava girişini engellemek için pencere kenarlarının iyice kapatıldığına emin olun.
9
Fişleri prizden çekin
Fişleri prizden çekin
Televizyon, bilgisayar gibi pek çok elektronik cihaz kapatılsa dahi prizde olmaları durumunda elektrik tüketimine devam eder. Bu nedenle kullanılmayan elektronik cihazların fişlerini prizden çektiğinize emin olun.
10
Akıllı sayaçlar ile enerjiyi takip edin
Akıllı sayaçlar ile enerjiyi takip edin
Elektrikte yaşanan düzensizlikler ya da kaçak elektrik kullanımı en çok faturalara olumsuz yansıyor. Elektrikteki enerji kayıplarını engellemek için evinize takacağınız akıllı sayaçlar ile kullanılan enerjiyi takip edebilir, yaşanan değişimleri kontrol edebilirsiniz.
11
Estetiğine değil işlevine dikkat edin
Estetiğine değil işlevine dikkat edin
Ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip perdeleri yalnızca süs için kullanmayın. Uzun ve kalın perdeler sıcaklığı korurken, pencere önünde kullanılmalı. Sahip olduğunuz ısıtıcı radyatörün önü perde ile kapatılmamalı.

YORUMLAR (21)
  • SARHOŞ: Tüketim düşer düşmez zam gelir gardaaş. Rakı 10 lira 90 lirası vergi. 100 lira. Sarhoşların vergisi ile imamlar maaş alıye. Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
  • Gs: herşeyi kendi elimizle yapıyoruz daha neler bekliyo bizi allah hayretsin yazık bu memleketi bu hale getirenlere yazıklar olsun Allah’ından bulsun Cevap Yaz 9 1 Yayından Kaldır
  • TUNÇ06: TEK ÇÖZÜM SIFIR FATURA ....YAKMAYIN ISINMAYIN ELEKTİRİK KULANMAYIN ....nokta..yada devlet % 65 eleketirikte indirim yapmalı o havada bulut sen bunu unut.TEK ÇÖZÜM ELEKTİRİK KULLANMAYIN. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • şş: yetkili beyler tavsiye yerine modern hırsızlıga son verseniz mesela dagıtım bedeli, başkasının kullandıgı kaçaklar gibi .sebeb olan her kimse RABBİM bedelini ödetir inşaALLAH Cevap Yaz 15 1 Yayından Kaldır
  • Dogrucu: Dörtyüz elli lira doğal gaz fatura geldi. Evimde isiyalitim olduğu halde. bunlar palavra bir sürü vergi kesiliyo yüz tl ye yakını vergi hani indirim olacaktı doğalgazda nerde bir kutu salça sekiz tl bimde hergün herşeye zam ne olacak bu zamlar nereye kadar benim kazancim on milyar deyilki. Artık bu zamlar durmalı Cevap Yaz 23 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız


Diğer Galeriler

Mutfağa Mucizeler Yapmaya Girip Facia Yaratan 10 Kişi İngiltereli Cinsel İlişki İşçisi: Beni Sevgililerine Hediye Ediyorlar! Rus İkizler, Zayıflamalarını İsteyen Modellik Ajansı Yüzünden Az Daha Ölüyorlardı! Ünlü Plajda Timsah Dehşeti! Turistler Ne Yapacağını Şaşırdı Ünlülerin Hiç Duyulmamış Garip Takıntıları