Elektrik Faturanızı Düşürecek 10 Süper İpucu - Son Dakika

Elektrik Faturanızı Düşürecek 10 Süper İpucu

16.11.2018 14:23

Günlük hayatımızda alışkanlık haline getireceğimiz birkaç ufak detay sayesinde elektrik faturamızı düşürmemiz mümkün. İşte 10 basit ipucu...

1
Kamuoyunu yapılarda ısı yalıtımı, enerji verimliliği ve tasarrufu konularında bilinçlendirmek amacıyla kurulan VERİMDER, ev ekonomisinde planlanacak ilk adımın enerji tasarrufu üzerine olması gerektiğini vurguladı. VERİMDER; tüketicilere tasarruf konusunda sunduğu 10 öneriyi şu şekilde açıkladı: Tasarruf odaklı alışkanlık edinin: Ev içerisinde tasarruf yapabilmek için ailedeki tüm bireylerin bilinçli olması gerekir. Ailece günlük hayatınızda edineceğiniz yeni alışkanlıklar ile enerji tüketiminde tasarruf elde edebilirsiniz. Duş süresini kısa tutmak, gereksiz yere açık olan ışıkları söndürmek, kullanılmayan elektronik cihazların kapatılması aslında yapılacak ilk basit önlemlerden bazıları.
2
Tasarruf odaklı alışkanlık edinin:
 Tasarruf odaklı alışkanlık edinin:
Ev içerisinde tasarruf yapabilmek için ailedeki tüm bireylerin bilinçli olması gerekir. Ailece günlük hayatınızda edineceğiniz yeni alışkanlıklar ile enerji tüketiminde tasarruf elde edebilirsiniz. Duş süresini kısa tutmak, gereksiz yere açık olan ışıkları söndürmek, kullanılmayan elektronik cihazların kapatılması aslında yapılacak ilk basit önlemlerden bazıları.
3
Mutlaka yalıtım yaptırın:
Mutlaka yalıtım yaptırın:
Binalarda en çok ısı kayıpları yaşanıyor. Kışın ısınmak yazın da serinlemek için kullanılan enerjiyi daha verimli kılmanın yolu ise yalıtımdan geçiyor. Isı yalıtımı ile kışın ödenen doğalgaz faturalarında yüzde 50dolaylarında tasarruf elde edebilirsiniz.
4
Kullanmadığınız radyatörü kapatın:
Kullanmadığınız radyatörü kapatın:
Evinizde kullanmadığınız bir odada bulunan radyatörü pasif konuma getirebilirsiniz. Bu sayede kullandığınız diğer radyatörlerden sağlanacak daha fazla ısı gönderimi ile odanın sıcaklığını yükseltebilirsiniz.
5
Beyaz eşyalar da akıllanıyor:
Beyaz eşyalar da akıllanıyor:
Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte günlük hayatımızda yalnızca çamaşır yıkamaya, yemek pişirmeye ya da yemekleri saklamaya yarayan beyaz eşyalar da akıllı hale geldi. Beyaz eşyalarınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız tercihiniz mutlaka yeni nesil akıllı beyaz eşyalardan olsun. Çamaşır makineleri, çamaşır miktarına göre su ve deterjan eklerken, akıllı fırınlar ise yemeğin cinsine göre derece ve süre ayarı yapabiliyor. Bu sayede enerjiyi daha verimli kullanabilmek mümkün.
6
Güneşli günlerde ev içine güneş depolayın:
Güneşli günlerde ev içine güneş depolayın:

Doğal enerji kaynağı olan güneşten maksimum düzeyde faydalanmaya çalışın. Güneşli günlerde perdeli açık tutarak gün içinde evi içi sıcaklığı yükseltebilirsiniz. Her gün evinizi havalandırmak için sabah saatleri yerine güneşin en tepede olduğu öğlen saatlerini tercih edin.

7
Akıllı sayaçlar ile enerjiyi takip edin:
Akıllı sayaçlar ile enerjiyi takip edin:

Elektrikte yaşanan düzensizlikler ya da kaçak elektrik kullanımı en çok faturalara olumsuz yansıyor. Elektrikteki enerji kayıplarını engellemek için evinize takacağınız akıllı sayaçlar ile kullanılan enerjiyi takip edebilir, yaşanan değişimleri kontrol edebilirsiniz.

8
Fişleri prizden çekin:
Fişleri prizden çekin:

Televizyon, bilgisayar gibi pek çok elektronik cihaz kapatılsa dahi prizde olmaları durumunda elektrik tüketimine devam eder. Bu nedenle kullanılmayan elektronik cihazların fişlerini prizden çektiğinize emin olun.

9
Estetiğine değil işlevine dikkat edin:
Estetiğine değil işlevine dikkat edin:

Ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip perdeleri yalnızca süs için kullanmayın. Uzun ve kalın perdeler sıcaklığı korurken, pencere önünde kullanılmalı. Sahip olduğunuz ısıtıcı radyatörün önü perde ile kapatılmamalı.

10
Radyatörlerinize iyi bakın:
Radyatörlerinize iyi bakın:

Kullandığınız radyatör ve kombinizin düzenli bakımlarını aksatmayın. Mutlaka her sene en az bir kere radyatörlerin havası alınmalı ve aktif olarak kullanılmaya başlandığı zaman üzerine örtü ya da kurutmak için kıyafet konulmamalı."

11
Sıcaklık pencerelerden kaçmasın:
Sıcaklık pencerelerden kaçmasın:

Bina duvarlarında yalıtım ile birlikte pencerelerinizi de kontrol etmeniz gerekir. Evinizdeki pencerelerin yalıtımlı olmasına dikkat edin. Ayrıca pencere kenarlarından da içerisi hava girişini engellemek için pencere kenarlarının iyice kapatıldığına emin olun.

YORUMLAR (6)
  • FISTIK: BİZ YAŞADIĞIMIZ SÜRECE FATURADA CEZADA KİRADA HATDA HAVADA ÖDEMEYE MAHKUMUZ, GAZMAN ABİYİ ÇAĞIRIN Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Murat: Elektrik dağıtım bedeline,Kayıp kaçak bedeline devlet garantisi verilsin.Böylece vatandaş bu bedelleri ödemez ve kaçak elektrik kullanan ise en ağır cezaya çaptırılır.Nasılki devlet trafik cezalarında 5000 tl alabiliyorsa kaçak elektrik kullanana da 50 000 tl veya o semtin tüm kaçak elektrik bedelini ödettirebilir veya bir kaç yıl hapis cezası verebilir. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • BAŞKENTLİ: Bırakın bu işleri,tasarruf tasarruf neyin tasarrufunu yapacağız,insanlar karanlıktamı otursun,tv seyretmesinmi.Elektrik şirketinin okuma bedeli adıyla ,maaşını bile vatandaşın faturasına yansıtıyor utanmazlar,kaçakçının bedelini, Trt nin zırtını kdv ,ötv etv ctv anamızı belliyorlar. harcanan elektrik 60 tl,fatura 160 tl gel çık bu işin içinden çıkabiliyorsan... Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Elektrik Faturanızı Düşürecek 10 Süper İpucu - Son Dakika


Advertisement