Elma mısınız, Armut mu? - Son Dakika

Elma mısınız, Armut mu?

26.03.2013 14:26

Vücut tipiniz risk altında olduğunuz hastalıkların habercisi!

1
Vücut şeklinize göre kalçalar daha belirgin ve üst bedeniniz daha zayıfsa "armut"; bacaklarınız gövdenize oranla daha ince kalıyorsa "elma tipi" olarak tanımlanan vücut şekline sahipsiniz demektir.
2
Elma tipleri kalp hastalığına daha yatkın:

Şişmanlık, yağ dokusunun artışına bağlı olarak vücut ağırlığının artması olarak tanımlanır.

3
Şişmanlık ve şişmanlık derecesini sınıflandırmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir
4
Yağ dokusunun bedenin üst bölümlerinde toplanmasına "android" veya "elma tipi şişmanlık" denir. Yağlar göbek çevresinde toplanmıştır. Bu vücut şekli genellikle erkeklerde bayanlara oranla daha sık görülür
5
Bedenin üst kısmı şişman olanlarda; koroner kalp hastalıkları, insüline bağımlı olmayan tip II diyabet (şeker hastalığı) ve hipertansiyon daha sık görüldüğü için, özellikle elma (android) tipi şişman olanların kesinlikle zayıflaması gerekmektedir.
6
Yapılan son çalışmalar, özellikle öğle ve akşam yemeklerinde 1 kase yoğurt veya 1 bardak ayran tüketenlerde karın bölgesindeki yağların azalma oranının tüketmeyenlere oranla daha fazla olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ana öğünlerle beraber süt ve ürünlerini tüketmeye özen göstermek önemlidir
7
Armut tipliler daha avantajlı:

Armut şekli vücuda sahip olanların kronik hastalıklara yakalanma riski daha düşük. Yağ dokusunun vücudun alt bölümlerinde (kalça ve uyluklarda) toplanmasına "jinoid" veya "armut tipi şişmanlık" denir.

8
Vücudun şekli armudu hatırlatır. Bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülen bu tip yağlanmaya özellikle menapoz sonrası kadınlarda daha sıklıkla rastlanır. Estetik olarak hiç kimsenin memnun olmadığı bu durum aslında sağlık yönünden avantajdır.
9
Çünkü yağ hücrelerinin kalça ve üst bacakta birikmesi göbekte birikmesinden daha iyidir. Bu yüzden elma tipi yağlanmaya oranla kronik hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür.
10
Unutulmaması gereken şudur ki; vücut dokusunda oluşacak her türlü yağ dağılımındaki artışın hipertansiyon başta olmak üzere yukarda belirtilen pek çok hastalığın tetikleyicisi olacağıdır.

Son Dakika Elma mısınız, Armut mu? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement